کد خبر: ۱۴۵۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۰۹ - ۲۷ دی ۱۳۹۲

نجفي: آمانو به زودي درباره ايران گزارش مي دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از ارائه گزارش جدید یوکیاآمانو مدیرکل آژانس درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران خبر داد.

«رضا نجفی» در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبردروین گفت: پیرو نامه مشترکی که از طرف سفرای گروه کشورهای 1+5و جمهوری اسلامی ایران به آژانس ارائه شد یوکیا آمانو مدیرکل آژانس قرار است گزارشی در خصوص اقداماتی که آژانس باید برای نظارت و اجرای اقدامات هسته ای بخش اول توافق نامه ژنو انجام دهد ، گزارشی ارائه کند.

نجفی با بیان اینکه این گزارش در نشست فوق العاده شورای حکام در 24ژانویه (چهارم بهمن )مورد بررسی اعضای شورای حکام قرار خواهد گرفت، افزود: گزارش آمانو دو هدف دارد، یکی اینکه با توجه به اینکه دبیرخانه آژانس به هرحال تحت نظر اعضای آژانس کار می کند، شورای حکام باید تاییدی بدهد بر کارهایی که قرار است آژانس انجام دهد.

نجفی گفت: علاوه بر تایید اقداماتی که قرار است آژانس انجام دهد در رابطه با توافق ژنو، این امر مستلزم تامین بودجه و هزینه است که از هزینه عادی و بودجه عادی آژانس امکان تامینش نیست .
وی تصریح کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی کار مقدماتی خود را آغاز کرده و حتی قبل از اینکه این تاییدیه را از شورای حکام در جمعه آینده بگیرد، بازرسان آژانس مشخص شدند و اینها قرار است روز شنبه به ایران سفر کنند.

نجفی گفت: براساس توافقی که شده قرار است از 20ژانویه دو طرف، اقداماتشان را با هم شروع کنند.به همین ترتیب هم کشورهای عضو گروه 5+1اقداماتی که باید در خصوص رفع برخی از تحریم ها انجام دهند در همان روز آغاز خواهند کرد.

نجفی افزود: فضای فعلی فضای مثبتی است و به نظر می اید که دو طرف آمادگی دارند که تعهداتی که طبق توافق ژنو انجام دادند این تعهدات را انجام دهند و این می تواند آغازی باشد برای رفع کامل تحریم های ناروایی که علیه ملت ایران برقرار شده است.
نظرات بینندگان