کد خبر: ۱۴۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۰۸ - ۲۸ دی ۱۳۹۲

بهبود وضعیت دارو با لغو تحریم‌های بانکی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و داروی کشور گفت:به صورت مستقیم در زمینه دارو تحریم نیستیم بلکه مشکل تحریم بانکی است که با ایجاد شرایط جدید و لغو تحریم های بانکی وضعیت تأمین و تدارک خرید دارو و ملزومات پزشکی بهتر خواهد شد .

به گزارش ایرنا، رسول دیناروند جمعه شب در همایش سراسری معاونین غذا و داروی کشور در شیراز افزود : در مذاکرات ژنو یکی از بندهایی که پیش بینی شده ایجاد کانال مستقیم انتقال وجه بین ایران و کشورهای اروپایی و غربی است و همین بند موجب می شود که بتوانیم در زمینه تامین و تدارک دارویی گشایش هایی داشته باشیم.

وی اظهار داشت : با آغاز فعالیت وزارت بهداشت در دولت جدید دو هدف کوتاه مدت برای سال 92 تعیین کردیم که یکی از آنها رساندن وضعیت تأمین و تدارک دارو به شرایط عادی و دیگری جبران هزینه دارویی بیماران بود که تاحدود زیادی به این اهداف رسیدیم .

دیناروند بیان کرد : امسال دولت به جز اعتبارات بیمه ای،درحوزه داروهای یارانه ای و هم بیماران خاص و سخت درمان حدود دو هزار میلیارد تومان کمک کرده که بخشی از آن از طریق بیمه ها و بخشی از طریق وزارت بهداشت به صورت یارانه ای بوده است .

وی گفت: برای سال آینده نیز برای کمک به هزینه دارویی بیماران خاص و سخت درمان دوهزار و400 میلیارد تومان اختصاص داده شده است .

معاون وزیر بهداشت افزود : در سال 93 در بودجه 10درصد افزایش خواهیم داشت ودر گام دوم هدفمندسازی یارانه ها هم یک هزار و 200 میلیارد تومان افزایش در حوزه سلامت پیش بینی شده که اگر این اتفاقات برای سال آینده بیفتد سعی داریم شرایطی را فراهم کنیم که هیج بیماری دچار هزینه های تحمل ناپذیر دارو نشود.

همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه تجویز منطقی دارو نیاز به ابزارهای کنترلی دارد بیان داشت : اجرای کامل نظام ارجاع و استفاده از نرم افزارهای کنترلی و نظارتی راهی به سمت رسیدن به تجویز منطقی دارو است .

محمدهادی ایمانیه افزود: در عرصه دارو به نظر می رسد با پیشرفت علم پزشکی و ساخت داروهای گران قیمت، بازاری ایجاد می شود که مبتنی بر علم و گاهی در کنار آن بازاری غیرعلمی است.

وی گفت : تجویز داروهایی مانند آنتی بیوتیک، مسکن ، کورتون و داروهای تزریقی را با استفاده از اجرای کامل نظام ارجاع و استفاده از نرم افزارهای کنترلی و نظارتی می توان منطقی نمود و به خوبی هدایت کرد و در صورت نیاز آموزش های لازم را ارائه کرد.

همایش معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کشور روز جمعه در شیراز آغاز شده به مدت دو روز ادامه دارد .
نظرات بینندگان