کد خبر: ۱۴۵۵۴۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۶ - ۲۹ دی ۱۳۹۲

چگونه از نرخ بلیت مسیرها مطلع شویم؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کسانی که قصد سفر دارند و می‌خواهند از نرخ بلیت مسیرهای مختلف مطلع شوند می‌توانند با مراجعه به ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان‌ها، دفاتر نمایندگی سازمان مستقر در پایانه‌های مسافری، سایت اینترنتی مربوط به اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل مسافر مطلع شوند

شرکت‌های حمل و نقل عمومی جاده‌ای موظفند در صورت انصراف مسافر از سفر نسبت به استرداد بهای بلیت اقدام کنند که براین اساس اگر انصراف تا یک ساعت قبل از حرکت اعلام شود 10 درصد از مبلغ بیلت کسر می‌شود و اگر بعد از حرکت اتوبوس، مسافر انصراف خود را اعلام کند 50 درصد از قیمت بلیت کسر و بقیه مسترد می‌شود.

همچنین شرکت‌های حمل و نقلی موظف هستند در صورت درخواست مسافر بدون دریافت وجه، بلیت را تمدید کنند.

به گزارش ایسنا، میزان توشه همراه هر مسافر حداکثر 20 کیلوگرم و حمل این میزان توشه رایگان است و مازاد بر آن بر مبنای 2.5 درصد نرخ پایه برای هر کیلوگرم بار اضافی محاسبه و اخذ می‌شود.
 
در صورت بازماندن وسیله نقلیه از ادامه سفر تکلیف مسافران چیست؟‌

شرکت‌ها و موسسات مسافری مکلفند هرگاه وسیله نقلیه در طول مسیر به هر علتی از کار بازماند در اسرع وقت و بدون ایجاد هزینه اضافی برای مسافران، وسیله ادامه مسافرت آن‌ها را فراهم کنند.
 
چگونه می‌توان از نرخ بلیت مسیرهای مختلف مطلع شد؟

کسانی که قصد سفر دارند و می‌خواهند از نرخ بلیت مسیرهای مختلف مطلع شوند می‌توانند با مراجعه به ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان‌ها، دفاتر نمایندگی سازمان مستقر در پایانه‌های مسافری، سایت اینترنتی مربوط به اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل مسافر مطلع شوند و شرکت‌های مسافری نیز مکلفند نرخ جابجایی در مسیرهای مختلف را در تابلوهای اعلام نرخ در معرض دید مسافران قرار دهند.
 
تاسیس شرکت مسافری با ارائه چه نوع سرمایه‌گذاری امکانپذیر است؟

تاسیس شرکت مسافری منوط به ارائه غرفه در پایانه عمومی، ارائه پایانه اختصاصی، ارائه وسایل نقلیه ملکی به نام شرکت یا وسایل نقلیه تحت پوشش و ارائه دفاتر فروش بلیت در سطح شهر و معرفی مدیرعامل واجد شرایط است.
 
نحوه رسیدگی به تخلفات رانندگان در بخش حمل ونقل جاده‌ای چگونه است؟

در صورت بروز هر یک از تخلفات مندرج در جدول تخلفات رانندگان حمل ونقل عمومی، کمیسیون استانی و کمیسیون ستادی مستقردر دفتر حقوقی سازمان متشکل از مدیر کل دفتر حقوقی و تدوین مقررات، یکی از مدیران حوزه حمل ونقل حسب موضوع تخلف و رئیس انجمن صنفی رانندگان باری یا مسافری(حسب مورد) به تخلفات اعلامی رسیدگی می‌کند و با توجه به نوع تخلف، دفعات تکرار تخلف و ... نسبت به لغو موقت اعتبار برگ فعالیت از یک ماه تا یک سال اقدام خواهند کرد.

در صورت تکرار تخلف بیش از سه بار ظرف مدت دو سال کمیسیون مذکور مجاز است برگ فعالیت متخلف را به طور دائم لغو کند.
نظرات بینندگان