کد خبر: ۱۴۵۵۹۸
تعداد نظرات: ۷۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۸ - ۳۰ دی ۱۳۹۲

درباره علی مطهری و ماجرای این روزها

* محمد مطهری
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

طبیعی است که اینجانب درباره برادرم آقای علی مطهری که مواضعش در چند سال اخیر خبرساز بوده است مکررا مورد سؤال واقع شوم. بهتر دیدم نکاتی را دربارة ایشان و چند مسأله مرتبط به طور مکتوب ارائه دهم.

هدف اصلی علی مطهری، حفظ انقلاب و نظام است

1. انسان موجود پیچیده ای است که گاهی عمق نیت خودش را نیز ممکن است درست تشخیص ندهد. با این حال، من که برادر خود را کاملا از نزدیک می شناسم تردیدی ندارم که هدف اصلی او از آنچه می گوید- صرف نظر از درستی یا نادرستی آن- حفظ انقلاب و نظام است. من شخصا ملاحظاتی درباره نوع مواضع اخوی محترم دارم که در ادامه اشاراتی خواهم داشت اما باید به کسانی که از راه تمسخر و توهین و پسر نوح خواندن و ... وارد می شوند این اطمینان را بدهم که این روش ها اگر او را استوارتر نکند تأثیری در مواضع او ندارد و بیشتر برای او طرفدار جذب می کند. البته روشن است که بسیاری از منتقدان یا مخالفان او افراد افراطی نیستند.

2. وقتی علی آقا به امری اعتقاد پیدا می کند دیگر از فضای غالب نمی ترسد و مردانه پایش می ایستد. مثلا در جریان غائله سخنرانی نوه حضرت امام، یک تنه شدیدا به آن اعتراض کرد و البته شدیدا هم به او حمله شد. در آن فضای سنگین، برخی روزنامه هااخلال کنندگان سخنرانی را قاطعانه «جمعیت میلیونی مردم» معرفی می کردند! پس از دو سال و نیم که عده ای به خیال خود،بصیرت مورد نظر رهبر انقلاب را در جریان اعتراض به سخنرانی رئیس محترم مجلس، در قالب «بصیرت لنگه کفشی» آنهم در جوار ضریح کریمه اهل بیت به نمایش گذاشتند، کاشف به عمل آمد که اساسا رهبر معزز انقلاب نیز شدیدا با این دو حرکت که تحت لوای حمایت از رهبری صورت گرفت مخالف بودند.

با بلای «نگاه یک طرفه به فتنه 88» دست به گریبانیم

3. همچنانکه قبلا گفته ام تا گروه اندک هتاکان طرفدار نظام کنترل نشوند و اخلاق دفاع از نظام اسلامی نیاموزند بسیاری از خواص به سخن نمی آیند، خواصی که در موضعی عادلانه، در نهایت، بالاترین حمایت ها را از رهبری و نظام خواهند کرد. فتنه 88 به معنای خطری جدی برای نظام به لطف الهی دفع شد و خاتمه یافت اما متأسفانه «نگاه یک طرفه به فتنه 88» خود بلایی دیگر است که همچنان با آن دست به گریبانیم. اینکه دو کاندیدای معترض با اینکه بالعیان دیدند که در جنجالهای پس از انتخابات، اصل نظام اسلامی به خطر افتاده و در عین حال در راه خود بی محابا همچنان پیش رفتند، ظلم و گناهی بود بس بزرگ، اما اجازه دهیم صداهای گوناگون درباره ابعاد مختلف ماجرا شنیده شود که در نهایت به نفع نظام و کشور است. البته اگر بناست مخاطبان رسانه ملی در حد فعلی باقی بمانند و همچنان بی بی سی و صدای آمریکا تغذیه فکری بخشی از جامعه را در دست داشته باشند راه دقیقا همان است که اکنون می رویم.

قاطعیت آیت‌الله لاریجانی نبود، سعید مرتضوی همچنان دادستان بود

4. انتقاد درباره هر موضوعی آنجا که صریح و در حضور همگان و به ویژه درباره اشخاص است اگر بدون هیچ اشاره‌ای به نقاط مثبت صورت گیرد علاوه بر اینکه تأثیر لازم را ندارد چه بسا مورد سوء فهم یا سوء استفاده واقع شود. مثلا درباره انتقاد اخیر علی آقا از رئیس محترم قوه قضاییه در نطق پیش از دستور،قطع نظر از وارد بودن یا نبودن آن، جا داشت مطلبی نظیر این موضوع یادآوری می شد:جریان کامل دادگاه برخی متهمین حوادث سال 88 در مردادماه آن سال،قبل از اثبات جرم به صورت غیرقانونی از تلویزیون پخش شد که متاسفانه متهمان را که غالبا از مسئولان پیشین نظام جمهوری اسلامی ایران بودند برای تحقیر در حرکتی ناجوانمردانه با لباس زندان در میان اراذل و اوباش نشانده بودند!این اقدام با سکوت ریاست قبلی قوه قضائیه و سایر مسئولان مواجه شد.این ریاست محترم فعلی قوه قضائیه بود که در روزهای اول شروع به کار، بی توجه به فشارها،قاطعانه در مقابل چنین اقدامی ایستاد.باز اگر این قاطعیت در آیت الله لاریجانی نبود امروز به احتمال بسیار، همچنان در خدمت آقای سعید مرتضوی به عنوان دادستان تهران بودیم. به هر حال اشاره به چنین نکاتی پیش از طرح آن نوع انتقادات، کاملا مفید و بلکه لازم بود گر چه استدلال علی آقا معمولا این است که اینها را مفروض می دانم و نیازی به ذکر آن نیست.

جنجال دشمن دلیل کافی برای رسانه‌ای نکردن انتقادات نیست

5.اما مسأله جنجال ضد انقلاب و رسانه های بیگانه. ابعاد این مطلب باید به خوبی تبیین شود که مجالی برای آن در اینجا نیست. به اجمال باید گفت که مسلما این استدلال و برداشت غلطی است که هر گاه رسانه های بیگانه درباره مطلبی جنجال کردند اظهار آن مطلب، اشتباه بوده است. در یک سال اخیر،رهبر گرامی انقلاب لااقل دو بار فرمودند که من مطلبی را گفتم و رسانه های بیگانه جنجال به راه انداختند، و باز بر همان مطلب به درستی تاکید کردند. ضمن اینکه اگر جنجال دشمن،دلیل کافی برای رسانه ای نکردن یک امر باشد باید مردم در نظام اسلامی از هر گونه آمار از نابسامانی های جامعه بی خبر نگه داشته شوند زیرا جنجال دشمن بر سر آن تقریبا یقینی است. یک جامعه چگونه برای اصلاح نقصی که از آن خبر ندارداقدام کند؟

همچنین اگر پرهیز از جنجال دشمن بخواهد سیاستهای ما را مدیریت کند مسئولان خاطی و نیز عاملان بزرگترین فسادهای مالی هیچگاه احتمال رسانه ای شدن جرائم خود را نخواهند داد. وانگهی، آیا اگر دشمنان احساس کنند که ما به جنجال رسانه ای آنان بهای زیادی می دهیم و شاد شدن یا نشدن آنان برای ما بسیار مهم است سبب خودبزرگ پنداری و شادی آنان نمی شود؟ بله، سوژه جنجالی فراهم کردن برای رسانه های بیگانه در جایی که هیچ فایده ای بر آن مترتب نیست مذموم است.

اما گاهی عکس العمل از نوعی دیگر است. مثلافردی که به هر دلیل مشکلی با نظام اسلامی پیدا کرده از برخی مواضع آقای علی مطهری خوشحال می شود. این امرلزوما از این جهت نیست که مواضع اخوی را در راه مبارزه با نظام می داند، بلکه برعکس، چه بسا چون آن را ندای یک عدالتخواه از عناصر درون نظام تفسیر می کند امید او نسبت به اصلاح برخی امور در نظام اسلامی تجدید می شود و اساسا نباید چنین فردی را ضد انقلاب یا دشمن شمرد.

نسبت به طمع دشمنان حساس باشیم

البته طمع پیدا کردن دشمنان امری دیگر است که همه باید نسبت به آن حساس باشند تا به تعبیر امیرالمؤمنین (ع) طمع آنان به یأس تبدیل شود («یئست مطامع الاعداء»/ خطبه 207). برخی افراد که مخالف با اصل نظام اسلامی هستندتلاش می کنند که آقای علی مطهری را از گروه خود معرفی کنند. اینجاست که زمینه برای طمع دشمنان فراهم می شود و مناسب است پاسخ درخور داده شود.

اخیرا که با اخوی در مورد لزوم اتخاذ موضع در برابر این اظهارنظرها صحبت می‌کردم این نوع تفسیرها را مضحک می دانست، با این استدلال که معلوم است که من طرفدار نظام و رهبری هستم. او اضافه کرد که آیا معنا دارد من که این مقدار بر لزوم اجرای احکام اسلام مانندرعایت حجاب در نظام اسلامی تأکید می کنم مخالف نظام باشم؟! لذا علی آقا پاسخ به این نوع ادعاها را غیر لازم می شمرد گر چه از نظر من اتخاذ چنین موضعی لااقل در مواردی که از طرف چند نفر اظهار می شود در جهان شیطنتهای رسانه ای به ویژه به سبب انتساب وی به استاد شهیداز جهات مختلف مفیدو بلکه لازم است.

دلیل توجه رسانه‌های بیگانه به علی مطهری، این است که سایرین سختی اظهارنظر را به جان نمی‌خرند

6. اینکه آقای علی مطهری مورد توجه رسانه های بیگانه است نه به این دلیل است که به قول آن خانم نماینده خوش انصاف، سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در او نفوذ کرده اند بلکه یک دلیل عمده آن این است که منتقدان دیگر، سختی اظهار نظر را به جان نمی خرند و علی مطهری که فرزند یک شخصیت بزرگ است از معدود کسانی است که جرأت اظهار تمام آنچه را که در قلبش می گذرد دارد. اگر فضای انتقاد در کشور بازتر باشد صدای علی آقا در میان سایر صداهای منتقد، دیگر چنین مورد توجه نخواهد بود.

آخر این چه بساطی است که وقتی وزیر محترم اطلاعات می گوید کسانی که در حوادث سال 88 جرمی مرتکب «نشده اند» می توانند به کشور برگردند مورد حمله افراطیون قرار می گیرد که در مسائل تخصصی ورود نکن؟! نمی دانم این افراد چه تصوری از «آزادی بیان» در نظام اسلامی دارند که به وزیر اطلاعات هم برای بیان یک موضع بدیهی، انسانی، اخلاقی و اسلامی مجال نمی دهند؟ آیا تندروها وقتی این افراد نسل در نسل در خارج بمانند و معلوم نیست چه بر سر دینشان و نگاهشان به نظام اسلامی بیاید پاسخی در محضر الهی دارند؟ آیا این کار ناخواسته نوعی تربیت سرباز علیه انقلاب، نظام و رهبری نیست؟ وزیرمحترم اطلاعات، دیگر این خواست مشروع را شاید برای آنکه نامش در اصحاب فتنه ثبت نشود پیگیری نکرد.

در فجیع‌ترین جنایت‌ها خبری از عکس‌العمل قوه قضاییه نیست

7. رمز این مطلب برای بنده تا کنون معلوم نشده که چگونه است که قوه قضاییه در مقابل انتقادها به خودش در کمترین زمان ممکن با اطلاعیه و یا نطق واکنش نشان می دهد و «اطلاع رسانی» اولین اقدامی است که انجام می دهد (فرقی نمی کند که منتقد، امام جمعه محترم مشهد باشد، سازمان حقوق بشر یا علی مطهری)، اما از طرف دیگر در جایی که اطلاع رسانی سریع و قاطع از بدیهیات و ضروریات است یعنی درباره فجیع ترین جنایتها در حق مردم، خبری از اطلاع رسانی و عکس العمل قوه قضاییه نیست. بریدن گوش یک فرد بی گناه در روز روشن در جلوی چشمان مردم در میدان سجادیه تبریز توسط یک شرور به جرم «ازدواج با دختری که شرور عزیز قصد خواستگاری او را داشته» در شهریورماه گذشته،کوچکترین عکس العمل رسانه ای را حتی از طرف دادستان محلی به دنبال نداشت (عکس گوش بریده در سایت‌ها به طور وسیع منتشر شد). موارد زیادی از این سکوتها را می توان سراغ داد. پیرو همین سیاست است که نیروی انتظامی مانور دوازدهم را هم در دستگیری اراذل و اوباش خطرناک برگزار کرده ولی قوه قضاییه پس از یک سال کوچکترین خبری از مجازات دستگیرشدگان مانور اول هم منتشر نکرده است! (اگر حکمی هم صادر شده باشد وقتی اطلاع رسانی نشود از جهت بازدارندگی شروران و بالابردن امنیت جامعه کالعدم است).

بی جهت نیست که زورگیر دستگیر شده که اخیرا رئیس دانشکده عمران دانشگاه تهران را با پنج ضربه بر بازو و جمجمه مورد حمله قرار داد با هفت سابقه کیفری و بیست مورد زورگیری تنها در این نوبت، در مصاحبه با خبرگزاری مهر می گوید مجازاتی که در انتظارش است «مدتی زندان» است. این در حالی است که ریاست محترم قوه قضاییه دو سال پیش برای صرف «اخافه و ترساندن با سلاح سرد» بدون وارد کردن ضربه، طبق قانون مجازات اسلامی وعده اعدام داده بودند. حتی دو سال پیش که آسمان تپید و رسانه ملی استثنائا دو زورگیری تکان دهنده و وحشتناک را در اخبار نمایش داد، قوه قضاییه هنوز درباره نتیجه آن پرونده ها کوچکترین «اطلاع رسانی» نکرده است. آیا این تسامح نمی تواند اندکی هم درباره منتقدان قوه قضاییه به کار رود؟

یقین دارم و از قسم خوردن باکی ندارم که اگر قوه قضاییه و صدا و سیما در زمینه اطلاع رسانی به موقع درباره برخی موارد از جرائم خاص ماننداسیدپاشی، زورگیری، تعرض و ... به طور مستمر وارد میدان شوند این جرائم بدون صرف هزینه ظرف یک ماه لااقل هفتاد درصد کاهش می‌یابد.(پس از اقدام قاطع - و متأسفانه مقطعی و موردی - دستگاه قضا در ماجرای زورگیری معروف چهار نفره در خیابان خردمند که فیلم آن در رسانه ملی پخش شد آمار زورگیری در تهران بنا به اعلام نیروی انتظامی ظرف دو روز پنجاه درصد کاهش یافت). توجیه رسانه ملی نیز جالب است که پنهان کردن اخبار زورگیری و اسیدپاشی و ... را سبب امیدبخشی و تزریق آرامش به جامعه می‌داند. به تعبیر دیگر «اذهان» مردم را به قیمت دریده شدن«ابدان» مردم آرام نگه می‌دارد! (البته این مطلب منافاتی با لزوم پرداختن همه جانبه و ریشه‌ای به این معضلات ندارد).

نظام به علی مطهری‌ها نیاز دارد

سخن پایانی

این‌که صدای آقای علی مطهری به عنوان یک منتقد باید خاموش شود خواست مشترک دو گروه متضاد است.گروه اول کسانی هستند که هیچگونه انتقاد در جمهوری اسلامی را برنمی تابند و به دنبال سکوت قبرستانی هستند و گروه دوم افرادی هستند که کارشان تبلیغ علیه نظام است و به در بوق و کرنا کردن سوژه ای نیاز دارند که بگویند تحمل نظام از حداقل هم کمتر است. از نظر من، نفع مواضع علی مطهری و امثال او برای انقلاب و نظام بسیار بیش از مضرات آن بوده است و نظام ما نه به یک علی مطهری که به علی مطهری ها نیاز دارد. این صدای انتقاد در عین اینکه در میان بسیاری از حزب اللهی ها و ارادتمندان رهبری طرفدار دارد – و البته منتقدان زیادی هم دارد- باید به گونه ای باشد که برای ضد انقلابی که در حقیقت نه برای علی مطهری، نه برای پدرش و نه برای کسی که پدرش را پاره تنش می دانست ذره ای احترام قائل نیست،احیانا طمعی ایجاد نکند و این با اتخاذ مواضع تکمیلی میسر است، امری که علی آقا نیازی به آن نمی بیند.

بازتر شدن فضای نقد موجب تقویت ولایت فقیه است

همچنان که اخوی محترم در انتهای نامه اخیرش به آقای دکتر محمد جواد لاریجانی متذکر شده- و البته کنایه به موضوعی اثبات نشده و خارج از بحث در آن نامه نادرست بود - آنچه به عنوان راه حل فتنه 88 ارائه می دهد از باب دادن مشاوره است و «تصمیم با مقامات عالی نظام و در رأس آنها رهبر گرانقدر انقلاب است». به نظر می‌رسد وی آنچه وظیفه خود می‌دانسته در این خصوص انجام داده و به گفته خودش تکرار این مواضع نه از سر لجاجت بلکه به دلیل تکرار قضاوتها و اظهار نظرهای ناعادلانه بوده است.البته فضا باید چنان باز باشد که خواص جامعه مجال اظهار نظر در این باره را داشته باشند. نتیجه بازتر شدن فضای نقد در جامعه،تقویت عمود خیمه انقلاب یعنی ولایت فقیه است؛ و این پشتیبانی،وظیفه اصلی هر کسی است که دوستدار واقعی امام امت و نظام اسلامی است.

وجوب احترام نسبت به برادر بزرگتر اقتضا می کرد که این نوشته،پیش از انتشار عمومی به رؤیت اخوی محترم برسد. چنین شد و ایشان با این‌که ملاحظاتی داشت با سعه صدر از انتشار آن ابراز رضایت کرد. امید دارم کسانی که به قیامت باور قلبی و نه زبانی دارند با برخی تقطیع ها و یا تیترهایی که خلاف روح متن است این مطالب را به نفع خود ذبح نکنند و مطابق منویات خود تیتر نسازند.

حسن ختام: پیشنهادی نیمه امنیتی برای دلسوزان واقعی نظام!

فرصت را غنیمت شمرده در ایام ولادت رسول اکرم (ص) پیشنهادی را با مقدمه ای کوتاه تقدیم دلسوزان نظام می کنم و البته این مطلب مستقل از مطالب بالاست.

با وجود همه اقتدار نظام اسلامی، آنچه بر سر سوریه آمده است هشداری بزرگ برای همه ماست. بدون شک کینۀ دشمنان با ایران اسلامی بسیار بیشتر از سوریه است. لطف الهی باعث شده که خواب‌های شوم دشمنان دربارۀ نظام اسلامی تاکنون تعبیر نشود و ان‌شاءالله هرگز چنین نخواهد شد.به راستی اگر حضور مردم،تلاش‌های سپاه و بسیج و ارتش و نیز مسئولان، و بالخصوص رهبری مدبرانه حضرت آیت الله خامنه ای نبود امروز چه چیزی از جمهوری اسلامی باقی بود؟

بدون شک نقش نیروهای اطلاعاتی - امنیتی در مقابله با بمب گذاری، جاسوسی و تهدیدهای دیگر یک نقش ممتاز است و چه فداکاری‌ها و جانفشانی‌هایی که این برادران و خواهران برای حفظ نظام و اقتدار ایران اسلامی کرده و می کنند و ما هرگز مطلع نمی شویم. با این همه، نمی توان گفت هیچ مأمور امنیتی به ویژه در حوزه زندانیان امنیتی مرتکب خطا نشده و نمی‌شود.

بیاییم در ایام ولادت رحمت برای عالمیان، از «خلق عظیم» حضرت- که حتی به عیادت آن یهودی که زباله بر سر حضرت خالی می کرد می رفت - الهام بگیریم. سخن من در اینجا درباره زندانیان امنیتی نیست، بلکه درباره خانواده های آنان است. آیا کسانی که به ادعای خودشان بیش از دیگران دغدغه حفظ نظام را دارند نسبت به وضعیت خانواده این زندانیان – ولو بعضا اکنون آزاد شده باشند - مسؤولیتی ندارند؟ آیا سرزدن به این خانواده ها گناه و ممنوع است؟ پدران نان آور خانواده اند؛ آیا بگوییم حال که پدر «سبز» بوده و به هر دلیل کارش به زندان کشیده، به ما چه مربوط اگر فرزندانش از گرسنگی «زرد» شوند؟ شاید هم چنین توجیه کنیم که با دوری کردن از این خانواده ها به حفظ نظام کمک می کنیم، در حالی که کاملا برعکس است.فراموش نکنیم که «حفظ نظام» رمز عبور از مواقف قیامت نیست، بلکه این تک تک اعمال ماست که مورد حسابرسی قرار خواهد گرفت چرا که دین ما دین «مثقال ذره» است.

آیا می شود روزی مطلع شویم که کسانی از سپاه، بسیج، قرارگاه عمار، جبهه پایداری و نیز ائمه محترم جمعه و افرادی که مکرر برای تشریح ابعاد فتنه در چند سال اخیر در تلویزیون ظاهر شده‌اند و ... به دیدار این خانواده ها رفته و سراغی گرفته اند که آیا مشکلی ندارند؟ آیا برخورد نامناسبی با آنان نشده است؟

متأسفانه در شرایط فعلی گاهی حتی وقتی خانواده یک زندانی امنیتی به دیدن یکی از مراجع عظام تقلید می رود مرجع مذکور روز بعد سرمقالۀ هشدارگونه بصیرت افزا دریافت می کند! شریعت محمدی (ص) چه می گوید؟ آیا این خانواده ها را حامیان فتنه گران بنامیم و خلاص، یا با اخلاق محمدی برای دور نشدن آنان و نسلشان از نظام اسلامی تلاش کنیم؟اگر کسانی مانند افراد فوق الذکر به دیدار این خانواده ها بروند صرفا وظیفه ای دینی را انجام داده و کار فوق العاده ای نکرده اند اما چنین اقدامی مسلما اثر مثبت فوق العاده ای بر جامعه خواهد داشت.

به نظر می رسد که اگر اموری نظیر این پیشنهاد عملی شود، مانند اینکه سایت ها و روزنامه هایی که حساسیت بیشتری نسبت به فتنه 88 از خودنشان می دهند ستونی تحت عنوان «تظلم خواهی»داشته و راه را برای شنیدن درد دل احتمالی این گونه افراد بازکنند، آنگاه فضا چنان خواهد شد که به جای دعوت پنجاه روزه مردم در صدا و سیما برای شرکت در انتخابات، پنج روز تبلیغ کافی خواهد بود و البته آمار شرکت کنندگان نیز به طرز محسوسی بالاتر خواهد رفت.

میدانم ارائه همین پیشنهاد در فضای سیاست زده کنونی این برچسب را نزد برخی غیرمنصفانه به دنبال خواهد داشت که دارای گرایشات از نوع جنبش سبزی هستم! باری، اگر، بلا تشبیه، سفارش امیرالمؤمنین درباره رعایت عدالت درباره ابن ملجم نعوذ بالله دلالت بر گرایشات خوارجی حضرت دارد توصیه من به لزوم سرزدن به خانواده های زندانیان سال 88 نیز چنین معنایی در بر دارد. در انتظاریم که آیا مردی هست که قدم پیش گذارد و از سرزنش اطرافیان نهراسد و آیاتی نظیر«وَلاَیَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ» (مائده/54) و «وَلاَیَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَی أَلاَّ تَعْدِلُواْ» (مائده/8) را جامه عمل بپوشاند؟

muhamadmotahari@gmail.com


منبع: ایسنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷۶
در انتظار بررسی: ۸۲
غیر قابل انتشار: ۲۴
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
11
492
احسنت به شما دو برادر ...
پاسخ ها
طیب عالی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
با سلام
با حدود 60 درصد از نطرات برادر آقای مطهری موافقیم اما در مورد برخی از نظراتشون ، خیلی اختلاف نظر داریم و چون انتخاب به دلایل مختلف اون نظرات ما رو منتشر نمیکنه ، قاعدتا ما هم از ذکر اونها خودداری می کنیم !
معلم
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
انصافا شما فرزندان خلف آن شهید حق گو و عدالتخواه هستید خدا پدر شهیدتان را بیا مرزد که دین را به دنیا نمی فرو شید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
359
42
پس لااقل بخشی از مواضع علی مطهری را برادرش هم قبول ندارد!!!!!!!!
پاسخ ها
طاها
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
استغفارمیکنم اشتباه کردم به جای منفی مثبت دادم
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
بهتر است بگوييم برادرش كمي محافظه كارتر است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
17
346
احسنت بر مطهري ها
بهرامی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
8
276
احسنت،این یعنی تفکر اسلام ناب محمدی داشتن، خدا آن معلم شهید و گرانقدر را بیامرزد که چنین فرزندان دینی و ولایت مداری را تحویل جامعه دادند. لذت بردم از این نگرش نسبت به مردم جامعه،خدا شما وامثال شما را برای نظام اساامی حفظ کند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
10
195
احسنت مرحبا به این بصیرت ....... !!1
بابک
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
10
145
آقای دکتر محمد منتظری احسنت به این طرز تفکر اسلامی و سراسر منطق ناب محمدی. احسنت.
زمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
7
161
خداوند فرزندان خلف استاد شهید مرتضی مطهری را برای این مردم مظلوم حفظ کند و بر توفیقشان بیفزاید.
برادران مطهری،کثرا... امثالهم بدانند که حتی بسیاری از کسانی که از نظر فکری با ایشان اختلاف نظر دارند به ایشان اعتماد کامل دارند و صداقت و شهامت حق گویی ایشان را می ستایند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
6
128
* آفرین
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
6
148
سخن حق تلخ است ولی نتیجه آن شیرین است (امام علی )از برادرآقای مطهری انتظاری جز این نمی رفت چرا که اوهم خلف استادشهید است کاش دیگران هم ازگفت حقیقت واهمه نکنند
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
5
120
درود بر شما و برادر ارجمندتان و درودی بیشتر بر پدر بزرگوارتان که چنین میراث گرانبهایی برای مردم ایران باقی گذاشت .
سید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
4
128
همچون برادرت شیر مادرت حلالت.
مهر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
3
118
درود بر فرزندان شايسته ي شهيد مطهري
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
4
90
احسنت
رزمنده هشت سال دفاع مقدس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
3
112
فرزندان شهید بزرگوار مطهری هم از افراط. دروغ. تملق. چاپلوسی .تهمت. افتراء. فساد. حاکم بر کشور به ستوه امدند؟؟!
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
هر انسان آزاده اي از وضعيت ايران رنج ميبرد
عباس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
97
سلام .
درود خدا بر شهید مظلوم مطهری و پسران واقعا مردش . راستی محمد آقا از نظر چهره یادآور پدر بزرگوارشان هستند .
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
78
درود وسلام همه انبیاءوصلحا به روح بلند شهید مطهری که چنین فرزندان مصلح،منصف و به معنای واقعی کلمه" مسلمی "را راازخود به یادکار گذاشته است.که فقط وفقط دغدغه دین دارند ومانند بقیه مدعیانی که که فریاد وااسلاما یشان گوش فلک را کرنموده است از"نمد دین"برای خود کلاهی ندوخته اند.
علی
|
-
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
56
ممنون از جناب اقای محمدمطهری . بنده خواهشی که دارم این است همیشه قضاوتهای ما یک سویه نباشد باید موارد ومسائل کالبت شکافی شود واسیبهارا بصورت دقیق بررسی کنیم وسرچشمه اتفاقات راجستجو کرده منشاء ان را پیدا کنیم تاتشخیص بدهیم که حق چیست وحق باکیست . لطفا انقلاب رابااعمال ... خودمان نسنجیم چون ابعاد انقلاب خیلی برزگتراز ظرفیتهای ما می باشد . ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
85
شير مردي ديگر از ديار مطهري
تاکستانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
75
کاملا با ایشان خصوصا مطالبی که در بخش نظام به علی مطهری نیاز دارد موافقم
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
73
درود و درود و درود. رحمت بر آن پدر عالم دهر و رحمت بر شیر مادری که به این دو فرزند خلف شیر داده.
میثاق
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
65
اگر مواضع قبلی و فعلی ایشان رو دنبال کنید متوجه میشوید که ایشان مصداق بارز اصولگرای اعتدالی است.
همیشه دغدغه اخلاق (فراموش شده) را داشته است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
69
سلام خدابر شهیداندیشمند وآزاده آیة الله مرتضی مطهری (ره)وفرزندان والامقامشان خدا امثالشان را زیاد کند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
59
آفرین بر فرزندان شجاع معلم شهید مطهری که الحق فریادهای آن بزرگوار را فریاد می زنند.
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
64
مرحبا بر پدر شهیدت صلوات
جداً هم نظرات و هم پیشنهادهایت کاملاً بچا و درست است امیدوارم همه مدیران جامعه بشنوند و اجرا کنند
متاسفانه تا زمانی که سیاست زدگی فعلی بر صدا و سیما حاکم است و ... امید بر اصلاح جامعه هر روز کم رنگ تر خواهد بودو ریزش نیرو پیوسته بر جامعه تحمیل خواهد شد .
ugd
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
59
مرد مردان علی مطهری، دراین زمانه پهلوانی به زور و بازو نیست بلکه به سخن حق گفتن است ، به والله سیره شهید مطهری هم همین بود،
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
52
احسنت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
52
ممنون جناب آقای مطهری. گل گفتی
ایرانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
3
46
آقا محمدالحق که برادرزاده علی آقاهستی.کتابهای استادمطهری سراسرلبریزازتابوشکنی وآگاه سازی مردم است پس ازچنان پدری این چنین پسران باید.روحش شاد ویادش همیشه گرامی باد.برای شماهم آرزوی موفقیت درامورراداریم.
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
54
روحت شاد استاد بزرگ مرتضی مطهری به جهت تربیت چنین فرزندانی و خداوند رحمان و رحیم شما را بیامرزد و به والده چنین فرزندانی هم اجر عنایت نماید و این بزرگواران را هم برای آزادی خواهی و نمردن سوال !!در جامعه ایران اسلامی حفظ نماید.آمین
نصیر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
59
الحق که از فضل پدر ارث برده اید . خدا نگهدارتان
مهران
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
58
زنده باد مطهری
njj
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
48
با سلام ،خدایت پاداش خیر دهد وچه اسلام وایران اسلامی نیازمند چنین افرادی است
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
55
تنها نماينده واقعي مردم علي مطهري است و لا غير
هومن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
54
شجاعترین و دلسوزترین نماینده مجلس تاریخ انقلاب
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
50
متن موقر و قابل استفاده ای بود و یک کلام :زنده باد جمهوری اسلامی و افرین بر اخوین مطهری
بهرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
47
درود بر فرزندان خلف استاد شهید مطهری اینان مردم را امیدوار می کنند ....خدا را شکر.
علی اکبر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
51
الحق و الانصاف که این دو برادر از همچون پدری هستند .
امروز همین مطلب را در روزنامه .... میخواندم . متاسفانه بسیار خلاصه شده بود . ولی با خواندن این مطلب واقعاً خوشحال شدم که هنوز افرادی مثل برادران مطهری در این جامعه هستند .
جواد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
49
مطالب جالب و آموزنده ای بود . بصیرت واقعی داشتن یعنی این . درود بر شما و برادرت آقای علی مطهری
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
49
حرف حساب جواب ندارد
عادل
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
47
آفرین
نصیر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
44
الحق که از فضل پدر ارث برده اید . خدا نگهدارتان
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
46
آفرین بر آن شیر پاکی که خوردید!! درود بر آن پدر شجاعی که اینچنین تربیت تان کرد!!
ح ع
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
7
44
""یقین دارم و از قسم خوردن باکی ندارم که اگر قوه قضاییه و صدا و سیما در زمینه اطلاع رسانی به موقع درباره برخی موارد از جرائم خاص ماننداسیدپاشی، زورگیری، تعرض و ... به طور مستمر وارد میدان شوند این جرائم بدون صرف هزینه ظرف یک ماه لااقل هفتاد درصد کاهش می‌یابد""
آقای مطهری ؛ جرائمی که نام بردید کوچک نبودند ... وقتی آن همه فساد مالی و اختلاس های میلیاردی اتفاق افتاده آنهم در شرایطی که گروهی از مردم حتی به نان شب و پول دارو محتاجند یعنی زور گیری و تعرض در ابعاد ملی و اسید پاشی به قلب و روح یک ملت ...
ضمنا آقای مطهری گرامی ؛ مردم برادر شما را دوست دارند و سخنان ایشان را با جان ودل می فهمند. این نشانه ی لطف و عزت خداوند در حق یک انسان است ... نیازی وجود ندشت که شما زحمت بکشید و حرفهای ایشان را تفسیر کنید و یا از گوشه های پنهان آن پرده بردارید ...
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
51
ایکاش در نظام اسلام مطهریها تکثیر می شدند و کسانیکه خود را به خواب زده اند بیدار بیدار می شدند؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
46
درود بر فرزندان پاک و خانوداه های محترم شهیدان مطهری، بهشتی، همت و باکری
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
چه ربطی به همت و باکری دارند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
51
شهید مطهری علاوه بر افکار بلندش ، فرزندانی تربیت کرده که می دانند و می فهمند که عدالت چیست و متحجر نیستند. خدایش بیامرزد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
49
خداوند رحمت کند پدرت را وشما واخوی محترم را در پناه خود ازجمیع بلیات محفوظ بدارد
برایتان توفیق هرچه بیشتر در راه نشر حقایق اسلام وجامعه آرزومندم
ومن الله توفیق
مجتبی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
45
سلام و درود بر شما. الحق و الانصاف پرورش یافته پدر بزرگوارتان هستید.
ایرانی مسلمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
44
روح شهید مطهری شاد
علی از مشهد
|
UNITED STATES
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
43
آفرین .با خواندن مطالب ارزشمند شما فشار خونم 2درجه کاهش پیدا کرد وحالم بهتر شد.خدا خیر آخرت بدهد.ممنون
مهدی59
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
41
حفظکم الله
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
41
برادر عزيز مردم كه نمي توانند حرفشان را بگوش مسولين برسانند آقاي مطهري نماينده مردم است وحرف دل مردم را بگوش افرادي كه گوش شنوا ندارند از اين طريق مي رساند واميد واريم خداوند نگهدارشان باشد وروح مرحوم مطهري راشادوشدتر نمايد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
55
درودبرخاندان فهیم مطهری
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
45
درود بيكران بر ارواح شهيدان مخصوصا شهيد مرتضي مطهري با اين فرزندانش....
هوشنگ
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
41
پاریه تن امام روحت شاد بخاطر این دو گل
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
49
خدا پدرت را بیامرزد . افرین حرف دل ملیونها نفر رو زدین.
ناشناس
|
LUXEMBOURG
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
43
احسنت عزیز.
منصور نوين
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
28
حدا رحمت كنه شهيد مطهري رو با اين بچه هاي فهيمش
رحمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
27
تا به حال یک کتاب از شهید مطهری نخوانده بودم ولی از چند ماه گذشته که مواضع منطقی(در عین مخالفت با چند مواضع فرهنگی) و شفاف و شجاعانه و منصفانه علی مطهری و امروز برادرش را دیدم به خدا قسم تصمیم گرفتم با تفکرات پرورش دهنده این افراد اشنا شوم و کتابهای او را پیدا کرده و بخوانم تبلیغ پایدار و همیشی اینجوری گسترش می یابدنه توسط شریعتمداری و....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
26
اگر دین ندارد، آزاده باشید. امام حسین ع
الف
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
29
خدا رحمت کند پدر ومادرت را
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
30
بسیار خوشحال شدم وقتی فهمیدم که درک مطهری در وجود فرزندانش رسوخ دارد
سلام و صلوات خدا بر شهید مطهری
مجتبی فرزند شهید هستم از برازجان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
28
درود خدا بر مطهری و مطهری زاده ها که حرف مردم را میزنند خدا پدر و مادرش بیامرزد درود بر شیخ محمد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
32
درود بر آیت اله مطهری که فرزندان این چنینی به جامعه تحویل داده اند واقعا درد دل مارا می گویند.
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
32
از طرز نگارششون معلوم بود که انسان فرزانه ای هستند
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
30
احسنت بر جنابعالی . ما امروز به چنین زبان و بیانی نیاز داریم تا از فاصله ها جلوگیری کنیم .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
32
درود خدا بر مطهری ها فرزندان خلف شهید مطهری
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
33
درود بر مطهری ها که حرف دل میلیون ها مردم ایران را زدند
درود درود درود درود بر روح شهید که چنین فرزندانی را تربیت کرد اجرکم عند ا....
مخلوق
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1
38
السلام علینا و علی عبادالله اصالحین
ایشالا فردا میرم مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه(س) سر قبر شهید مطهری، هم یه فاتحه ی مخصوص هدیه به روح پرفتوحش میکنم هم بهش میگم... نور به قبرت بباره ایشالا با این بچه های دست گل و آزادمردت.
شهید مطهری روحت شاد
خدا مادر این بزرگوار ها رو هم حفظ کنه.
آمین
شرفخانی رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
2
39
با سلام درود بر فرزندان شهید بزرگوار انقلاب که الحق بیان حضرت امام نسبت به شهید مطهری با ارزش و با مفهوم بالائی است که فرموده شهید مطهری پاره تن من بود عزیزان مطهری شما را خداوند تبارک وتعالی هدیه داده به ایران اسلامی لذا از تهمت و فشار کسانی که خود را حامی انقلاب میدانند نهراسید انشالله در انتخابات سال دیگر مجلس با رای خومان به نااهلان نشان خواهیم داد ممنون
نظرات بینندگان