کد خبر: ۱۴۵۷۱۱
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۸ - ۳۰ دی ۱۳۹۲

جلسه محرمانه نهاوندیان و مدیران اجرایی نیویورک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نیویورک تایمز با انتشار گزارشی مدعی برگزاری جلسه محرمانه میان نهاوندیان و مدیران اقتصادی نیویورک شد.

به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir،‌ در گزارش این روزنامه آمریکایی آمده است: منتقدان ایران در کنگره و دیگر مکان های آمریکا که حتی برای اعمال تحریم های شدیدتر تلاش می کنند ، نگرانی خود را در باره هیئت های تجاری اروپائی ابراز کرده اند . آنها این هیئت ها را نشانه بازگشائی ایران برای تجارت می دانند که به انزوای ایران پایان خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در ایتالیا گفت ، « همانطور که ما هشدار داده ایم و من این موضوع را با تاسف ابراز می دارم ، مجموعه تحریم ها شروع به تضعیف شدن کرده است و اگر به زودی گام های ملموسی در این باره برداشته نشود ، احتمال فروپاشی آنها وجود دارد و تلاش سالیان [ما ] بی آنکه چیزی در مقابل آن به دست آورده باشیم، از بین خواهد رفت » .

اما رهبران تجاری ایران به این مساله این طور نگاه نمی کنند ، آنها می گویند این توافق فقط باعث ایجاد علاقه فراوانی شده است، اما چیز دیگری در پی نداشته است . حتی هنگامی که کاهش ها آغاز شود ، قرار است امروز این کار انجام پذیرد ، انتقال پول به داخل و خارج از کشور تقریباً غیر ممکن خواهد بود .

روزبه پیروز، رئیس یکی از شرکت های سرمایه گذاری مستقر در تهران به نام « شرکای فیروزه » گفت ، « بیشتر شرکت ها خواستار آن هستند که چشم انداز آینده را ارزیابی کنند ، اما من فکر نمی کنم بسیاری از آنها در واقع قراردادهائی را امضاء یا در اینجا به سرعت سرمایه گذاری کنند » .

اما این امر باعث جلوگیری از هجوم افراد مخصوصاٌ سیاستمداران و نمایندگان تجار اروپائی برای دیدار از ایران نشده است که با 70 میلیون نفر جمعیت و یک طبقه متوسط قابل توجه آخرین بازار بزرگ در انزوا مانده در جهان محسوب می شود .

تعداد هیئت های اروپائی ای که در دوهفته اول سال جدید از ایران دیدن کردند، بیش از تعداد آنها در تمام سال 2013 میلادی بود .

البته شرکت های آمریکائی نیز از خود تمایلاتی را نشان داده اند .

نیویورک تایمز در ادامه مدعی شد: در ماه سپتامبر، محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور حسن روحانی و رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران با مدیران اجرائی نیویورک جلسه ای محرمانه بر گزار کرد .

در ماه مارس ،یک شرکت سرمایه گذاری ایرانی در نظر دارد در نیویورک سمیناری در باره فرصت های تجاری در ایران برگزار کند که ورودی آن 15 هزار دلار است .

پیروز و رامین ربیعی، از فعالان اقتصادی گفتند ، انچه حقیقت دارد این است که از زمان روی کار آمدن آقای رووحانی اقتصاد ایران بهبود یافته است .

ربیعی گفت ، « اما این امر فقط به این علت نیست که برخی از تحریم ها در حال لغو شدن است ، بلکه به سبب انتصاب مدیران با لیاقت از سوی او که بعضی از سیاست های پولی و اقتصادی دولت قبلی را تغییر داده اند ، می باشد .

پیروز گفت ، « آنچه که دولت ایران باید واقعاً انجام دهد این است که اقتصاد را به بخش خصوصی بسپارد . در حالی که وضع اقتصادی از قبل بهتر شده است ، اما بعضی از افراد رئیس جمهور هنوز طرفدار اقتصاد دولتی هستند ، بنابر این ، به نظر من حتی در صورتی که تحریم ها برداشته شوند بعضی از مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند » .

بسیاری از شرکت های چند ملیتی از مدت ها پیش آنچه که آنها آن را بازار بکر ایران می خوانند زیر نظر داشته اند . این بازار مصرف کنندگانی با تحصیلات بالا دارد که تشنه شغل و تولیدات غربی هستند . زیر ساخت های ایران از جمله زیر ساخت های صنایع نفت این کشور نیاز به تعمیر کلی دارند .
نظرات بینندگان