کد خبر: ۱۴۵۷۲۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۹ - ۳۰ دی ۱۳۹۲

5 اشتباه والدین که باعث چاقی کودکان می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علاوه بر عوامل ژنتیکی که سبب بروز چاقی مادرزادی و ناخواسته در کودکان می شود، اشتباهات رفتاری والدین که بیشتر احساسی است نیز در بروز چاقی در کودکان تاثیرگذار است.

به گزارش ایرنا، نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: علاوه بر عوامل ژنتیکی که سبب بروز چاقی مادرزادی و ناخواسته در کودکان می شود، اشتباهات رفتاری والدین که بیشتر از روی احساسات صورت می گیرد، نیز در بروز چاقی در کودکان تاثیرگذار است.

سیدضیاء الدین مظهری در توضیح این مطلب اظهار داشت: این رفتارهای نادرست می تواند حتی پیش از تولد کودکان و از دوران پیش از بارداری آغاز شود، نبود توجه والدین به ویژه مادران به وزن خود یکی از این عوامل است که می تواند به داشتن کودکان چاق در آینده منجر شود.

* بی توجهی مادران به وزن خود

به گفته وی مادران باید همواره به وزن خود توجه داشته باشند و آن را کنترل کنند چرا که نبود توجه بانوان به وزن خود در قبل و بعد از بارداری با احتمال داشتن فرزندان چاق همراه است.

مظهری در این مورد توضیح داد: گاهی بانوان در دوران بارداری بنا به توصیه های سنتی برخی اطرافیان و بر اساس این باور غلط که برای تامین نیازهای خود و جنین باید به اندازه دو نفر غذا بخورند، به پرخوری روی می آورند و با اضافه وزن بیش از حد که گاها تا سال ها با آن دست به گریبان خواهند بود، روبه رو می شوند.

وی افزود: این درحالی است که بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده چاقی و پرخوری و یا لاغری، کم اشتهایی و سوء تغذیه مادران در قبل از بارداری و یا حین بارداری سبب می شود که اختلالاتی در روند رشد جنین پیش آید.

مظهری افزود: این عدم تعادل در دریافت مواد غذایی که بیشتر به صورت پرخوری در دوران بارداری در بین بانوان دیده می شود، می تواند منجر به تولد نوزادانی شود که در آینده با چاقی و یا بیماری های ناشی از سوء تغذیه مواجه خواهند شد.

 

* نبود تغذیه با شیر مادر

مظهری با تاکید بر لزوم تغذیه نوزادان با شیر مادر گفت: عدم تغذیه با شیر مادر به ویژه در 6 ماهه اول زندگی سبب می شود که کودکان به تدریج در معرض بروز چاقی قرار گیرند.

وی افزود: تغذیه با شیر مادر علاوه بر کمک به داشتن اندامی مناسب در سنین بالاتر، سبب می شود که کودکان از بسیاری از بیماری های عفونی در امان بمانند و سلامت و توان نسبی بالاتری نسبت به سایر کودکان داشته باشند.

 

* تمایل به داشتن کودکان چاق یا تپل

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران اظهار داشت: بسیاری از باورهای غلط همچون این که کودکان چاق و تپل، سالم تر هستند، همواره از گذشته در بین جامعه ایرانی رواج داشته ؛ این درحالی است که با پیشرفت های علم پزشکی مشخص شده که این یک باور غلط است و چاقی یا لاغری مفرط نه تنها نشانه سلامتی نیست بلکه می تواند عاملی برای بروز بسیاری از بیماری ها باشد.

مظهری افزود: متاسفانه بر اساس این باور غلط بسیاری از مادران تلاش دارند که با پرکردن معده کودک با انواع مواد غذایی آنها را چاق کنند؛ این درحالی است که این کار سبب ایجاد اشتهای کاذب، ولع خوردن و یا به اصطلاح انحراف ذائقه می شود و کودک را ناخواسته به طرف پرخوری سوق می دهد.

 

* دادن جایزه های خوراکی

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: یکی دیگر از عواملی که سبب بروز چاقی در کودکان می شود، عادت دادن کودکان به خوردن هله هوله هایی است که به شکل جایزه در موارد مختلف به آنها داده می شود.

مظهری افزود: این گونه مهرورزی ها نه تنها کمکی به تامین کمبودهای غذایی کودکان نمی کند بلکه آنها را به سمت عادت کردن به رژیم های غذایی نامناسب سوق می دهد به گونه ای که حتی در بزرگسالی نیز نمی توانند این عادت نامناسب را ترک کنند.

 

* عادت دادن کودکان به ریزه خواری

مظهری ادامه داد: عادت دادن کودکان به ریزه خواری به ویژه در دوران مدرسه به عنوان میان وعده های خوراکی که بیشتر با محصولات کارخانه ای تامین می شود، سبب عادت کردن کودکان به خوردن بی برنامه می شود.

وی افزود: اگر برای پرکردن میان وعده های مدرسه و یا داخل منزل کودکان از مواد غذایی سنتی مانند لقمه های نان و پنیر و گردو و یا سبزی ها و میوه ها استفاده شود و تعداد این میان وعده ها مشخص و تعیین شده باشد، کودکان به یک برنامه غذایی مناسب عادت می کنند و این عادت را تا بزرگسالی نیز خواهند داشت.

 

* عوارض ناشی از چاقی

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی اظهار داشت: این قبیل رفتارهای والدین و اطرافیان کودکان که بیشتر احساسی است و از روی دلسوزی، ناآگاهی و یا مهرورزی صورت می گیرد در درازمدت برای سلامتی کودکان مشکلاتی را ایجاد می کند.

مظهری افزود: پرفشاری خون، اختلالات چربی و قندخون، وقفه تنفس در خواب، آسم، عدم تحمل تحرک و ورزش، التهابات کبدی، مشکلات مفصلی، دیابت، کم کاری غدد جنسی، بلوغ زودرس و ده ها عارضه دیگر می تواند بر اثر داشتن عادات بد غذایی در دراز مدت در کودکان نمایان شود.

وی ادامه داد: در کنار عادات بدغذایی، نبود تحرک بدنی کافی در دوران سرنوشت ساز کودکی زمینه ساز اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی است.

مظهری گفت : نتایج تحقیقات نشان می دهد که هر چه ابتلا به اضافه وزن و چاقی در سنین پایین تر به ویژه تا پیش از پایان سه سالگی رخ دهد، شدت چاقی ها در دوران بزرگسالی، میانسالی و حتی سالمندی بیشتر خواهد بود.
نظرات بینندگان