کد خبر: ۱۴۵۷۴۲
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۰ - ۳۰ دی ۱۳۹۲

عاملان مرگ گوزن زرد هیچ حاشیه امنی نخواهند داشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: از این به بعد شکارچیان متخلف از جمله عاملان مرگ گوزن زرد پارک پردیسان دیگر هیچ حاشیه امنی نخواهند داشت.

براساس گزارش های رسیده یک راس گوزن زرد نر شنبه شب به ضرب 2 گلوله از یک اسلحه دور زن در پارک پردیسان کشته و لاشه آن صبح روز یکشنبه در داخل محوطه فنس کشی شده پارک پردیسان پیدا شد.

ˈسیدمحمدهادی حیدرزادهˈ در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: شکارچیان غیرمجاز از داخل پارک پردیسان( ازسمت اتوبان همت) به این گوزن شلیک کرده بلافاصله از محل گریخته اند.

وی تصریح کرد: این حرکت ناشایست در واقع پیامی برای سازمان حفاظت محیط زیست و حضور فعال تشکل های زیست محیطی برای برخورد جدی با متخلفان شکارهای غیرمجاز است.

وی گفت: برای شناسایی و برخورد قضایی جدی هم اکنون کمیته ویژه ای در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است .

حیدرزاده با ذکر اینکه چند فرد مظنون را به اداره آگاهی نیروی انتظامی معرفی کرده اند گفت: در صورت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عامل این اتفاق مردم را مطلع می کنند.

گوزن زرد ایرانی (Dama mesopotamica) پستانداری از گونه خانوادهٔ گوزن است که جثه اش از مرال کوچک تر است گمان می رفت که نسل این حیوان منقرض شده باشد تا این که در دههٔ 1950 گله ای از آن در خوزستان کشف شد.

در حال حاضر گله هایی از گوزن زرد ایرانی در دشت ناز، سمسکنده، جزیره اشک، پناهگاه کرخه، زردلان کرمانشان، جزیره کبودان، جزایر کیش و لاوان میانکتل در استان فارس و باغ شادی در استان یزد مراقبت می شوند همچنین در برخی از باغ وحش های جهان نیز نمونه هایی از آن وجود دارد.
نظرات بینندگان