کد خبر: ۱۴۵۷۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۲۳ - ۳۰ دی ۱۳۹۲

ژاپن فضا را تمیز می‌کند!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سازمان اکتشافات فضایی ژاپن (JAXA) شیوه نوینی برای پاکسازی مدار زمین از زباله های فضایی ارائه کرده است

به گزارش مهر، محققان علوم فضایی ژاپن با همکاری شرکت نیتو سیمو، فعال در زمینه ساخت تجهیزات ماهیگیری، قصد دارند یک تور آهن ربایی بسازند که در فرایندی شبیه ماهیگیری، زباله های فضایی را به دام بیاندازد.

نخستین آزمایش این تجهیزات قرار است اواخر فوریه صورت گیرد که یک موشک ژاپنی برای ارسال یک ماهواره ساخت دانش پژوهان دانشگاه کاگاوا عازم فضا می شود.

وقتی که این ماهواره در مدار قرار گرفت، یک تور سیمی 300 متری را در فضا آزاد می کند که با ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی می تواند برخی از این زباله های فضایی را در مدار جمع آوری کند.

سپس تور و محتویات آن زمانی که توسط موشک وارد جو زمین می شوند خواهند سوخت.

سالهاست که خطر برخورد ماهواره ها با زباله های فضایی موجود در مدار زمین دانشمندان را نگران کرده است.

یک برخورد از این نوع می تواند هزاران تکه زباله را به محیط اطراف پراکنده کند که احتمال آسیب رسیدن به ماهواره های دیگر را نیز در پی خواهد داشت.

حدود 22 هزار شیئی بزرگ قابل و میزان بسیار بیشتری اجسام کوچک تر در مدار زمین وجود دارد که برای فضاپیماهای سرنشین دار و ماهواره های ارزشمند خطرناکند.

سیگنال های تلویزیونی، پیش بینی آب و هوا، سیستم های موقعیت یاب ماهواره ای و ارتباطات تلفنی بین المللی از جمله سیستم هایی هستند که هرگونه برخورد ماهواره ها با این زباله های فضایی آنها را مختل می کند.

در گزارش اخیر ناسا آمده است میزان زباله های فضایی موجود در مدار زمین به نقطه اوج خود رسیده است.

در سال 2009 برخورد شدید یک ماهواره مخابراتی آمریکایی و یک کاوشگر نظامی خراب شده روسیه بر بالای منطقه سیبری بر این زباله های فضایی افزود.

این برخورد که با سرعت دستکم 15 هزار مایل در ساعت روی داد، ابری از هزار و 500 تکه از زباله های فضایی ایجاد کرد که فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی مجبور به انجام یک اقدام مانوری برای دور ماندن از آسیب های برخورد شدند.

چین در سال 2007 به یک آزمایش موشکی دست زد که در آن 150 هزار تکه زباله فضایی در مدار زمین ایجاد شد.
نظرات بینندگان