arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۱۰۵
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۳ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۲

تلاش لوفت هانزا برای افزایش پروازهای تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کارآفرینان اروپایی با تعلیق تحریم‌های ایران در تکاپوی بازاریابی و قرارداد‌های جدید با این کشور هستند. شرکت‌های فرانسوی، آلمانی و هلندی و به ویژه صنایع خودروسازی به سرمایه‌گذاری‌ در ایران فکر می‌کنند.
 
به گزارش دویچه وله، شرکت‌ها و صنایع اروپایی با لغو برخی تحریم‌ها، برای بازگشت به بازار ایران روزشماری می‌کنند. اقتصاد ایران پس از سال‌ها انزوا، نیازمند بازسازی و احیاست و کارآفرینان اروپایی‌ با درک این نیاز، خود را آماده حضور در جامعه‌ای می‌کنند که ظرفیت‌های بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد.
 
تحولات ناشی از توافق ژنو، بیش از هر چیز، شرکت‌های هواپیمایی و کمپانی‌های خودروسازی اروپایی را به صرافت حضور دوباره در بازار ایران انداخته است.
 
رئیس جمهور ایران و وزیر خارجه این کشور در اجلاس جهانی داووس حضور دارند. انتظار می‌رود این دو در داووس، ملاقات‌های مهمی با نخبگان اقتصادی و تجاری انجام دهند.

چهل و چهارمین اجلاس داووس، روز چهارشنبه (۲۲ ژانویه/ دوم بهمن) افتتاح شد. حسن روحانی، طی دیدار با پروفسور کلاوس شواب، رئیس این اجلاس تاکید کرد که زمینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در همه بخش‌های اقتصادی در ایران مساعد است.
 
در حال حاضر، حجم مبادلات تجاری اروپا با ایران با تحریم‌های بین‌المللی بسیار کاهش یافته است. واردات ایران از ۲۸ کشور عضو اتحادیه که درسال ۲۰۱۱ معادل ۲۲ میلیارد دلار بود در سال ۲۰۱۲ به ۷،۶ میلیارد دلار رسید. این میزان با سقوطی چشمگیر در نیمه اول سال ۲۰۱۳ برابر با ۵۳۴ میلیون دلار شد.
 
صادرات این کشورها به ایران نیز دستخوش تحریم‌ها بود و در سال ۲۰۱۲ از ۱۱ میلیارد یورو به ۷ هزار میلیارد و چهارصد میلیون یورو رسید.
 
یکی از نخستین تحولات ناشی از گشایش تحریم‌ها، از سرگیری پروازهای خطوط هواپیمایی اروپایی به مقصد ایران است. خطوط هواپیمایی اتریش از جمله اعلام کرده که هفته‌ای پنج پرواز به تهران خواهد داشت.
 
شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا هم در صدد پروازهای روزانه و افزایش ظرفیت مسافران خود برآمده است. "ترکیش ارلاینز" نیز در تلاش گرفتن مجوز برای گسترش پروازهای خود به ایران است.
 
تعلیق تحریم‌های ایران موقتی و شش ماهه است. با این همه بیشتر سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی به تداوم این گشایش و بهبود کسب و کار با ایران امیدوارند. فولکر تریر، رییس بخش تجاری اتاق بازرگانی ایران و آلمان از جمله کسانی است که دورنمای اقتصادی و آرامش سیاسی در ایران را مثبت می‌داند و به رونق گرفتن بازرگانی با این کشور خوشبین است.
 
کریستف فرانتس مدیرعامل لوفت‌هانزا هم از آب شدن یخ روابط با ایران ابراز خشنودی کرده و گفته است: «درآمد ما از نقل و انتقال مسافر و گمرک بالا خواهد رفت.»
 
مدیرعامل لوفت‌هانزا این سخنان را در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فونیکس و در حاشیه اجلاس داووس بیان کرده است. او افزوده که بیرون آمدن ایران از انزوا و برقراری مناسبات با جهان پیرامون، برای شرکای تجاری و اقتصادی این کشور بسیار مثبت و خوشحال‌کننده خواهد بود.

نظرات بینندگان