arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۲

وزیر خارجه پیشین فرانسه: خبرهای خوشی از آینده روابط میان ایران و فرانسه خواهید شنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر خارجه پیشین فرانسه گفت: اراده سیاسی ایران و فرانسه بر بهبود روابط دو کشور قرار دارد. دوشارت پس از دیدار با علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران در رابطه با آینده روابط ایران و فرانسه اظهار خوشبینی کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که دورنمای روابط ایران و فرانسه را با توجه به روی کار آمدن دولت جدید چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: من نسبت به آینده خیلی خوشبین هستم و مطمئنا در روزها و دوره‌های آینده خبرهای بسیار مثبتی از بهبود روابط میان ایران و فرانسه خواهید شنید زیرا اراده سیاسی طرفین بر این اساس قرار دارد.

وزیر خارجه پیشین فرانسه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شرکت‌های خودروسازی فرانسه در گذشته جایگاه خوبی در ایران داشتند آیا برنامه‌ای برای بازگشت آنها به ایران وجود دارد یا خیر؟ خاطر نشان کرد: طبیعی است اگر ایران علاقمند به حضور صنعت فرانسه در کشورش باشد صنعتگران و شرکت‌های بزرگ فرانسوی نیز از این امر استقبال خواهند کرد. البته من در صنعت فعال نیستم و دیگر وزیر امور خارجه این کشور نیستم اما به عنوان کسی که از نزدیک با مسائل بین‌المللی آشنا بوده و این امور را تعقیب می‌کند عقیده دارم که زمینه برای اینکه روابط دو کشور بتواند پس از چند سال مجددا مسیر جدید را پیدا کند فراهم است.

وی در رابطه با پس گرفته شدن دعوت ژنو 2 از ایران و پیش‌بینی آینده مذاکرات ژنو نیز خاطر نشان کرد: ما باید همچنان به تلاش خود برای یافتن یک راه‌حل ادامه بدهیم و در این راستا نقش ایران و فرانسه برای یافتن راه‌حل حائز اهمیت است و من مایل هستم از ابتکاراتی که ریاست جمهوری اسلامی ایران به عمل آورد و این امکان را فراهم کرد تا روابط دو کشور پس از مدتی بتواند از پیشرفتی برخوردار شود، تشکر می‌کنم.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان