arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۲۷۶
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۵ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۲

جدال لفظی داود اوغلو و ظریف در داووس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبرگزاری ترک زبان "جهان" گزارش داد محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، به همراه احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق در نشست "پایان بازی در خاورمیانه" در اجلاس داووس با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو پرداختند که در این میان درباره فعالیت‌های نیروهای حزب الله در سوریه بحث‌ها اوج گرفت.

این نشست که در فضای نرم و خوبی آغاز شده بود پس از مدتی درباره حضور حزب‌الله در سوریه به اوج رسید.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروهای حزب‌الله در سوریه گفت: تمام نیروهای خارجی باید از سوریه خارج شوند. ما برای جنگ سوریه کسی را نفرستادیم. نیروهای حزب‌الله خودشان تصمیم به حضور در سوریه گرفته‌اند؛ البته افرادی (تروریست‌ها) به سوریه فرستاده می‌شوند که به مقدسات شیعیان توهین می‌کنند. نباید انتظار داشته باشیم در این صورت شیعیان در برابر این اقدامات سکوت کند.

داود اوغلو در برابر این اظهارات گفت: بارگاه حضرت زینب (س) تنها به شیعیان اختصاص ندارد و متعلق به همه مسلمانان است و همه این مقدسات میراث فرهنگی مسلمانان است.

او در ادامه اظهاراتش گفت: در سوریه حفاظت از مکان‌های مقدس مسلمانان شیعی و سنی و حتی مسیحیان وظیفه اصلی است.

اما ظریف با بیان بی‌احترامی برخی از افراد در سوریه نسبت به بارگاه‌های اهل بیت (ع) گفت: این اظهارات به گوش خوش می‌آید. من هم خواستار حفاظت از هر مکان مقدس در سوریه هستیم، اما زمانی که این گونه بی‌احترامی‌ها را بشنویم نمی‌توانیم انتظار چنین چیزی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به حضور نیروهای خارجی در سوریه و تشابه آن با نیروهای طالبان در افغانستان گفت: کسانی که طالبان را به و جود آوردند اکنون پیامدهای آن را با خون خود می‌پردازند. به نظر می‌رسد که تجربه افغانستان را فراموش می‌کنیم؛ برخی افراد تلاش می‌کنند که در منطقه گروه‌هایی را به وجود آورند اما بعدها عواقب آن را می پردازند.

ظریف با اشاره به کشته شدن انسان‌های بسیار زیادی در سوریه گفت: اگر در ابتدا گفته نمی‌شد اسد در طول دو ماه از کشور می‌رود در این صورت این همه انسان کشته نمی‌شدند؛ افرادی که این گونه ادعاهایی داشتند اکنون در ادعاهای خود زندانی شده و دیگر نمی‌توانند از این ادعاها خارج شوند.

داود اوغلو نیز در ادامه با تاکید بر این که همه نیروهای خارجی هر چه سریع‌تر سوریه را ترک کنند، گفت: ترکیه به هیچ وجه اجازه نداده است نیروهای رادیکال از مرز ترکیه برای ورود به سوریه استفاده کنند؛ در سوریه یک عنصر ترک وجود ندارد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱۴
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۵
14
95
ترکیه به هیچ وجه اجازه نداده است نیروهای رادیکال از مرز ترکیه برای ورود به سوریه استفاده کنند !!!!

عجب!!
امیر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۵
3
105
پس جدال کجا بود ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۵
39
54
اتفاقا ترکیه ترکیه جایی برای تفریح و سکونت تروریست ها تبدیل شده بود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۵
2
76
کجاش جدال بود؟ هر دوتاشون که یک چیز گفتن!
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۵
2
71
ببخشید این کجاش جدال لفظی بود؟!
نظرات بینندگان