arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۳۵۵
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۰ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۲

ردپایی سارکوزی در رسوایی اولاند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
وقتی از سارکوزی در خصوص رابطه مخفیانه اولاند با ژولیه گایه سوال شده بود او با پوزخندی گفته بود باید موتورسواری آقای رئیس‌جمهور مضحک باشد. کنایه رئیس‌جمهوری سابق فرانسه به رئیس‌جمهوری فعلی، به دیدار مخفیانه اولاند با هنرپیشه سرشناس فرانسوی بازمی‌گردد که با موتوری به همراه یک بادیگارد به دیدار گایه می‌رفته و شب را در آنجا سپری می‌کرده است.

افشای این رابطه که توسط یک مجله زرد به نام کلوزر صورت گرفته است هم‌اینک وارد مرحله تازه‌ای شده است که حکایت از توطئه علیه اولاند دارد. به نوشته روزنامه تلگراف بریتانیا، تئوری تازه مطرح شده برای پروژه «گایه گیت» یک نقشه از پیش طراحی شده بوده که با حمایت سارکوزی همراه بوده است.

به نوشته این روزنامه مغز متفکر این تئوری در واقع خود سارکوزی بوده است که بر اساس شایعات موجود رابطه بین دست‌اندرکاران مجله کلوزر با رئیس‌جمهوری سابق فرانسه رابطه‌ای خوب و دو طرفه بوده است. افزون بر اینکه هنوز نیمی از افسران پلیس و افراد رده بالای پلیس فرانسه از دوستان خوب سارکوزی به حساب می‌آیند که در افشای این ماجرا کمک بسزایی کرده‌اند. اینها سخنانی است که والس، وزیر کشور فرانسه هم بی‌پرده به آن اذعان دارد و نقش نیروهای پلیس را در رسوایی اخیر آقای رئیس‌جمهور موثر می‌داند. او که پیش از انتخابات ریاست جمهوری مدیر کمپین انتخاباتی اولاند نیز بوده است اینک باید در مورد حضور گایه در یکی از فیلم‌های تبلیغاتی اولاند هم توضیح دهد.

گفته می‌شود که رابطه عشقی این‌دو از فیلم تبلیغاتی شروع شده است که در آن گایه از اولاند به عنوان مردی حرف گوش کن یاد کرده بود. با این وجود این نخستین بار نیست که پای سارکوزی برای رسوایی اخلاقی چپ‌ها به میان می‌آید. پیش از این نیز در رسوایی اخلاقی استراوس کان در نیویورک که به اتهام تجاوز به خدمتکار هتل بازداشت شده بود ردپایی هم از نیکلا سارکوزی دیده شده بود.  استراوس کان که رئیس صندوق بین‌المللی پول بود بخت بسیاری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه داشت. در روزهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کمتر کارشناسی به پیروزی قطعی جانشین استراوس کان رای می‌داد.

 اما با این وجود الیزه پس از 17 سال به دست سوسیالیست‌ها افتاد و اولاند توانست سارکوزی را با اختلاف کمی از کاخ الیزه بیرون کند. در عین حال برخی کارشناسان می‌گویند که رسوایی تازه به علاوه مشکلات اقتصادی موجود در فرانسه شاید بتواند سارکوزی را به دفتر سابق خود بازگرداند.  به نوشته روزنامه ایندیپندنت نه تنها «گایه گیت» بلکه دور برگردان مالیاتی مد نظر اولاند همسو با تئوری فرانسوا میتران شده است که در سال 1983 اجرا شد و به شکست انجامید. او جزو روسای جمهوری بود که تنها یک دوره الیزه را تجربه کرد. در این راستا، کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که کاهش هزینه‌های 50 میلیارد یورویی دست کمی از طرح‌های ریاضتی سارکوزی ندارد و ممکن است او را به سرنوشت نیکلا سارکوزی مبتلا سازد.

افزون بر این رسوایی اخلاقی یک رئیس‌جمهوری در فرانسه می‌تواند تسهیل کننده ناکامی‌های «رئیس‌جمهور موتورگازی سواری» باشد که خود این رابطه را  جزو حریم خصوصی‌اش می‌داند و حاضر نیست در برابر پرسش خبرنگاران پاسخی صریح و شفاف بدهد. این در شرایطی است که روزهای سخت اولاند با زمزمه‌های بازگشت سارکوزی به عرصه سیاست همراه شده است. اگر در سال 2007  شریک اولاند، سگولن رویال، شکست تلخی را در برابر سارکوزی تجربه کرد این‌بار او باید خود را برای بار دوم به رقابت با اردوگاه راست‌ها آماده کند. او نخستین شکست را در زندگی خصوصی‌اش تجربه کرد. البته وی این موضوع که تری‌ویلر، شریک زندگی او به طور رسمی از او جدا شد را تکذیب کرد و بر اساس برخی گفته‌ها، این خانم قصد سفر به هندوستان را دارد تا بتواند علیه گرسنگی فعالیت‌های خیریه انجام دهد.

از دیگر سو اما سارکوزی که خود جزو نامحبوب‌ترین روسای جمهوری تاریخ فرانسه لقب گرفته است می‌گوید دوست ندارد به سرنوشت تونی بلر دچار شود. تونی بلر زمانی از عالم سیاست حذف شد که همراهی او با ایالات متحده در حمله به عراق بیشترین انتقادها را متوجه وی و دولتش کرد. موردی که خود سارکوزی بارها با آن برخورد داشته است و زمانی روزنامه‌های فرانسوی می‌گفتند که سارکوزی غرور ملی فرانسوی‌ها را با پیروی از واشنگتن زیر سوال می‌برد. اینک اما روزنامه دیلی میل می‌گوید که سارکوزی قصد دارد دوباره در این مسیر پا بگذارد. او می‌گوید دوست ندارد همچون تونی بلر نقش مشاور بانک «جی پی مورگان» را بازی کند.

سارکوزی می‌خواهد تا راه متفاوتی را پیش بگیرد و برنامه‌هایش برای ریاست جمهوری توسط برنادت شیراک، بانوی اول پیشین فرانسه و دوست صمیمی وی افشا شد که در جریان مصاحبه‌ای رادیویی تصدیق کرد که سارکوزی می‌خواهد بار دیگر برای ریاست جمهوری نامزد شود.
منبع: دنیای اقتصاد
نظرات بینندگان