arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۰ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۲

جزئیات جدید از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نماینده مردم تهران در مجلس از زوایای پنهان تبصره دولت برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها سخن گفت و اعلام کرد: دولت افزایش 110 درصدی قیمت حامل‌های انرژی را پیش بینی کرده است و بر اساس آن، قیمت بنزین 1500 تومان و سهمیه بنزین تنها به سرپرستان خانوار تعلق خواهد گرفت.

مهرداد بذرپاش در گفتگو با مهر از جزئیاتی جدید از تبصره هدفمندی یارانه ها در قانون بودجه سال 93 خبر داد و در خصوص شناسایی افراد ثروتمند در فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: دولت باید این افراد را شناسایی کرده و در صورتی که برای دریافت یارانه ثبت نام کرده بودند، تا سه برابر جریمه پرداخت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که دولت بارها اعلام کرده قصد ندارد در زندگی خصوصی مردم جستجو کند، بنابراین چطور می تواند این را اجرایی کند، افزود: شناسایی دهک‌های درآمدی برخوردار جامعه تا جایی که ما خبر داریم، سخت است و بنابراین دولت تدبیری در نظر گرفته است که مردم مجدد برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کنند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد الحاقی دولت بوده است و در حین بررسی البته پیشنهادات جدیدی در این رابطه به مجلس می آید.

به گفته بذرپاش، با توجه به سقف درآمدی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، ایران با افزایش 110 درصدی قیمت حامل‌های انرژِی مواجه می شود، البته باید در صحن علنی مجلس این موضوع به تصویب نهایی برسد، البته پیشنهاد دولت این است که قیمت حامل های انرژِی به این میزان افزایش یابد، چراکه درآمد کشور از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در بخش افزایش قیمت حامل‌های انرژِی، 28 هزار میلیارد تومان است که باید به سقف 52 هزار میلیارد تومانی برسد.

وی اظهار داشت: دولت گفته است که سه ماهه اول سال 93 قرار نیست که قانون هدفمندی یارانه ها را در فاز دو اجرایی کند، بنابراین این میزان افزایش باید در 9 ماه اتفاق بیفتد؛ ضمن اینکه یارانه برق نیز باید در وزارت نیرو هزینه شود و واریزی به خزانه نخواهد داشت؛ بنابراین در عمل 111 درصد افزایش قیمت حامل های انرژِی رخ خواهد داد.

بذرپاش خاطرنشان کرد: اگر این لایحه دولت تصویب شود، بنزین حدود 1500 تومان به مردم عرضه خواهد شد، البته پیشنهاد دولت این است که تنها به سرپرستان خانوار سهمیه بنزین تعلق گیرد؛ بنابراین اگر در یک خانوار چند فرد صاحب خودرو وجود دارد، تنها سرپرست خانوار، مشمول دریافت بنزین سهمیه‌ای به میزان 60 لیتر یا بیشتر شود.

وی گفت: دولت می‌خواهد زیر بار تحول عظیمی برود، البته مکانیزم‌های اطلاعاتی آن هنوز فراهم نیست ولی شوک تورمی باید لحاظ شود و بعد تصمیم است، البته پیشنهاد مجلس افزایش 50 درصد قیمت حامل های انرژی است.
نظرات بینندگان