arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۷۵۱
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۹ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۲

تاکید هاشمی رفسنجانی بر تشکیل انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و جهانگردی ایتالیا خواستار تشکیل انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا شد و هاشمی رفسنجانی نیز بر ضرورت آن تاکید کرد.
 
به گزارش فارس، اکبر هاشمی‌رفسنجانی امروز (سه شنبه) در دیدار با «ماسیمو برای» وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و جهانگردی ایتالیا با ابراز تأسف از دوران فترتی که در روابط ایران و اروپا ایجاد شده بود، اظهار داشت: این دوران تجربه‌ای بود که دو طرف متوجه شدند باید به روال طبیعی برگردند.
 
وی در این دیدار که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، ویژگی‌های فرهنگی ایران و ایتالیا را کم نظیر خواند و گفت: سوابق تاریخی تمدن دو کشور بهترین ظرفیت برای روابط آینده است که حتی می‌تواند محور روابط اقتصادی و سیاسی شود.
 
هاشمی توجه به هویت فرهنگی را برخاسته از فطرت انسانی دانست و تصریح کرد: قومیت ملت‌ها بیشتر از فرهنگ شکل می‌گیرد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام احساس نشاط مردم جمهوری‌های آسیای میانه و قفقاز پس از رهایی از افکار کمونیستی شوروی سابق را نشانه ای بازر از علاقه ملت‌ها به هویت فرهنگی خویش عنوان کرد و گفت: به محض اینکه فشارهای سیاسی برداشته شد، فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهن عقیدتی و بومی از آوار کمونیستی سربرآوردند.
 
وی دربیان سوابق فرهنگی ایران به مثنوی معنوی و ابیات نی‌نامه اشاره و اظهار کرد: «نی» نماد انسانی است که از اصل خویش جدا شده و ناله‌های جانسوز دارد.
 
هاشمی همچینین با اشاره به نظر جمعی از ادبا در بیان زیرساخت واژه انسان در فرهنگ اسلامی و ایرانی، گفت: کلمه ای که با «انس» نسبت به هم نوعان ساخته شده در دنیای معاصر گرفتار جنگ و خونریزی شده که نتیجه دور بودن از اصل خویش است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش فرهنگ های مشابه برای تشکیل فراکسیون‌ها و آرای مشترک در مجامع بین المللی را برجسته دانست و افزود: نباید فرهنگ در گرفتاری‌های سیاسی و اقتصادی مورد غفلت قرار گیرد.
 
وی به سفری که قبل از انقلاب به اروپا و بازدید از مراکز باستانی ایتالیا داشت، اشاره و تصریح کرد: دولت ایتالیا با آن پشتوانه و شناختی که از فرهنگ و تمدن ایرانی داشت، در دوره جدید برای گسترش روابط پیشقدم شد که امیدواریم مسؤلان دو کشور با کشف زمینه‌های همکاری مسیر روابط را هموارتر کنند؛ قرآن کریم ادیان آسمانی را منطبق با فطرت انسان‌ها معرفی می‌کند.
 
«ماسیمو برای» وزیر میراث و فعالیت های فرهنگی و جهانگردی ایتالیا نیز در این دیدار با تشریح اهداف و برنامه‌های سفر خویش به ایران، به تاریخ پرافتخار فرهنگ و تمدن ایران و ایتالیا اشاره کرد و گفت: دیپلماسی فرهنگی با محوریت گفتمان برای گسترش روابط بسیار کارساز است.
 
وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و جهانگردی ایتالیا با تاکید بر سیاست دولت متبوع خویش برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی، اظهار کرد: دولت ایتالیا معتقد است فرهنگ مدل اساسی برای توسعه اقتصادی است که با ویژگی‌های هر کشور قابل تطبیق است.
 
وی خواستار تشکیل انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا شد و آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ این تقاضای ایشان گفت: این کار برای دو کشور باسابقه ضروریست و بهتر است مسؤلان برای اجرای این ایده، راهکار بدهند.
نظرات بینندگان