arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۰۸ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۲

طی ۳۰۸ روز، ایران ۹۴۳۴ بار لرزید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرزمین ایران طی ۳۰۸ روز در سال ۹۲ بالغ بر ۹ هزار و ۴۳۴ هزار بار لرزید که ۲۷۶ زلزله با قدرت ۴ تا ۵ ریشتر، ۳۲ زلزله با قدرت ۵ تا ۶ ریشتر، ۲ زلزله با قدرت ۶ تا ۷ ریشتر و یک زلزله با قدرت بیش از ۷ ریشتر رخ داده است.

به گزارش تسنیم، ایران از جمله سرزمین‌های در جهان به حساب می‌آید که بیشترین زمین مفید آن بر روی گسل‌های زلزله قرار دارد، بطوریکه کلان شهرهای ایران علی الخصوص تهران به عنوان پایتخت بر روی قوی‌ترین گسل‌های زلزله قرار گرفته است.

براین اساس با توجه به ثبت زلزله‌ها در کشور از نخستین روز فروردین سال ۹۲ تا تاریخ دوم بهمن امسال بالغ بر ۹ هزار و ۴۳۴ زلزله رخ داده است که ۹ هزار و ۱۲۳ زلزله کمتر از ۴ ریشتر، ۲۷۶ زلزله با قدرت ۴ تا ۵ ریشتر، ۳۲ زلزله با قدرت ۵ تا ۶ ریشتر، ۲ زلزله با قدرت ۶ تا ۷ ریشتر و یک زلزله با قدرت بیش از ۷ ریشتر رخ داده است.

حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به ۹۴ عملیات امداد و نجات در پی ۹ هزار و ۴۳۴ زلزله در کشور که به اقدامات ارزیابی و امدادی نیاز بود، گفت: عملیات‌های پروازی امداد و نجات در زمین لرزه‌های سطح کشور بالغ بر ۱۴۱ سورتی و ۱۶۰ ساعت پرواز برای جا به جایی بیش از ۲۱ تن اقلام امدادی بوده است.

ایران روزی ۳۹ بار می‌لرزد

در این راستا حسن قدمی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز عنوان کرده است که در سال ۹۱ بالغ بر ۱۴ هزار و ۳۴۰ زلزله نقاط مختلف کشور را لرزاند این در حالی است که در سال ۹۰ هفت هزار و ۹۰۰ زلزله در نقاط مختلف کشور رخ داده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به آمار وقوع زلزله در ایران اظهار داشت: ایران ششمین کشور حادثه خیز جهان و چهارمین کشور حادثه خیز آسیا به شمار می‌رود.

همچنین برای آگاهی بیشتر درباره اطلاعات زلزله باید عنوان کرد که اضافه شدن هر یک درجه به بزرگی زلزله، انرژی آزاد شده آن را تقریبا ۳۱٫۶ برابر بیشتر می‌کند. براین اساس زلزله‌های به بزرگی کمتر از ۴ ریشتر، بارها در طول ماه و حتی در یک روز اتفاق می‌افتند، اما غالباً توسط انسان حس نمی‌شوند و خطری نیز به همراه ندارند. در مقابل، زلزله‌های بالای ۶ ریشتر چندان شایع نیستند.

محمد تاتار مدیر گروه زلزله شناسی و استادیار پژوهشکده زلزله شناسی بیان می‌کند: میزان زلزله‌ها با توجه به گسل‌ها در ایران بسیار زیاد است. زلزله‌های زیر ۲ ریشتر که خیلی زیاد هستند اما در خصوص زلزله‌های بین ۳ تا ۴ ریشتر تقریباً ماهانه ۴۵ زلزله داریم، زلزله‌های بین ۴ تا ۵ ریشتر هم ماهانه به طور متوسط ۷ تا ۸ زلزله در کشور ثبت می‌شود.

سرزمین‌های که از زلزله در امان هستند

انوشیروان انصاری عضو هیئت علمی پژوهشکده زلزله شناسی می‌گوید: ایران کشوری کاملاً زلزله خیز است و گسلهای زیاد دارد. تمام گسل‌های ایران فعال هستند بخصوص گسل‌های رشته کوه البرز و رشته کوه زاگرس. بنابراین فقط منطقه ای از دشت خوزستان و چند منطقه کوچک دیگر از زلزله در امان است.

عباس علی تسنیمی رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی نیز خاطرنشان می‌کند: استان‌های تهران، سمنان، اصفهان، آبادان، مناطق نزدیک به دریاچه ارومیه، دریاچه قم، بخش‌هایی از کویر مرکزی بر روی گسل‌های خطرناک قرار دارند. بنابراین اگر این روزها به طور مرتب خبر زلزله‌های کمتر از ۶ یا ۵ ریشتر شنیده می‌شود نشان از آن است که این زلزله‌ها برای ایران با این تعداد گسل امری طبیعی است.
نظرات بینندگان