arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۸۰۵
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۰ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۲

حذف ثروتمندان از لیست یارانه‌ بگیران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه 93 از حذف یارانه‌بگیران ثروتمندان و ایرانیان خارج از کشور از لیست دریافت یارانه نقدی خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسینعلی حاجی‌دلیگانی در موافقت با کلیات لایحه بودجه گفت: اگرچه این لایحه ممکن است اشکالاتی داشته باشد ولی علت اصلی آن قوانینی است که برای تهیه بودجه مورد استناد قرار می‌گیرد و مجلس، دولت و مراکز پژوهشی باید اشکالات این قوانین را رفع کنند.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: 58 بند الحاقی یا به لایحه بودجه افزوده شد یا از آن حذف شد که این الحاق موجب انضباط بیشتر بودجه و رفع نقایص آن شد.

وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 93 را واقعی‌تر کرد، گفت: با افزوده شدن تبصره 22 به این لایحه تحقق حماسه اقتصادی رقم خواهد خورد. براساس این تبصره دولت اجازه می‌یابد 100 میلیارد دلار سرمایه خارجی را جذب و در حوزه‌های نفت، گاز، برق و آب هزینه کند. همچنین با افزوده شدن 20 حکم جدید حمایت از تولید، ایجاد فرصت برای تنفس سرمایه از جمله سرمایه درگردش واحد‌های تولید و مناسب‌سازی فضای کسب و کار موجب بهتر شدن لایحه بودجه شد.

وی افزایش 24 درصدی اعتبارات بخش سلامت را از دیگر مزیت‌های لایحه بودجه سال 93 نسبت به بودجه سال جاری برشمرد و افزود: در سال 1393، 22 میلیون نفر جمعیت روستایی و شهری تحت پوشش سلامت قرار می‌گیرند.

حاجی‌دلیگانی با استقبال از افزایش 22 درصدی وزارت آموزش و پرورش گفت: لایحه بودجه 300 میلیارد تومان به سازمان اوقاف و امور خیریه و 300 میلیارد تومان به سازمان صداوسیما اختصاص داد.

به گفته نماینده شاهین‌شهر بودجه 27 دستگاه اجرایی در لایحه بودجه 1393 براساس بودجه‌ریزی عملیاتی تنظیم شد.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه توجه به بنیه دفاعی کشور را از دیگر نقاط مثبت لایحه بودجه دانست و افزود: کمیسیون تلفیق افزون بر بودجه پیش‌بینی شده توسط دولت، 7 هزار و 500 میلیارد تومان به بودجه بخش دفاعی کشور افزود. بنابراین کشور در سال آینده بهتر از قبل می‌تواند خود را در برابر تهدیدات استکبار جهانی و آمریکا آماده کند.

حاجی‌دلیگانی از اختصاص 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای بخشی از قانون جامع ایثارگران در سال 1393 خبر داد.

وی کاهش هزینه‌های جاری به میزان 7 درصد را از دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده برشمرد و افزود: لایحه بودجه در جهت انضباط مالی دستگاه‌های اجرایی اقدام به حذف 22 درصد از ردیف‌های متفرقه دستگاه‌های اجرایی که عمدتا مربوط به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بود اقدام کرد. همچنین این لایحه از دست اندازی به صندوق توسعه ملی پیش‌بینی‌های خوبی دارد.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، توزیع عادلانه اعتبارات عمرانی را از دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده برشمرد و افزود: لایحه بودجه در جهت توسعه عدالت گستری 4 هزار میلیارد تومان برای متوازن سازی شهرستانها از سرجمع بودجه اختصاص داد. همچنین اختصاص 2 هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری و توجه ویژه به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی را مبنای تصمیم‌گیری خود قرار داد.

حاجی‌دلیگانی از کنترل آب‌های مرزی در سال آینده خبر داد و افزود: با اختصاص 10 میلیارد دلار برای کنترل آب‌های مرزی همچنین با اختصاص 600 میلیارد تومان به مجتمع‌های آب روستایی، 600 میلیارد تومان علاوه بر بودجه دولت به بهسازی روستاها و 1500 میلیارد تومان برای بهسازی جاده‌های روستایی و شهرستان‌ها انتظار می‌رود در سال 93 طرح‌های آب و فاضلاب در سراسر کشور با جهش روبرو شود.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با اشاره به دیگر ویژگی لایحه بودجه سال آینده گفت: براساس تصویب کمیسیون تلفیق اسناد عادی نیز به عنوان وثیقه از سوی بانک‌ها در سال آینده پذیرفته می‌شوند همچنین استمهال سه ساله وام‌ها،‌اختصاص 460 میلیارد تومان به ایجاد شهرک‌های کشاورزی، اختصاص هزار میلیارد تومان برای آبیاری تحت فشار و افزایش سه هزار میلیارد تومانی بودجه خرید گندم از کشاورزان داخلی از جمله ویژگی‌های لایحه بودجه سال 93 است.

وی یادآور شد: بودجه خرید گندم از کشاورزان داخلی از 8 هزار میلیارد به 11 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
نظرات بینندگان