arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۶۹۸۴
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۴ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۲

موتورولا هم چینی شد؟!

لنوو 660 میلیون دلار پول نقد برای خرید موتورولا به گوگل می پردازد و 750 میلیون دلار نیز به صورت سهام و ما بقی نیز (حدود 1.5 میلیارد دلار) طی سه سال طبق توافق به گوگل پرداخت می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبر فروش کمپانی موتورولا به قیمت 2.91 میلیارد دلار از سوی گوگل به کمپانی چینی لنوو را حتما شنیدید؟

به گزارش خبرآنلاین در کمتر از چند ساعت از انتشار این خبر که توسط لری پیج در وبلاگ خود آورده شد، تحلیلهای زیادی در این باره اظهار شده است. از آنجایی که مدیران گوگل جزییات زیادی درباره این معامله منتشر نکرده اند بازار گمانه زنی ها داغ شده است.

اما سوالی که مطرح شده این است که چگونه گوگل که موتورولا را در سال 2012 حدود 12.5 میلیارد دلار خرید حالا آن را به قیمت 2.91 میلیارد دلار می فروشد؟

خوب به جزییات توجه کنید: "موتورولا موبیلیتی" به قیمت 2.91 میلیارد دلار (هم نقد هم به صورت سهام) به لنوو فروخته می شود.

موتورولا با 17 هزار ثبت اختراع و به اصطلاح Patent یکی از قدرترین کمپانی ها در زمینه ثبت اختراع و ابداع محسوب می شود اما فقط طبق توافق حدود 2000 ثبت اختراع به لنوو واگذار می شود. (در معامله گوگل هنگام خرید موتورولا ارزش حق ثبت اختراعات حدود 7 میلیارد دلار تخمین زده شده بود).

لنوو 660 میلیون دلار پول نقد برای خرید موتورولا به گوگل می پردازد و 750 میلیون دلار نیز به صورت سهام و ما بقی نیز (حدود 1.5 میلیارد دلار) طی سه سال طبق توافق به گوگل پرداخت می شود.

به چند نکته دیگر توجه کنید: زمانی که گوگل موتورولا را خرید تراز تجاری موتورولا 3 میلیارد دلار بود و این 3 میلیارد به جیب گوگلی ها رفت. فردا باید گزارش فصل مالی موتورولا منتشر می شد و قطعا قرار بود گزارش ضرر و زیان اعلام شود و حالا دیگر گوگل از این بابت نگرانی ندارد. (موتورولا سال 2012 بیش از 1.1 میلیارد و در9 ماه اول 2013 نیز بیش از 645 میلیون دلار ضرر کرد)

نکته حائز اهمیت بعدی اینکه بخش پروژه های فوق پیشرفته موتورولا و از جمله پروژه آرا به لنوو داده نخواهد شد. (آرا همان پروژه زیر نظر دوگان با تیمی کمتر از 100 نفر است که گوشی های ماژولار نسل بعدی را می خواهند زیر نظر DARPA بسازند. این تیم در گوگل اندروید ادغام خواهد شد و مقرشان بعد از معامله جدید از سانی ویل به مونتین ویو منتقل خواهد شد)

بنابراین بهترین قسمتهای کیک موتورولا، در دستان گوگل باقی خواهد ماند.

هر چند برخی کارشناسان این معامله را شتابزده توصیف کرده اند اما گوگل دیگر نمی توانست ضرر و زیان مالی از جانب یکی از واحدهای تابعه اش را تحمل کند. از سوی دیگر با بستن قرارداد 10 سال با سامسونگ خیال خود را از بابت بازار اندروید کمی راحت کرد. واقعیت این است که گوگل با گوشی های موتو جی و موتو ایکس و... سعی کرد بازار گوشی های اندرویدی را داغ تر کند و حتی حاضر شد این گوشی ها را با قیمتهای باور نکردنی راهی بازار کند تا به اپل و ... ضرب شست نشان دهد. بنابراین ضرر کرد تا بازار اندروید را پرتوان سازد.

حالا بعد از توافق با سامسونگ خیالش راحت شده از اینکه سامسونگ شاید قضیه سیستم عامل تایزن به جای اندروید را بی خیال شود. از سوی دیگر قرارداد با ایسوس و ال جی را نیز ادامه می دهد و دلیلی برای حضور بیشتر در بازار گوشی هوشمند به صورت مستقل ندارد.

حق ثبت اختراعات خیلی برجسته موتورولا را نیز همچنان در اختیار خواهد داشت (اسباب بازی های لری پیج) و این البته مد نظر دولت امریکا نیز بوده که اختراعات برتر به لنوو داده نشود.

حالا لنووی چینی که بخش تینک پد آی بی ام را سال 2006 از امریکا خرید و بسیار هم موفق شد و حالا به عنوان بزرگترین سازنده پی سی، رقبایی مانند اچ پی و دل را پشت سر نهاده، به خود مطمئن است که با خرید موتورولا قدرتمند وارد بازار امریکا می شود و به زودی گوشی های هوشمند زیادی را تولید و راهی بازار امریکا می کند.

داستان خرید بلک بری توسط لنوو و ممانعت از جوش خوردن معامله توسط حکومت کانادا از ترس چینی ها را در ماههای اخیر حتما یادتان است. حالا لنوو در مقایسه با بلک بری، لقمه بهتری گیرش آمده و چینی ها به زودی بازار امریکا را در خواهند نوردید.

یانگ یوان کینگ، مدیر اجرایی لنوو در اظهارات جدید گفت خیلی زود بازار موبایل جهانی را بعد از خرید موتورولا متحول خواهد کرد. وی تاکید کرد که برند لنوو و موتورولا همچنان با دو نام تولید و عرضه می شود و موتورولا قوی تر از پیش خواهد شد.

موتورولا اخیرا با چند حرکت میهنی و انقلابی خود را در جایگاه سوم تولید کنند گوشی در امریکا مطرح کرده بود و تبلیغات زیادی شد تا امریکایی ها را ترغیب به خرید گوشی های موتو ایکس و موتو جی ساخت امریکا Made in USA کنند و حالا این نقشه ها همه نقش بر آب می شود و باید موتورولای چینی را در جیب امریکایی ها ببینیم و این چیزی است که برای میهن پرستان چندان خوشایند نبوده و باعث می شود تا بیشتر به سوی اپل بروند.

اگر آن طور که گفته می شود همه قسمتهای خوب کیک را گوگل برداشته و تفاله موتورولا را به چینی ها فروخته باشد، باز 2.91 میلیارد دلار پول جواز ورود چینی ها به امریکاست تا همچنان که تینک پد را از چنگ امریکایی ها در آوردند، بازار گوشی های هوشمند در امریکا را نیز در دست خود بگیرند. کافی است لنوو گوشی های خود را در چین ساخته و با نام موتورولا داخل امریکا بفروشد. اگر این سناریو را در نظر بگیریم شاید در پایان به ضرر اپل و سامسونگ و ... هم باشد.
نظرات بینندگان