arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۴۱۷
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۹ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۲

اشتون: شاید مذاکرات بیش از 6 ماه طول بکشد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت دور تازه مذاکرات هسته‌ای که 29 بهمن در وین برگزار می‌شود، بر نحوه زمانبندی و نحوه ادامه مذاکرات متمرکز است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت دیدار روز 29 بهمن نمایندگان ایران و 1+5 در وین بیش از همه بر تعیین زمانبندی و ساختار مذاکرات جامع متمرکز است.

وی همچنین مذاکرات پیش‌ رو را «بسیار دشوار» ارزیابی کرد و گفت طرفین حتی ممکن است مجبور به تمدید دوره 6 ماهه مذاکرات جامع شوند.

اشتون که در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «وال‌استریت‌ژورنال» گفت‌وگو می‌کرد، گفت راهکار جامع باید جامعه بین‌الملل را نسبت به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران به «یقین» برساند.

ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) روز سوم آذر در شهر ژنو به توافقی 6 ماهه دست یافتند. این توافق اولیه که از روز 30 دی رسما اجرایی شد، با ایجاد تعهداتی برای طرفین، به آن‌ها اجازه می‌دهد برای دستیابی به راهکار جامع، مذاکره کنند. اولین دور از مذاکرات جامع قرار است روز 29 بهمن در شهر «وین» اتریش برگزار شود.

خانم اشتون که مذاکره‌کننده ارشد 1+5 به حساب می‌آید، گفت همه به دنبال آن هستند تا در «زمانی معقول، حجم زیادی از کار را انجام دهند»، با این حال وی افزود: «اما همه به شما می‌گویند و البته درست هم می‌گویند که این موضوع بسیار دشوار است. در این قضیه هیچ تضمینی وجود ندارد. ما زمان لازم را صرف می‌کنیم تا به یک توافقنامه درست برسیم.»

وال‌استریت‌ژورنال در ذیل مصاحبه خود با خانم اشتون نوشته است که دیپلمات‌های غربی با توجه به مسائل حل‌نشده زیادی که وجود دارد، نسبت به دستیابی به توافق جامع طی 6 ماه آینده ابراز تردید کرده‌اند. بحث توقف‌ یا ادامه غنی‌سازی در ایران، برچیده شدن بخش زیادی از زیرساخت‌های هسته‌ای، میزان حق ایران برای غنی‌سازی و همچنین سرنوشت نیروگاه آب‌سنگین اراک از جمله موارد مورد اختلاف است که این دیپلمات‌ها به آن اشاره کرده‌اند. برخی دیپلمات‌ها حتی گفته‌اند که احتمالا چند ماه طول بکشد تا فقط پیش‌نویس لازم برای بحث‌های جدی آماده شود.

نظرات بینندگان