arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۴۶۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۵ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

نظر وزارت ارشاد درباره فعالیت «کانون نویسندگان»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضعش را درباره کانون نویسندگان ایران اعلام کرد. بنا بر نظر او، این کانون با نوعی پوست‌اندازی می‌تواند امکان فعالیت دوباره خود را محتمل سازد.

سیدعباس صالحی در گفت‌وگو با  ایسنا، درباره احتمال فعالیت مجدد کانون نویسندگان ایران در دوره دولت یازدهم، اظهار کرد: کانون نویسندگان یک بحث تاریخی دارد که این بحث تاریخی اگرچه در دوره‌ای از تاریخ سیاسی کشور اهمیت داشته است، اما با توجه به این‌که امروز برخی از اعضای آن یا از دنیا رفته‌اند و یا در شرایطی هستند که دیگر حال و حوصله فعالیت ندارند، بنابراین طبعا می‌تواند پوست‌اندازی کند که هم به نفع کانون باشد و هم به نفع نویسندگان آن.

او در ادامه گفت: به نظر می‌رسد این صبغه تاریخی کانون که به نوعی به تاریخ پیوسته است، می‌تواند با همه فراز و نشیبش برای درس گرفتن‌ها در حوزه ادبیات، سیاست و فرهنگ در جایی بماند، اما الآن با مجموعه رو به جلو و پرتپش نویسندگان جوان یا میان‌سال روبه‌رو هستیم که گرچه آن گذشته را دیده و خوانده‌اند، اما بالأخره دوره‌ای است در گذشته و الآن نباید دوباره قاعده و نسبت آن با شرایط امروز مورد بحث قرار بگیرد. وگرنه اگر بنا باشد برخی نهادها همچنان در پوسته‌های گذشته خود بمانند و نوستالژیک به گذشته نگاه کنند، کارکردهای گذشته خود را از دست می‌دهند.

صالحی همچنین اظهار کرد: به‌عنوان یک علاقه‌مند در حوزه ادبیات فکر می‌کنم فارغ از نگاه‌های سیاسی، نباید خیلی نوستالژیک به کانون نویسندان ایران نگاه کرد، گرچه قدر و ارزش آن‌ها هم وجود دارد. البته در مورد کانون این اظهار نظر شخصی من به‌عنوان شخص حقیقی است؛ نه حقوقی.
نظرات بینندگان