arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۵۹۱
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۱ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۲

OTC چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کلمه OTC مخفف over-the-counter است به معنی فروش دارو بدون نسخه است و براین اساس، افراد بدون تجویز و نسخه پزشک هم می‌توانند از داروخانه‌ها دارو تهیه کنند.

«محسن اشعه‌شعار» در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: برای برطرف کردن و تخفیف علائم برخی بیماری‌ها هم‌چون سرماخوردگی می‌توان از داروهای بدون نسخه استفاده کرد.

کارشناس دارویی شبکه‌ی بهداشت شهرستان زرندیه گفت: سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که بزرگسالان چهار تا شش بار و کودکان شش تا 10 بار در سال به آن دچار می‌شوند، افزود: سرماخوردگی علائمی از قبیل آبریزش، گلودرد، سرفه، کوفتگی بدن، درد عمومی بدن، احساس خستگی و عطسه دارد.

وی با بیان اینکه سرماخوردگی خود به خود بهبود می‌یابد و درمان اصلی آن استراحت و نوشیدن مایعات گرم است، ادامه داد: در عین حال برای برطرف کردن علائم آن می‌توان به داروخانه مراجعه کرده و از OTC استفاده کرد.

اشعه‌شعار هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که آیا هنگام سرماخوردگی به مراجعه به پزشک نیاز دارد یا خیر؟ افزود: سرماخوردگی خود به خود بهبود می‌یابد و نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما، اگر سرماخوردگی همراه با علائمی مانند گوش درد، سردرد پیشانی و در مبتلایان به بیماری‌های قلبی یا ریوی مانند برونشیت، تداوم تب و سرفه خلط‌دار به مدت بیشتر از دو روز، درد در قفسه سینه، آسم و طولانی‌شدن مدت سرماخوردگی بیشتر از 10 روز وجود داشته باشد، مراجعه به پزشک الزامی است.

کارشناس دارویی شبکه بهداشت زرندیه در پایان یادآور شد: گلودرد از علائم سرماخوردگی است اما، 90 درصد گلودردها ویروسی بوده و خود بخود بهبود می‌یابد و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست.

نظرات بینندگان