arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۶۹۹
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۰۹ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۲

بجنوردی: مجمع روحانیون همیشه فعال بوده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
اعضای قدیمی‌ترین تشكل اصلاح‌طلب و به اصطلاح بنیانگذاران اصلاحات در حرم امام(ره) بدور یكدیگر جمع شدند تا به فعالین سیاسی نشان دهند كه بنیانگذاران اصلاحات همچنان در عرصه سیاست فعال و تاثیرگذار هستند؛ به جرات می‌توان گفت یك سخنرانی ویا یك بیانیه از سوی بزرگان مجمع روحانیون سرنوشت یك انتخابات و شاید سرنوشت یك جریان سیاسی را تغییر دهد. این نشان می‌دهد كه اصلاحات هنوز زیر سایه بزرگان خود قرار دارد.

تمام این بزرگان شب شنبه میهمان یادگار امام (ره) بودند میهمان كسی كه همیشه حمایتش از یاران قدیمی امام(ره) و بزرگان انقلاب كشور زبانزد خاص و عام بوده است؛ هرچند این حمایت‌ها موجب شد تا دشمنی عده‌ای خاص را به جان بخرد؛ عده‌ای كه چشم دیدن بیت بنیانگذار انقلاب را نداشتند و به هر روشی برای ضربه زدن به این استوانه محكم بهره می‌گرفتند. اما در این سوی میدان نیز كسانی بودند كه حضور با تدبیر سید حسن خمینی را موثر تشخیص می‌دادند. چه او بود كه بیت بنیانگذار انقلاب را از بسیاری تهمت‌ها و آفت‌ها دور نگاه داشت، البته با حمایت بزرگانی چون آیت‌ا... سید محمد موسوی بجنوردی.

او فقیه و قاضی و حقوقدان بزرگ كشورمان است. سید محمد موسوی بجنوردی برادر سید محمدکاظم موسوی بجنوردی، رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی است. این روحانی شناخته شده بود كه در روزی که اعضای مجمع روحانیون به حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی آمده بودند، به گفت‌وگو با آرمان پرداخت.

به نظر می‌آید مجمع روحانیون مبارز چند سالی بود كه آنچنان فعالیتی نداشت. دلیل این سکوت چه بود؟

اعضای مجمع روحانیون مبارز و به‌خصوص اعضای شورای مركزی مجمع هر دو هفته یكبار تشكیل جلسه می‌دهند. در این جلسات اعضای شورای مركزی مجمع در خصوص موضوعات روز داخلی و بین‌المللی اظهارنظر می‌كنند. برخلاف تصور شما من فكر می‌كنم كه همیشه جایگاه و فعالیت شورای مركزی مجمع روحانیون حفظ شده است به هر حال اعضای شناخته شده و اعضای شورای مركزی مجمع روحانیون مبارز به دلایل معذوریت‌هایی كه برای آنها به وجود آمده بود، ترجیح می‌دادند چندان موضوعات جلسات در رسانه‌ها مطرح نشود.

همانطور كه بهتر می‌دانید مجمع روحانیون یك تشكل مستقل و متشكل از بزرگان تاثیرگذار عرصه سیاست و علم است. اعضای شاخص این مجمع نه تنها دارای جایگاه سیاسی بلكه دارای جایگاه عالی و شناخته شده علمی هستند. بنابراین اینگونه كه شما فكر می‌كنید تشكل ما در هشت سال گذشته فعال نبوده است، تصور درستی نیست؛ البته فراز و نشیب‌های زیادی را در طول زمان‌های مختلف از سر گذراندیم اما همیشه جایگاه مجمع روحانیون مبارز در عرصه سیاسی و فقهی استوار بوده است.

پس چرا بیانیه‌ها و اظهار نظر‌های مجمع روحانیون مبارز به عنوان یك حزب سیاسی چندان بازتاب ندارد. به همین دلیل اصحاب رسانه تصور می‌كردند كه مجمع روحانیون مبارز فعال نیست. قبول دارید؟

چهارشنبه‌های هر دو هفته یكبار جلسات منظمی داریم و مصوبات خود را در سایت‌های خبری نزدیك به مجمع روحانیون مبارز منتشر می‌كنیم. حالا برخی از رسانه‌ها و اصحاب رسانه به‌گونه‌ای دیگر فكر می‌كنند که به ما ارتباطی ندارد. اما من جهت اطلاع شما می‌گویم كه جلسات مجمع به‌رغم اتفاقاتی كه در سال‌های گذشته برای این تشكل و مجموعه احزاب كشور رخ داد، به طور منظم برگزار می‌شود. ما همیشه فعال بوده‌ایم و اكنون هم كه دولت تدبیر و امید براساس عقلانیت مشغول فعالیت است فضایی را برای ما به وجود آورده كه می‌توانیم بهتر از گذشته فعالیت كنیم.

مجموعه مجمع روحانیون دولت یازدهم را چگونه می‌بیند؟ چه تعاملی میان دولت یازدهم و مجمع روحانیون برقرارشده است؟

مجموعه دولت یازدهم مجموعه‌ای است كه تاكنون نشان داده بر اساس عقل و تدبیر حركت می‌كند. تا حدودی این دولت بر اساس اندیشه‌های انقلاب حركت می‌كند و البته من نمی‌توانم بگویم كه براساس صد در صد آرمان‌های انقلاب اسلامی حركت می‌كند. اما باید اذعان كرد كه تا حدودی این دولت به سمت جلو حركت می‌كند. البته ما هم به دولت یازدهم كمك می‌كنیم و امیدواریم موفق شود تا بتوانیم با كمك دولت یازدهم به اهداف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تعیین شده كه شعار انقلاب اسلامی ما و نیز وعده همین دولت بوده است، دست پیدا كنیم. البته حاشیه‌هایی هم وجوددارد كه به نظر می‌رسد در صدد تحت تاثیر قرار دادن دولتمردان هستند.

یكی از این حاشیه‌ها، انتقاد از عملکرد دولت و احضارهای مجدد وزرا به مجلس است که سبب انتقاد دولتی‌ها شده است. درست است؟

هنوز برای قضاوت در مورد عملكرد دولت یازدهم زود است. این دولت باید بتواند مشكلات عظیمی كه در كشور به وجود آمده است را برطرف كند. این مشكلات از حیث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم را به شدت تحت فشار قرار داده است متاسفانه باید اشاره كنم كه این مشكلات محصول دولت‌های گذشته بوده است و دولت یازدهم وارث آن محسوب می‌شود بنابراین لازم است كه از این دولت حمایت شود. من به مجلس نهم و برخی از رسانه‌ها توصیه می‌كنم خدای ناكرده در جهت تخریب دولت حركت نكند چون این دولت از امیدهای مردم ایران محسوب می‌شود.

شما ببینید! همین كثرت سوال‌ها و تذكر دادن‌ها به دولت باعث می‌شود دولتمردان نتوانند به وظایف اصلی‌شان جامه عمل بپوشانند. توصیه همه بزرگان این است كه دولت و مجلس با یكدیگر همكاری كنند. امیدوارم درگیری‌های جناحی و سیاسی بر روابط دولت و مجلس سایه نیفكند. اعضای مجمع روحانیون مبارز این دولت را حمایت خواهند كرد تا بتواند بر مشكلات فائق آید؛ مشكلاتی كه مسببانش اعضای دولت یازدهم نبوده‌اند و همگان می‌دانند كه چه كسی مقصر است؛ تحت فشار قرار دادن دولت نوپا راه صواب محسوب نمی‌شود. باید تمامی بزرگان سیاسی و فعالین حزبی كشور دست به دست هم دهند و در این شرایط كه ایران با مشكلات عدیده‌ای مواجه است، از میزان اختلافات بكاهند. امیدوارم كه در آینده نیز چنین رویكردی در پیش گرفته شود. بار دیگر بر یك نكته تاکید می‌کنم که مجمع روحانیون می‌خواهد به دولت نوپا كمك كند.

نظرات بینندگان