arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۷۳۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۳ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۲

"فسیل های دیرین" به ایران باز می گردد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فسیل های مهره دار خارج شده از کشور، پس از 35 سال به ایران بر می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، شهاب الدین منتظمی با بیان این مطلب گفت: فسیل های مهره دار شمال غرب ایران سندی برتعیین هویت و اصالت پستانداران امروزی به همراه تعیین وضعیت محیط زیست دیرینه است، با این شواهد دسترسی به این نمونه ها مورد توجه تمام علاقه مندان در دنیا بوده است.

وی اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی محققانی از کشورهای امریکا و ژاپن بر روی فسیل های مهره دار شمال غرب کشور مطالعه کردند و در روزهای اوج گیری انقلاب، تمام فسیل های شاخص به همراه کارشناسان بیگانه ازکشور خارج و در موزه ها و دانشگاه های آنان در معرض تماشا گذارده شد. 

منتظمی با بیان اینکه پس از سال ها رایزنی کارشناسی و سازمانی و ارایه شکایت به دادگاه لاهه، کشورهای امریکا و ژاپن موافقت خود مبنی بر بازگشت فسیل های مذکور اعلام کردند، افزود: در این مجموعه جمجمه ببر دندان شمشیری، قطعات مختلفی از اندام های حرکتی و جمجمه های آنتی لوپ ها ( از خانواده گوزن ها ) و سایر خانواده ها به چشم می خورد. 

نظرات بینندگان