arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۲۱ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۲

نشست «طبقه حساس» تحت تاثیر «عصبانی نیستم»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حبیب رضایی در نشست پرسش و پاسخ فیلم «طبقه حساس» بیان کرد: قرار بود عوامل فیلم «عصبانی نیستم» به جای ما اینجا باشند چون حق آنها بود بنابراین امیدوارم به زودی شرایطی فراهم شود تا از نسبت‌های ناروایی که به آنها زده می‌شود، دفاع کنند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از جابجایی ناگهانی و بدون اطلاعی که در آخرین روز جشنواره فیلم فجر رخ داد و فیلم «طبقه حساس» به کارگردانی کمال تبریزی به جای ساعت 10 صبح در ساعت 16 جایگزین فیلم «عصبانی نیستم» شد، نشست پرسش و پاسخ «طبقه حساس» با حضور کمال تبریزی (کارگردان)، جواد نوروزبیگی (تهیه‌کننده)، رضا عطاران، آزاده صمدی، پیمان قاسم‌خانی، پیمان خاکسار و ... برگزار شد.

حبیب رضایی که مسوولیت انتخاب بازیگران فیلم «طبقه حساس» را بر عهده دارد، در سخنانی گفت:برخی بازیگران فیلم از جمله پانته‌آ بهرام با توجه به تغییرات زمان نمایش فیلم، نتوانستند حضور داشته باشند. قرار بود امروز دوستان دیگری اینجا بنشینند اما به دلیلی که نفهمیدم عوامل فیلم «عصبانی نیستم» از پاسخگویی به سوالات محروم شدند.

او ادامه داد: می‌خواهم این را بگویم که ما هم قرار نبود اینجا بنشینیم و حق آنها بود که در اینجا حضور داشته باشند.

در ادامه‌ی این نشست، کمال تبریزی درباره ساخت فیلم «طبقه حساس» گفت: جان‌مایه اصلی این فیلم از اینجا بود که متاسفانه یک فرهنگ غلط وارد اعتقادات ما شده و جزئی از رفتارهای ما شده است و آن هم این است که مقداری ناشکر شده‌ایم، یعنی نسبت به داشته‌هایمان بی‌تفاوت، بی‌انگیزه و بی‌توجه‌ایم اما وقتی آنها را از ما می‌گیرند تازه متوجه می‌شویم چه چیزی را از دست داده‌ایم.

او اضافه کرد: این از دست دادن هم بیشتر به جنبه‌های انسانی و بخشی از روابطی که میان انسان‌ها شکل می‌گیرد مربوط است.

پیمان قاسم‌خانی (فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر) هم درباره‌ی شکل‌گیری فیلم‌نامه‌ی این فیلم توضیح داد: طرح اولیه «طبقه حساس» از طرف سیروس همتی بود و داستان او درباره مردی بود که به طور اشتباه روی قبر خانمی دفن می‌شود. بعد از اینکه آقای تبریزی این طرح را برای من تعریف کرد، خیلی سریع عاشق آن شدم و بعد کار را دنبال کردیم.

او ادامه داد: من تا زمانی که مضمون یک کار توجه‌ام را جلب نکند سراغ آن نمی‌روم و در این طرح هم بیان یکسری حرف‌ها برایم جذاب بود. از جمله اینکه طبقه‌ای در اجتماع هستند که بیان احساس برایشان سخت است و آن را کاری لوکس می‌دانند.

حبیب رضایی در پاسخ به اینکه آیا رضا عطاران انتخاب اول او برای این نقش بوده است، گفت: ساخت این فیلم یک پروسه طولانی داشت، چون در سال 88 که برای اولین بار فیلمنامه ارائه شد در محاق توقیف قرار گرفت تا اینکه سال گذشته امکان ساخت آن فراهم شد.

وی یادآور شد: در این پروسه انتخاب اصلی و ابتدایی ما پرویز پرستویی بود اما بعد از اینکه فیلمنامه در کمد قرار گرفت شرایط تغییر کرد اما از آنجا که هیچ فیلمی در کمد نمی‌ماند پس از طی این پروسه به رضا عطاران رسیدیم و به نظرم الان این فیلم بدون او غیرقابل تصور بود.

کمال تبریزی هم درباره حضور رضا عطاران با اشاره به اینکه اولین‌بار بود با او در فیلمی همکاری می‌کرد، توضیح داد: من با بازیگران حرفه‌ای زیادی کار کرده‌ام اما آقا رضا آنقدر سر صحنه خاص و خوب است که فکر می‌کنم هر کدام از همکاران با او کار کنند، متوجه این تفاوت می‌شوند.

کارگردان «طبقه حساس» ادامه داد: عطاران علیرغم همه توانایی‌ها و انعکاسی که در بازی دارد آن وجه بدی که در برخی از سوپراستارها وجود دارد که همان غرور کاذب است را ندارد.

رضا عطاران هم با تشکر از صحبت‌های تبریزی، گفت: هرگاه برای شروع کاری می‌روم یک انرژی ثابت دارم و بعد از آن دیگر بستگی به افراد گروه دارد. در این کار آقای تبریزی انتهای انرژی بود و من انگیزه کار اول را در او دیدم.

او همچنین در پاسخ به اینکه به نظر می‌رسد رضا عطاران برای خندان مردم حاضر است هر کاری را انجام دهد، بیان کرد: من خیلی در میان مردم هستم و با آنها صحبت می‌کنم. در این چند سال چیزی که خیلی اذیت کردم این بود که می‌گفتند تو را به خدا کاری بساز که کمی بخندیم چون این نیاز جامعه است.

عطاران ادامه داد: چندی قبل منتقدی درباره من گفته بود که عطاران برای خندان مردم حاضر است، حتی شلوار خود را درآورد و من الان می‌گویم که حاضرم این کار را بکنم چون جامعه به خندیدن نیاز دارد.

نوروزبیگی تهیه‌کننده «طبقه حساس» هم در سخنان کوتاهی ضمن اشاره به اینکه قرار بود در این ساعت نشست پرسش و پاسخ فیلم «عصبانی نیستم» برگزار شود، تاکید کرد: از زمانی که فیلمنامه اولیه را برای ساخت ارائه کردند هیچگاه از ادامه کار ناامید نشدم حتی با وجود اینکه شش بار زیر نظر اداره نظارت و ارزشیابی بازنویسی شد.

به گزارش ایسنا، پیش از نمایش «طبقه حساس» که با استقبال زیاد در سالن اصلی همایش‌های برج میلاد همراه بود، کمال تبریزی به نمایندگی از عوامل فیلم روی سن حضور یافت و پس از خوشامدگویی گفت: تقریبا همه عوامل فیلم «طبقه حساس» حرفه‌ای و شناخته شده هستند و لزومی به معرفی نداشتند بنابراین روی سن نیامدند. من بیشتر به معرفی نیاز داشتم؛ کمال تبریزی هستم کارگردان.
نظرات بینندگان