arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۹۱۰
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۵ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۲
گزارش رسانه های خارجی از راهپیمایی باشکوه 22 بهمن:

ایرانیان همچنان نسبت به آمریکا خشم و غضب دارند/مردم از رویکرد دولت روحانی خوشحال اند

شبکه تلویزیونی الجزیره با قطع برنامه های عادی خود سخنرانی رییس جمهوری ایران را در جمع هزاران ایرانی در میدان آزادی پوشش داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا نوشت: شماری از شبکه های تلویزیونی نیز به طور مستقیم از میدان آزادی تهران برای مخاطبان خود مراسم 22 بهمن را پوشش دادند.

شبکه تلویزیونی الجزیره با قطع برنامه های عادی خود سخنرانی رییس جمهوری ایران را در جمع هزاران ایرانی در میدان آزادی پوشش داد.

سی ان ان ، فرانس 24 ، اسکای نیوز ، یورونیوز ، بی بی سی و المیادین از دیگر رسانه هایی هستند که در بخشهای مختلف خبری خود این مراسم را که از صبح امروز آغاز شده ، پوشش خبری می دهند.

250 خبرنگار خارجی هم اکنون سرگرم پوشش مراسم 22 بهمن هستند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 از میدان آزادی تهران گزارش داد که ˈهزاران تن از مردم تهران در حال حرکت به سوی میدان آزادی هستند تا به سخنرانی ˈحسن روحانیˈ، رییس جمهوری ایران گوش دهندˈ.

مردمی که به سمت میدان آزادی در حرکت هستند ، پلاکاردهایی را در دست دارند که جمله ˈمرگ بر اسراییلˈ روی آنها به چشم می خورد. این گونه مراسم در ایران بدون سر دادن چنین شعارهایی کامل نیست و به یک سنت طی چند سال اخیر در ایران تبدیل شده است.

حسن روحانی باز هم تکرار کرده که کشورش مایل است به توافق نهایی در خصوص برنامه هسته ای خود دست یابد و یکی از معاونان وزیر امور خارجه نیز در ملاقات دیروز خود با ما از تلاش همه جانبه دولت ایران برای تنش زدایی و رفع نگرانی ها در خصوص توانایی های هسته ای ایران خبر داد.

اما دولت میانه روی ایران باید به نگرانی های جناح محافظه کار ایران نیز پاسخ دهد. آنها معتقدند که دولت ایران امتیازات بسیار زیادی را در مذاکرات واگذار کرده است.

این شبکه تلویزیونی فرانسوی در بخش پایانی گزارش خود گفت که ایران همچنین در آستانه سالروز 22 بهمن ماه از آزمایش موفقیت آمیز دو موشک بالستیک و حرکت کشتی های خود به سمت آب های ایالات متحده خبر داده است.

شبکه خبری الجزیره انگلیسی روز سه شنبه از راهپیمایی عظیم ملت ایران گزارش داد: مردم ایران به رغم آنکه از رویکردهای دولت ˈروحانیˈ خوشحال اند و خواستار برقراری رابطه کشورشان با امریکا هستند اما در شعارهایشان در سالگرد انقلاب خود, مراتب خشم خود را از امریکا ابراز کردند.

در این گزارش آمده است:ایران, امروز / سه شنبه/ سی و پنجمین سالگرد انقلاب خود را جشن گرفت.

هزاران تن از مردم ایران برای گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد انقلاب و بزرگداشت روزی که این انقلاب بنیان گذاشته شد و حکومت ˈشاه ˈوابسته به امریکا سرنگون شد, به خیابانها آمدند.

سخنران این مراسم ˈحسن روحانیˈ رئیس جمهور ایران بود که اولین سخنرانی خود در حضور جمع عمومی مردم بعد از انتخاب شدن به این مقام را ایراد کرد.

خبرنگار الجزیره انگلیسی در گزارش خود از مراسم سالگرد انقلاب اسلامی ایران و راهپیمایی مردم تهران گزارش داد: ˈایرانی ها در سالگرد سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی کشورشان هنوز قویاˈ احساسشان این است که برای برقراری و رابطه ای مستحکم با آمریکا , کار زیادی باید انجام شودˈ.

ˈ بله, ایرانیها خواهان رابطه ای بهتر میان کشورشان با امریکا هستند و از رویکرد دولت روحانی و دیپلماسی آن خوشحال اند اما هنوز با توجه به تاریخچه نوع رابطه امریکا با کشورشان , حس خشم و غضب نسبت به آمریکا دارندˈ.

خبرنگار الجزیره انگلیسی ادامه داد:ˈ شعارهای مردم ایران در مراسم جشن سالگرد انقلابشان؛ بیانگر احساس آنها نسبت به امریکاست .اهم این شعارها عبارتست از: ˈ ما مقابل امریکا می ایستیمˈ , ˈ ما همچنان ایستاده ایم و آماده همه گزینه های روی میز هستیمˈ وˈ ما آماده یک نبرد بزرگیمˈ.

گزارش الجزیره گفت:ˈشعار نخست به وضوح اشاره به امریکا و فشارهای خارجی بر روی ایران دارد, شعار دوم اشاره اش به اوباما, ˈجان کریˈ و همه گزینه های روی میز از جلمه گزینه نظامی است و شعار سوم مانند شعار اول خطاب به فشارهای خارجی علیه ایران استˈ.

الجزیره انگلیسی می افزاید:انفلاب ایران در سال 1979 بعد از ده ماه اعتصاب و تظاهرات همگانی مردم ایران که به سرنگونی ˈشاهˈ انجامید, به ثمر رسید.

بلافاصله بعداز پیروزی انقلاب, گروهی از دانشجویان با یورش به سفارت امریکا در تهران 52 تن از کارکنان این سفارتخانه را گرفتند و بعد از 444 روز آنها را آزاد کردند .این موضوع به رابطه واشنگتن با تهران خاتمه داد .

ایران اخیراˈ با قدرتهای غربی بر سر برنامه هسته ای اش به یک توافق موقت رسید.

این شبکه خبری ادامه داد: یک روز قبل از مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران , ایران با موفقیت دو موشک جدید خود را آزمایش کرد.

موشکهای بالستیک ایران از مدتها قبل منبع نگرانی غرب بوده است به این دلیل که قابلیت آن را دارد که اسرائیل ؛ دشمن دیرینه ایران را هم هدف قرار دهد.

در مراسم آزمایش این موشکها, ˈحسین دهقانˈ وزیر دفاع ایران در سخنانی اعلام کرد که نسل جدید موشکهای بالستیک ایران که دارای کلاهک است و موشک سطح به سطح هدایت شونده لیزری به نام ˈ بیناˈ و موشک هوا به سطح با موفقیت آزمایش شد.

او گفت که موشکهای جدید بالستیک قابلیت فرار از سیتسم دفاع ضد موشکی را دارد و قادر است ˈتخریبی مهیب ˈ ایجاد نماید.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی از تهران افزود: در تهران جمعیتی عظیم در میدان آزادی گرد آمدند تا در این مراسم به سخنان ˈحسن روحانیˈ رئیس جمهوری ایران گوش فرا دهند.

روحانی رئیس جمهوری است نسبتا میانه رو که رویکردهای نزدیکی اش با غرب, رضایت خاطر اکثریت مردم ایران را برانگیخته است.

روی سخن شعارهای سخت عتاب آمیز مردم در این مراسم و راهپیمایی به جانب آمریکا بود که هنوز هم در ایران از آن به ˈشیطان بزرگ ˈ یاد می شود.

هفته نامه تایم هم در گزارشی نوشت: برخلاف تغییر سیاسی چشمگیر در تهران در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب روحانی و پیروی از سیاست رابطه با غرب، سخنرانی مرسوم ضد آمریکایی روز 22 بهمن امسال بدون تغییر ایراد شد.

این هفته نامه همچنین گزارش داد که صدها هزار ایرانی برای گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی و برکناری شاه این کشور که یکی از حامیان آمریکا بود، به خیابان های تهران آمدند.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، خبرگزاری افغان، هفته نامه تایم و خبرگزاری آمریکایی آسوشتیدپرس، شبکه تلویزیون عربی ˈالحرهˈ و شبکه تلویزیونی ˈشبکه تلویزیونی ˈرویترز لایو ˈ نیز خبرهایی درباره راهپیمایی بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و سخنرانی رئیس جمهوری در آن را منتشر کردند و دو شکبه تلویزیونی یادشده از جمله تصاویری نیز از این راهپیمایی پخش کردند.

تارنمای فارسی بی بی سی نیز در ابتدای آغاز این راهپیمایی در گزارشی نوشت: راهپیمایی سالگرد انقلاب از ساعت 9 به وقت محلی در تهران آغاز شده و شماری از مقامات حکومتی و گروه هایی از مردم به سوی میدان آزادی - محل برگزاری مراسم سخنرانی روز 22 بهمن - راهپیمایی می کنند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۱۶
شا غلام
|
UNITED STATES
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
45
99
اصلا هم اینطور نیست ما خواهان رابطه با امریکا و دنیا هستیم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
25
72
جمعیت میلیونی نه هزاران نفر
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
32
56
درود بر روحانی که نشان داد همه ما نظام مون، انقلابمون، اسلاممون ، رهبرمون و کشورمون رو دوست داریم و واسشون جون میدیم ، نه یه عده خاص..
سعید
|
UNITED STATES
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
22
38
مردم؟؟؟؟؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
20
59
ایرانیان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ البته نه همشون ما تا ابد اهل کینه و دشمنی نیستیم شاید بعضی ها باشن به حساب همه ایرانی ها نگذارید لطفا.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
21
40
اگر مردم همان حقوق بگیران از دولت است ، حرف درستی رده است . ولی اگر مردم یعنی آنهایی که شناسنامه دارند ، باید گفت 10 درصد اینطور است.
پاسخ ها
ناشناس
| UNITED KINGDOM |
۰۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
این 10 رو از کجات درآوردی؟...
لیلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
16
53
چرا همه باید با شعارهای یک گروه نه چندان بزرگ قضاوت کنند؟ چرا از کسانی که ... در خونه ها بودن نمی پرسید که دردتون چیه؟ماجزو مردم محاسبه نمیشیم؟
پاسخ ها
طاهر
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
لیلی خانم سلام
راهپیمایی بود نه خانه پیمایی. در راهپیمایی مردم با هم راه می روند و یک سری شعار هم می دهند . قصد اکثر آنها هم با این راهپیمایی ساده حمایت از دولت و نظام در این برحه حساس مذاکرات با شش کشور ابر قدرت اقتصادی جهان است. ما به اینجا رسیدیم که شش قدرت برتر دنیا در مقابل ما بنشینند و به یک توافق امضاء نشده برسند که حاصل آن دگر گونی کلی در سیاستهای جهان پیرامون کشور ما و کل خاورمیان می باشد . این برای ما کلی افتخار است. قلمرو ما باید قلمرو کوروش هخامنشی باشد . البته نه در لشکر کشی نظامی که در تدبیر و تدوین سیاست قدرتمند خارجی و نفوذ بر سایر کشورها .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
13
55
ما نسيت به هيچ كشور و ملتي خشم و غضب نداريم و خواهان روابط دوستانه و مبتني بر منافع دو جانبه با همه جهان هستيم
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
هروقت رابطه مبتنی بر منافع دوجانبه باشه ما قطعا پیشتاز خواهیم بود. ولی کی غربی ها زیاده خواهی نکردن که این بار دوم باشه؟
مصطفی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
4
6
سلام برملت ایران که تاریخ را از نو نوشتند واقعا بعد از 35 سال بی نظیر بود
نظرات بینندگان