arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۰۶۵
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۲۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۲

هاشمی: امنیت، نیاز ضروری افغانستان است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز خرسندی از ایجاد ثبات نسبی در افغانستان، ابراز امیدواری کرد که دو ملت ایران و افغانستان بر اساس سوابق مشترک، فرهنگ، تمدن و زبان، فاصله‌ها را بردارند و مسئولان باید برای هموار کردن این مسیر تلاش کنند.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر تحصیلات عالی افغانستان، با برشمردن خوبی‌ها و بدی‌های حضور اشغالگران در افغانستان، گفت: اشغالگران باید روزی بروند و کشور افغانستان را به مردم آنجا بسپارند که هم با مسایل کشور خود آشنا هستند و هم دلسوزی آنها واقعی است.

وی دودستگی و اختلافات داخلی را برای امروز و فردای افغانستان بسیار زیانبار خواند و با اشاره به موقعیت جغرافیایی افغانستان، افزود: امنیت و وحدت داخلی، از نیازهای ضروری آن کشور است و قبایل و قومیت‌ها باید بپذیرند که افغانستان برای همه آنهاست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سخت‌کوشی و قناعت را ویژگی مردم افغانستان خواند و اظهار کرد: پس از مشکلات عدیده‌ای که در طول تاریخ تحمل کرده‌اند، حقشان است که آینده خوبی داشته باشند.

هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: افغانستان، مسیر پیشرفت را برای آینده انتخاب کرد تا پس از هزینه‌های زیاد در آن شرایط بد و نامناسب، به روزهای خوب برسد.

وی با اشاره به شکل گرفتن ساختار در اداره کشور، گفت: از اول، انقلاب اسلامی افغانستان در سیاست خارجی ما اولویت داشت و در مقاطع مختلف موانع جدی بود که به تدریج از بین می‌رود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حضور مهاجران افغانی در ایران نیز تصریح کرد: آنها در همه سطوح زندگی‌ ما حضور دارند و روابط مردم ایران با آنها، اسلامی و انسانی است.

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به تقاضای وزیر تحصیلات عالی افغانستان برای گسترش حضور این دانشگاه در آن کشور افزود: بر اساس دستورات اسلام و اهداف مصرّح دانشگاه آزاد اسلامی، جزو وظایف ماست که برای ارتقای علمی برادران خود در افغانستان تلاش کنیم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد سطح آموزش در افغانستان را تا حد دکترا بالا ببرد و همچنین برای ارتقاء تحصیلات عالی و تکمیلی، دانشجویان افغانی را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، عبیدالله عبید - وزیر تحصیلات عالی افغانستان - نیز در این دیدار با یادآوری جایگاه ایران و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نزد مردم افغانستان، گفت: احترام متقابل، اصل روابط افغانستان با همه کشورهاست.

وی با سیاه و ظلمانی خواندن دوران طالبان در تاریخ افغانستان، خاطرنشان کرد: مردم با انتخاب رئیس‌جمهور، اوّلین گام را برای روزهای بهتر برداشتند.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان درباره روند و مفاد موافقتنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان نیز گفت: به دنبال گرفتن تعهداتی برای کم شدن مشکلات امنیتی و اقتصادی هستیم و امیدواریم جامعه جهانی و آمریکا حق مردم افغانستان را بپذیرند.

وی با ارائه گزارشی از اوضاع آموزش در سطح دانش‌آموزی و دانشجویی، افزود: در دوره طالبان، بسیاری از نخبگان کشور هجرت کرده بودند و الان جوانان افغانی، بویژه دختران، فرصتی برای تحصیل پیدا کرده‌اند.

عبیدالله عبید ادامه داد: می‌دانیم جمهوری اسلامی، تجربه‌های خوبی در گسترش تحصیلات عالی و تکمیلی دارد و عزم‌ ما جزم است تا از این تجربیات استفاده کنیم.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان، به فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی ایران در افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: تقاضای همکاری بیشتر با دانشگاه آزاد را داریم که در دنیا شناخته شده است.

وی در پایان با ابراز تأسف از افزایش تولید و حضور مافیاها در مباحث مواد مخدر، تاکید کرد: اعتیاد برای مردم به مراتب خطرناک‌تر از تروریسم است.
نظرات بینندگان