arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۱۶۸
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۲۲ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۲

ایجاد پارک مشترک بین‌مرزی میان ایران و ارمنستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 
رئیس سازمان محیط زیست گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد افتتاح اولین پارک مشترک بین‌ مرزی میان ایران و ارمنستان باشیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، معصومه ابتکار امروز در سیزدهمین نمایشگاه بین‌‌المللی محیط زیست که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از حضور معاون رئیس جمهور در این دوره از نمایشگاه اظهار داشت: اسحاق جهانگیری که زمانی وزیر بود در ضابطه‌مند شدن صنعت خودروسازی همکاری خوبی داشته و در زمان وی، پیکان از رده خارج شد همچنین وی هر ساله در نمایشگاه محیط زیست در صنعت سبز شرکت و حضور می‌یابد.
 
رئیس سازمان محیط زیست بر ایجاد اولین پارک مشترک بین مرزی ابراز امیدواری کرد و افزود: امیدوار هستیم اولین پارک مشترک بین مرزی تحت عنوان پارک‌های صلح میان ایران و کشور ارمنستان نهایی شود البته در این باره نیز برنامه‌ای با کشور عراق داشته‌ایم.
 
وی افزود: اقتصاد سبز از محورهای اصلی برنامه‌های رئیس جمهور در بحث محیط زیست بود. به طوری که ریاست جمهوری برنامه‌های خود را در روز اول به مجلس ارائه داد که یکی از اصول این برنامه‌ها اقتصاد سبز بود.
 
به گفته وی، مدیریت توسعه با ضوابط و استانداردهای سازگار با محیط زیست پذیرفته شده و قطعی تلقی می‌شود.
 
رئیس سازمان محیط زیست در ادامه گفت: در دنیا و کشورمان رشد اقتصادی، رشد تولید و اشتغال امری بدون شک است اما آنچه باید در این میان حائز اهمیت قرار گیرد این است که باید دو منحنی تخریب محیط زیست و رشد اقتصادی همراه با یکدیگر حرکت نکنند چرا که لازم است تولید همراه با آلودگی‌های زیست محیطی نباشد.
 
ابتکار متذکر شد: باید ضایعات به درستی مدیریت شود و آلودگی آب و منابع و آلودگی هوا به دنبال رشد اقتصادی، تولید و اشتغال نباشد.
 
رئیس سازمان محیط زیست یادآور شد: امروزه این بحث در دنیا به صورت جدی مطرح است که اگر کشوری بخواهد مسیر توسعه را پیش بگیرد با توجه به وضع موجود محیط زیست باید به شاخص‌های زیست محیطی توجه کنند البته در این میان لازم است عنوان شود که شاخص‌‌های محیط زیستی در کشور ما طی یکسال گذشته وضعیت نامطلوب یافته است و فاصله زیادی از اهداف چشم‌انداز گرفته است.
 
وی با بیان اینکه کشور هم‌اکنون ناگزیر از رشد اقتصادی است، گفت: باید همراه با محیط زیست رشد اقتصادی حرکت کند که این امر همان اقتصاد سبز است.
 
ابتکار با اشاره به اینکه الگوی مصرف انرژی و آب در کشور صحیح نیست، افزود: با اصلاح این الگو می‌توان بهره‌وری را افزایش داد.
 
رئیس سازمان محیط زیست در ادامه گفت: دنیا به این تجربه رسیده است که هزینه‌های اصلاح محیط زیست هزینه‌های سنگینی است بر همین اساس باید از ابتدای امر در طراحی‌ها تلاش شود مسائل زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد که اگر در این مسیر به درستی حرکت کنیم می‌توانیم در زمینه‌های مختلف مشاغل جدید بیافرینیم.
 
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: ‌اگر استانداردهای محیط سخت گرفته شود فناوری‌های محیط زیست جذاب‌تر خواهد شد و این امر زمینه فعالیت، تولید و اشتغال را به خصوص برای بخش خصوصی فراهم می‌آورد.
 
وی همچنین ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: اجرای این طرح تأثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی و سوخت داشته است.
 
رئیس سازمان محیط زیست اقتصاد سبز را قدم راهبردی برای حمایت از فعالین اقتصادی که ملاحظات زیست محیطی را رعایت کردند، دانست و گفت: امید است بتوانیم از جامعه بین‌المللی در این باره استفاده کنیم.
نظرات بینندگان