arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۲۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۲

یونسی:ترس از تنوع قومی نشانه بی‌دانشی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام با انتقاد از برخی افراد که تنوع قومی را تهدیدی برای ملیت عنوان می کنند، گفت: هراس اینگونه افراد ناشی از بی اطلاعی و و بی دانشی است.

به گزارش ایرنا، جت الاسلام والمسلمین علی یونسی روز جمعه در سلسله همایش های «دولت ها و سلسله های محلی ایران» در مرکز دایره المعارف اسلامی به تبیین سلسله کارکیاییان که در شمال ایران زیست می کردند پرداخت و نقش اقوام و قومیت ها در ایران را تحلیل و بررسی کرد.

وی درباره شمال ایران و نحوه مبارزه در این منطقه از کشور گفت: این منطقه جغرافیایی به دلیل استحکامات طبیعی نوعی دژ تسخیر ناپذیر و کوتاه کننده دست مستکبران محسوب می شد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام خاطر نشان کرد: منطقه شمال ایران از ابتدا به عنوان پناهگاهی برای جنبش های علوی، فاطمی و نهضتهای استقلال طلبانه بود که سرانجام تمامی این جنبش ها به نتیجه نشست و ایران را مستقل کرد.

یونسی به سیاست آل بویه اشاره کرد و گفت: سیاست این سلسله در خصوص بردباری مذهبی و اجتماعی مهم بود ؛ سیاستی که برای هر دولتی که خواهان رشد وتعالی و توسعه وبقا باشد ، مهم است و می تواند با این سیاست همه تنوعات قومی را در استخدام بگیرد.

وی اضافه کرد: مهمترین سیاست آل بویه بر این محور بود که سعی داشت با وجود شیعه بودن بین اهل سنت و شیعه زندگی مسالمت جویانه اجتماعی بر قرار کند و با تدبیر لازم وحدت در میان شیعه و سنی را حفظ کرد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام یادآور شد: در دوران آل بویه تفکر شیعی وجود داشت و آنگونه عمل می شد،اما در حکومت اسلامی عمل می کردند و این فراتر از مذهب بود.

یونسی تصریح کرد: در آن دوران بر حفظ امنیت مردم توجه می کردند و با نزاع ها و آشوب ها برخورد می شد و حتی افراد تحریک کننده و خطاکار تبعید و مجازات می شدند.

به گفته وی در آن دوران برای جذب نیرو ملاک های ملیت ایرانی و داشتن دانش در اولویت بود و در پست های مهم از این افرد بهره می بردند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام اظهار داشت: آل بویه در شکل دادن تمدن اسلامی- ایرانی بیشترین سهم را داشت و این سلسله به این فرهنگ قوام بخشید.

یونسی با یادآوری این که در آن دوران برای حفظ انسجام لعن خلفا را منع کرده بودند، گفت: امروز هم از سوی رهبر معظم انقلاب، مراجع و علما و فقها به این موضوع تاکید شده و شاهدیم که توهین به ارزشهای اهل سنت از سوی بزرگان تحریم شده ست.

وی اضافه کرد: ما کشوری بزرگ با فرقه ها و تنوع قومی و مذهبی هستیم و باید از حکومت یک گروه و فرقه بر همه پرهیز کنیم.

دستیارویژه رییس جمهوری در امور اقوام خاطر نشان کرد باید ثابت کنیم مشترکات ما همچون قانون اساسی، ارزشهای مشترک دینی و ملی و اسلامی، حکومت می کند این ظرفیت های تاریخی حکومت های ایرانی وشیعی است که تاکنون داشته ایم و به آن عمل شده است.

یونسی با انتقاد از برخی رفتارها که در دوران صفویه نسبت به قومیت ها انجام گرفت، گفت: سالهایی این رفتارها مغایر آن رویکرد اصلی بوده است اما در دورانی دیگر شاه عباس اقلیت ها را در ایران اسکان داد و اقلیت ها را تهدید نمی دانست بلکه آنها را برای کشور لازم می دید.

وی اضافه کرد: ما امروز بیش از 100هزار نفر گرجی ( اهل گرجستان) وبه غیر از آن ارامنه داریم که این از سوی توجه کنندگان به اقلیت ها فرصت و ظرفیت برای کشور تلقی شده ست.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام با انتقاد از نگاههای بدبینانه و انحصار گرایانه نسبت به اقوام گفت: متاسفانه نگاههای بدبینانه و انحصار گرایانه که هرقیدی را برنمی تابند و هر تنوعی را نگران کننده عنوان می کنند و به هر ابتکار با تردید و تهدید می نگرند وجود دارد.

یونسی در ادامه به تاریخ توجه به قومیت ها در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: ملت ما فرهیخته و با سابقه درخشان است که در قرن های متمادی حکومت با تنوع قومی را تجربه داشته و نباید نگاههای حاکی از ترس رشد یابد.

وی همچنین از برخی نگاههای ترس آلود نسبت به قومیت ها انتقاد کرد وگفت: برخی از افراد اگر نامی از قوم کرد، بلوچ، لر، گیلک و ... برده شود فورا نگران می شوند و در صحبت ها از تهدید شدن ملیت، تجزیه شدن کشور، و نابودی ادبیات فارسی سخن می گویند که رفتارشان ناشی از بی اطلاعی است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام ادامه داد: ترس درونی این افرد نسبت به قومیت ها ناشی از بی دانشی آنهاست و هر کجا که ترسی پدید می آید نشات گرفته از توهم می شود و این توهمات نشانه نداشتن علم است.

یونسی به گذشته پر افتخار فرهنگی ایران اشاره کرد و گفت: ما ایرانی سربلند با هویت مستقل و مبانی پایدار را داریم ودلیلی برای ترس از تنوع قومی وجود ندارد.

وی تاکید کرد تنوع قومی از جلوه های وحدت ملی است که علتی برای ترس از آن وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول در امور اقوام این سلسله نشست های علمی برای تبیین اقوام در سرزمین ایران با حضور پژوهشگران و تاریخ شناسان ادامه می یابد.

این همایش علمی به همت مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی کشور با همکاری نهاد ریاست جمهوری و دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام، مذاهب و اقلیت های دینی برگزار شد که در آن اساتید به ارائه مقاله و بحث و بررسی دوره کارکیاییان پرداختند.
نظرات بینندگان