arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۵ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲

تهران و 7 شهر دیگر در مرز هشدار آبی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه بر خلاف ظاهر فراوان بارش ها، کشور در بدترین سال بارندگی قرار دارد، گفت: در شرایط فعلی تهران و هفت شهر دیگر کشور در مرز هشدار آبی قرار دارند.

به گزارش ایرنا، ستار محمودی روز شنبه در نشست شورای آب با اشاره به بارش های دو هفته اخیر، اظهار داشت: اصفهان، تهران، بندرعباس، مشهد، قم، شیراز، اهواز و آبادان شهرهایی هستند که از نظر وضعیت آبی به مرز هشدار رسیده اند.

وی گفت: بررسی آمارها بیانگر آن است که حجم بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در رتبه آخر 46 سال گذشته قرار دارد و در واقع بدترین سال از لحاظ بارش ها تاکنون است.

وی ادامه داد: وضعیت روان آب های کشور نیز مناسب نیست و در زمان کنونی در رتبه 44 میانگین آماری 46 ساله کشور قرار دارد.

محمودی، دخل و خرج منابع آبی در کشور را نامناسب خواند و با بیان اینکه دخل منابع آبی خالی است، ابراز امیدواری کرد که با بارش های مناسب در دو ماه آینده، حجم قابل توجهی از رواناب ها را در اسفند و فروردین ماه شاهد باشیم.

به گفته وی، در حوزه آب و فاضلاب شهری و روستایی و در حوزه مدیریت منابع آب برای تمام سدهایی که مصرف آب شرب دارند، باید برنامه مشخصی تا آذر ماه سال آینده با ضریب اطمینان بالا طراحی شود.

قائم مقام وزیر نیرو افزود: برای مشهد، بندرعباس و قم باید یک کمیته خاص ایجاد شود و به صورت دایمی بحث آب شرب این شهرها پایش شود.

محمودی با بیان اینکه در استفاده از منابع سدها اولویت با تامین آب شرب است، تصریح کرد: باید پیش بینی های دقیق تری در بخش آب شرب صورت گیرد و گزارش های ماه به ماه از طریق مدیریت منابع آب پایش شود.

وی به بارش برف سنگین در روزهای 12 تا 17 بهمن ماه امسال در استان های مازندران، گیلان و خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: با توجه مشکلاتی که به لحاظ آب و برق در این مناطق به وجود آمد، شرکت های توانیر و مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت های استانی از نخستین دقایق وارد عمل شدند و تمام امکانات خود را برای برطرف کردن مشکل بسیج کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو؛ قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: وزیر نیرو نیز در روزهای پایانی به این مناطق آمد و بحران برف به خوبی سامان یافت.

محمودی با بیان اینکه این حادثه نشان داد که ما با یک مانور جدی مواجه بودیم، گفت: این حادثه شبیه یک مانور واقعی بود و اگر چه عملکرد مناسبی از خود نشان دادیم، اما باید برای حوادث سنگین تر بهتر از اینها آماده شویم.

وی بحث کیفیت آب شرب روستاها را بسیار مهم عنوان کرد و ادامه داد: کیفیت آب همواره خط قرمز ما بوده است.

قائم مقام وزیر نیرو یک ماه آینده را فرصتی طلایی برای برنامه ریزی مناسب برای تامین آب و پاسخ گویی به نیازهای مردم مطرح کرد.
نظرات بینندگان