arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۴۰۹
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۵ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲

ولاسکو:همکاری من با ایران قطع نمی شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرمربی تیم ملی والیبال گفت:همکاری من با فدراسیون والیبال ایران قطع نمی شود.

به گزارش ایرنا، خولیو ولاسکو در آخرین نشست مطبوعاتی اش به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال در سالن آکادمی ملی فوتبال افزود:زمانی که به عنوان سرمربی تیم ملی ایتالیا انتخاب شدم 39سال بیشتر نداشتم و برناردی از این نظر شرایط بهتری نسبت به من دارد.

وی ادامه داد: از اینکه از تیم ملی والیبال ایران خداحافظی می کنم، غمگین هستم. تصمیم من حرفه ای نیست اما امیدوارم مردم ایران من را درک کنند.

وی با بیان اینکه در این سال ها متوجه شدم که مردم ایران علاقه زیادی به وطن خود دارند و عشق ایرانی ها را به وطن دیدم، خاطر نشان کرد: امیدوارم آن ها هم شرایط من و تعلق خاطرم به وطن را درک کنند.

سرمربی تیم ملی والیبال به دلایل خود برای پذیرش مسئولیت هدایت تیم ملی اشاره کرد و گفت: وقتی که ایران را برای ادامه مسیر مربی گری ام انتخاب کردم، دلایل زیادی داشتم که مهم ترین آن بحث حرفه ای گری بود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنم که دوست داشتم فضای متفاوتی را تجربه کنم و به همین دلیل نیز هدایت تیم ایران را پذیرفتم. خیلی خوشحالم که این تصمیم را گرفتم. نه فقط به خاطر بردهایی که داشتیم بلکه به خاطر اینکه سه سال توانستم در کشور ایران زندگی کنم.

وی تصریح کرد: توانایی بالقوه ای در والیبال ایران وجود دارد. والیبال ایران قابلیت این را دارد که در جایگاه اول جهان بایستد، فقط باید نگاه ها را از سطح ملی فراتر ببریم و بالاتر بیندیشیم. ولاسکو خاطرنشان کرد: تک تک دوستانی که در این سال ها در ایران دیدم از همسایه، مردم خیابان و مسئولان، همه به من لطف داشتند.

وی در باره آینده والیبال ایران با بیان اینکه امیدوارم تیم ملی والیبال ایران در المپیک موفق باشد، گفت: روزی من باور داشتم که والیبال ایران می تواند موفق شود و تنها کسی حرف من را باور کرد، داورزنی رییس فدراسیون بود. امیدوارم بازیکنان مسیری که با من آغاز کردند، ادامه دهند و حرف هایی را که به آن ها زدم، بپذیرند. بازیکنان ایران توانایی های زیاد و ظرفیت بالایی دارند و قابلیت انعطاف پذیری و ویژگی هایی دارند که می توانند متمایز باشند.

ولاسکو در باره جانشین خودش در تیم ملی والیبال گفت: برناردی یکی از بهترین های جهان است. مطمئن هستم که او می تواند مربی خوبی باشد. من او را از زمانی که 17 ساله بود می شناسم. او شخصیتی دارد که همیشه می خواهد موفق باشد و قطعا بازیکنان ایران می توانند همراه برناردی موفق شوند. اولین چیزی که بازیکنانم باید به خاطر داشته باشند این است که اعتماد به نفس داشته باشند و آنچه که تاکنون انجام شده، متعلق به گذشته است. ملی پوشان والیبال ایران باید به آینده فکر کنند. مطمئن هستم که تیم ملی والیبال ایران می تواند نتایج قابل قبولی در المپیک کسب کند. به بازیکنانم می گویم که نتایج خوبی که در المپیک می گیرند هدیه آن ها به خولیو ولاسکو است.

ولاسکو در پاسخ به این سئوال که آیا پیشنهادی خاصی برای همکاری خبرنگاران با برنادری سرمربی آینده تیم ملی والیبال ایران دارید، گفت: از نظر حرفه ای درست نیست که یک مربی در باره مربی جدید صحبت کند یا برعکس، وقتی من کارم تمام شده دیگر تمام شده و بگذارید نفر جدید در این باره نظر دهد. فقط یک راه یا یک حقیقت برای هدایت یک تیم وجود ندارد، اگر یکسری از تیم ها با شکست روبرو شدند به دلیل همین تفکر اشتباه است. مثال تیم ژاپن است که فکر می کرد راهی که در گذشته به پیروزی رسیده است، تنها راه موفقیت است اما اینگونه نشد و شکست خورد.

همین طور در باره تیم لهستان صدق می کند که در دهه هفتاد به پیروزی های خوبی دست یافت اما در ادامه راه ناموفق بود.

وی تاکید کرد: بنابر این ایده اشتباهی است که اگر مربی جدید بیاید، باید روش مربی قبلی را ادامه دهد. هر مربی روش خود را دارد و دلیلی ندارد که ادامه دهند راه مربی قبلی خود باشد.

سرمربی تیم ملی والیبال در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه اگر در باره این تصمیم غیر حرفه ای خود چند ماه صبر می کردید، بهتر نبود، افزود: من ترجیح می دادم بمانم و کار خودم را به پایان برسانم از فدراسیون آرژانتین نیز خواستم تا بعد از قهرمانی جهان در ایران بمانم، اما اگر این تصمیم را نمی پذیرفتنم آنان مجبور بودند برای المپیک با یک نفر دیگر همکاری کنند. به همین دلیل ریسک آن را پذیرفتم، زیرا آرژانتین کشور من است و فرصت زیادی برای کار در آن تیم نیز ندارم. من با مربی جدید قطعا صحبت خواهم کرد تا تمامی مسایل بازیکنان و تکنیک ها و تاکیتک ها را در باره بازیکنان ایران به او یادآوری کنم. تا کنون مذاکرات زیادی با هم داشته ایم. برناردی سرمربی تیم متین ورامین ( بانیولی) را نیز می شناسد و قطعا از ایشان هم کمک خواهد گرفت.

وی در باره اینکه در آینده بازهم با والیبال ایران همکاری خواهد کرد، و یا در انتخاب ملی پوشان نقشی خواهد داشت، گفت: من با بیش از 50 بازیکن مختلف تیم ملی الف و ب والیبال ایران کار کردم و شناخت کافی دارم اما به طور حتم در انتخاب بازیکنان تیم ملی نقشی نخواهم داشت. وضعیتی که برناردی تیم را تحویل می گیرد بهتر از سه سال پیش است زیرا سه سال پیش کسی نبود به من کمک کند. آرژانتین آخرین تیم ملی که هدایت آن را بر عهده خواهم گرفت شاید به عنوان مدیر فنی در همکاری با تیم های دیگر جهان باشم.

خولیو ولاسکو در پاسخ به این سئوال که والیبال ایران در این سه سال چه چیزی به اطلاعات شما اضافه کرد، گفت: والیبال ایران چیزهای زیادی به من داد. اول از همه فرهنگ در دو عرصه، فرهنگ والیبال و ایران که متفاوت با کشورهای دیگر است.

در اروپا بر این باور هستند که والیبال خوب تنها در برخی کشورها است و وقتی ایران موفق به کسب پیروزی های متعدد شد، با یک شگفتی روبرو شدند که اران به این مقام های جهانی برسد. در تمام نشست های مطبوعاتی گفتم که تیم ایران خاص و به پیشرفت های قابل توجهی دست پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: چندین بار از داورزنی خواستم و تاکید کردم ایران می توان میزبان و حتی برگزاز کننده رقابت ها مهم جهان شود، اگر شرایط مالی مطلوب شود. باید دنیا بداند حرکت والیبال ایران چگونه است. دومین چیز که والیباال ایران به من داد اشتیاق است که در بازیکنان ایرانی وجود دارد نه تنها در ملی پوشان بلکه در لیگ برتر بازیکنان با تمام وجود برای پیروزی بازی می کنند. در دیگر کشورها انیگونه نیست برای همین این تفاوت در بازیکنان ایران و دیگر کشورهای اشتیاق من را افزایش داد و به انگیزه من نیز افزود.

من در اتیالیا گفتم دوست ندارم آورنده اشتیاق در بازیکنان باشم و چیزهای که من می توانم بدهم اعتماد به نفس و چیزهای فنی و نکته های تاکتیکی است.

وی یادآور شد: چیزهای که در ایران آموختم قطعا به خانواده و فرزندان خواهم گفت و تنها به مربوط به ورزش نیست و این یک اصل است که به فرهنگ های دیگر با شناخت و درک بهتر احترام بگذاریم.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به مطلب که آیا قبول دارید والیبال ایران ولاسکو را احیا کرد، گفت: من از تیم ایران خیلی چیزها گرفتم و باید این را بدانید من تنها مربی هستم که در بحث قاره ای توانستم این مقام ها را کسب کنم. در قاره اروپا و آسیا قبلا کسی نبوده که عنوان بهترین تیم را به دست آورد، بنابر این تیم ایران نام من را در این رکورد ثبت کرد و بسیار خوشوقت هستم.

وی در باره اینکه هنوز برناردی برنامه اش را قطعی نکرده است، و اگر ایران در لیگ جهانی موفق نشود، آیا ولاسکو ناراحت می شود، گفت: برناردی نخواسته در باره ایران صحبت کند. در حال حاضر با یک تیم خوب لهستان کار میکند و حرفه ای نیست که در باره آینده اش صحبت کند، اما مطمئن هستم که در آینده قراردادش امضا می شود اما الان به طور رسمی نمی تواند در این باره چیزی بگوید.

در باره لیگ جهانی نیز انتظار برنده شدن در بازی های لیگ جهانی انتظار درستی نیست لیگ جهانی فرمول جدید خود را دارد اولین لیگی که فرمول تیم های برتر دارد ایران افتخار بزرگی دارد که در این گروه بازی می کند. آرژانتین از نظر رده بندی بهتر از ایران است اما ایران انتخاب شد، حقیقت همیشه رده بندنی نیست بلکه مسایل دیگر هم درگیر این انتخاب مطرح است. در آمریکایی جنوبی برزیل اول است و آرژانتین دوم اما دیگر تیم ها مطرح نیستند. تنها چهار امتیاز بین تیم اول و چهارم وجود دارد و برای رسیدن به رده بالاتر تلاش زیادی می طلبد و فدراسیون بین المللی والیبال وقتی تلاشهای ایران را دید این تیم را در هشت تیم برتر قرار داد. افتخارات بزرگی است و ایران کار بسیار سخت و نفسگیری خواهد داشت و قابل مقایسه با قبل نیست. این قضیه را نه تنها مردم باید درک کنند، مردم فکر می کنند اگر یک بار قهرمان شدی باید دیگر همیشه تکرار شود، اما این دلیل نمی شود اگر یکبار ایران پیروز شد، دیگر همیشه برتر باشیم. اما ایران این پیروزی پله های تلقی را طی کند تا در لیگ بعدی نیز موفق عمل کند. اگر همین جایگاه را حفظ کنیم.
نظرات بینندگان