arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۴۸۳
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۰ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

تهران و 7 شهر ديگر در مرز هشدار آبي

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
قائم مقام وزیر نیرو گفت: برخلاف ظاهر فراوان بارش ها، کشور در بدترین سال بارندگی قرار دارد و اصفهان، تهران، بندرعباس، مشهد، قم، شیراز، اهواز و آبادان به مرز هشدار آبی رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، ستار محمودی در نشست شورای آب، با اشاره به بارش های یکی دو هفته اخیر، اظهار داشت: بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در رتبه آخر 46 سال گذشته قرار دارد وبدترین سال از لحاظ بارش ها تاکنون است.

وی ادامه داد: وضع رواناب های کشور نیز مناسب نیست و در رتبه 44 میانگین آماری 46 ساله کشور قرار دارد.

وی دخل و خرج منابع آبی در کشور را نامناسب خواند و با بیان اینکه دخل منابع آبی داخلی خالی است، ابراز امیدواری کرد با بارش های مناسب در دو ماه آینده، حجم قابل توجهی از رواناب ها را در اسفند و فروردین شاهد باشیم.

محمودی گفت : در حوزه آب و فاضلاب شهری و روستایی و در حوزه مدیریت منابع آب برای تمام سدهایی که مصرف آب شرب دارد، باید برنامه مشخصی تا آذر سال آینده با ضریب اطمینان بالا طراحی شود.

وی افزود: برای مشهد، بندرعباس و قم باید یک کمیته خاص ایجاد و به صورت دایمی بحث آب شرب این شهرها پایش شود.

وی با بیان اینکه در استفاده از منابع سدها اولویت با تامین آب شرب است، تصریح کرد: باید پیش بینی های دقیق تری در بخش آب شرب صورت گیرد و گزارش های ماه به ماه از طریق مدیریت منابع آب پایش شود.

محمودی به بارش برف سنگین در روزهای 12 تا 17 بهمن در استان های مازندران، گیلان و خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: با توجه مشکلاتی که به لحاظ آب و برق در این مناطق به وجود آمد، شرکت های توانیر و مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت های استانی از نخستین دقایق وارد عمل شد و تمام امکانات خود را برای برطرف کردن مشکل بسیج کرد.

وی ادامه داد: وزیر نیرو نیز در روزهای پایانی به این مناطق آمد و بحران برف به خوبی سامان یافت.
محمودی با بیان اینکه این حادثه نشان داد ما با مانور جدی مواجه بودیم ، گفت: این حادثه شبیه یک مانور واقعی بود و اگرچه عملکرد مناسبی از خود نشان دادیم اما باید برای حوادث سنگین تر بهتر از اینها آماده شویم.

قائم مقام وزیر نیرو بحث کیفیت آب شرب روستاها را بسیار مهم دانست و ادامه داد: کیفیت آب همواره خط قرمز ما بوده است.

وی یک ماه آینده را فرصتی طلایی برای برنامه ریزی مناسب برای تامین آب و پاسخ گویی به نیازهای مردم دانست.
نظرات بینندگان