arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۵۳۰
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۱ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

بحران آب به 300 نقطه زیرزمین رسید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مشاور وزیر نیرو با برشمردن چالش‌های 3 گانه بخش آب کشور از راه اندازی بازارهای محلی آب خبر داد و گفت: هم اکنون 300 حوضه مطالعاتی منابع آب زیرزمینی کشور با افت شدید مواجه شده است.

به گزارش مهر، محمد حاج‌رسولی‌ها بزرگترین چالش بخش آب کشور را مدیریت نادرست حاکم در این بخش ذکر کرد و گفت: در دولت جدید، دورنمای روشنی برای این بخش ترسیم شده که دستور رئیس جمهوری برای تشکیل جلسات شورای عالی آب، محور اصلی این چشم‌انداز است.

مشاور وزیر نیرو اظهارداشت: با مدیریت آب کشور به صورت بخشی و منطقه‌ای،‌ امکان برنامه‌ریزی از وزارت نیرو در عمل گرفته شده است؛ زیرا مدیریت آب در این مناطق به صورت چانه‌زنی اداره می‌شود و عدالت محوری سست شده است، اما با نگاه ملی به آب و تشکیل شورای عالی آب کشور و شوراهای حوضه‌ای، این مشکلات برطرف خواهد شد.

حاج رسولی ها با اعلام آغاز به کار شورای حوضه‌ای آب در فلات مرکزی و ارومیه، از راه اندازی و فعالیت شورای حوضه ای آب در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: راه اندازی و فعالیت شورای حوضه ای آب در مناطق مختلف کشور با مشارکت مقامات مرتبط کشوری و استانداران پیگیری می شود و عزم ملی در این زمینه دیده می شود.

وی چالش دوم بخش آب کشور را بارگذاری بیش از حد روی این بخش ذکر کرد و گفت: طرح های توسعه این منابع دیگر رو به اتمام است. حاج رسولی‌ها، مشکلات آب زیرزمینی را چالش سوم مدیریت منابع آب کشور خواند و گفت:‌ از مجموع 600 حوضه مطالعاتی کشور، 300 حوضه با افت شدید آب زیرزمینی مواجه است که ضرورت مدیریت عرضه و تقاضا را می‌طلبد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اقتصاد آب را نیز یکی از چالش‌های اصلی مدیریت این منابع در کشور برشمرد و بیان داشت:‌ نمره ما در این بخش در حدود صفر است. مشاور وزیر نیرو تصریح کرد: ارزش واقعی آب محاسبه نشده و با اینکه 98 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، اما ارزش آب در این بخش نهادینه نشده است.

وی یکی از راهکارهای نیل به تحقق ارزش واقعی آب را راه‌اندازی بازارهای محلی آب ذکر کرد و گفت: راه‌اندازی این بازارها در دستور کار قرار دارد. مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به شرایط روز کمیت بارش‌ها در کشور نیز اشاره کرد و گفت:‌ در شرایط کنونی مقدار بارش ها در مقایسه با زمان مشابه پارسال 18 درصد کاهش یافته و در زمینه پراکنش بارندگی نیز با مشکل مواجه‌ هستیم.

حاج‌ رسولی‌ها با اشاره به کاهش 40 درصدی بارندگی در خراسان شمالی گفت: کاهش بارندگی و پراکنش نامناسب آن، مدیریت آب در کشور را سخت‌ کرده است.
نظرات بینندگان