arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۸۱۰
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۰ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۲

خودروها عامل ۷۰ درصد آلودگی هوا در اصفهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اصفهان گفت: بیش از ۷۰ درصد آلودگی‌ها در استان اصفهان ناشی از تردد خودروهاست در حالی که تقصیر اصلی را به گردن صنایع می‌اندازند.

به گزارش فارس خسرو کسائیان صبح امروز در همایش حفاظت از محیط زیست، دستاوردها و مسئولیت‌ها که در اتاق بازرگانی برگزار شد با بیان اینکه امیدوارم نتایج جلسه امروز در آینده به حفاظت از محیط زیست کمک کند و بتوان از این دستاوردها استفاده واقعی کرد، اظهار کرد: طبیعت همواره به دلیل گرمای تابستان و سرمای زمستان، باد، طوفان و زلزله بشر را آزار می‌داده است و به همین دلیل انسان‌ها در پی تسلط بر طبیعت برآمدند و در این راستا اقداماتی را انجام داده‌اند که تا حد زیادی طبیعت را نابود کرد.

وی ادامه داد: انسان درختان را قطع کرد تا خود را گرم کند اما درختی نکاشت تا آیندگان دچار مشکل نشوند و به این ترتیب بیابان‌ها و کویر‌ها توسعه یافتند و همین روند تا حال ادامه دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اصفهان افزود: برای پیشرفت صنعت، تکنولوژی و صنایعی ایجاد شد که مخرب محیط‌زیست بود و بشر را با انواع بیماری‌ها دست به گریبان کرد.

وی با تاکید بر اینکه مدیرانی که از بدو تاسیس سازمان محیط زیست فعالیت می‌کنند نتوانستند جلوی تخریب و دستکاری بشر در محیط زیست را بگیرند، خاطر نشان کرد: موضوع محیط زیست زمانی برای ما معنا پیدا می‌کند که حفاظت از آن مطرح شود تا همه به خود بیایند که محیط زیست دچار تهدید جدی شده و حفاظت از آن ضروری است.

کسائیان بیان کرد: در حدود 100 سال پیش از بروجن تا خوزستان جنگل‌های به هم پیوسته بود در حالی که اکنون تنها تک‌درختانی را در این منطقه مشاهده می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در اصفهان زمانی با کندن چاه تا عمق 5 متری به آب می‌رسیدیم تصریح کرد: اکنون با حفاری تا عمق 300 متر شاید بتوان به آب رسید که آن آب هم بعضاً به دلیل آلودگی‌ها و کیفیتی که دارد محصول زمین کشاورزی را در پی چند سال نامرغوب می‌کند.

این مسئول اشاره کرد: متاسفانه انسان‌ها آب و هوا را به دست خود خراب کردند که در ایران و به ویژه در اصفهان این موضوع ملموس است و فناوری ‌تکنولوژی نتوانسته چندان به کمک وضع موجود و خرابکاری‌های انسان بیاید.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان تصریح کرد: پژوهشگران، دانشگاهیان و کسانی که تکنولوژی را شناخته‌اند شاید بتوانند آلودگی‌های آینده را پیش‌بینی و برای رفع آن چاره‌اندیشی کنند.

وی یادآوری کرد: هم‌اکنون علم شیمی، ساختمان و نانو‌تکنولوژی برای حفاظت از محیط زیست وارد عمل شده‌اند و نگرش محیط زیست را در کار خود اعمال می‌کنند.

کسائیان تصریح کرد: قرار بود حفاظت از محیط زیست یک رشته تحصیلی باشد تا مسائل روزمره را بررسی کند و فارغ‌التحصیلان آن در مراکز صنعتی مشغول به کار شوند و صنایع را به سمت پاک بودن هدایت کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس آمار بیش از 70 درصد آلودگی‌های هوا در استان اصفهان به دلیل ترافیک و حجم تردد  اتومبیل‌هاست،تاکید کرد: این در شرایطی است که همه مقصر اصلی آلودگی هوا را صنایع می‌دانند در حالی که حقیقت غیر از این است اما نمی‌توان منکر آلایندگی تعدادی از صنایع، نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها شد که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند.

وی گفت: ما برای پیشرفت نیازمند توسعه پایدار هستیم اما باید پایداری محیط زیست را مدنظر قرار داده و تکنولوژی و علم خود را بر بقا و پایداری محیط زیست قرار دهیم.
نظرات بینندگان