arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۲۳ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۲

ابراز خوشبینی آمانو به دستیابی به توافق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
مدیر کل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی با اشاره به دشوار بودن مسیر مذاکره با ایران در عین حال درباره دستیابی به توافق جامع ابراز خوشبینی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یوکیا آمانو در گفتگو با بریکینگس دیفنس در وین تاکید کرد با وجود آنکه تهران اجازه بازرسی از تاسیسات خود را به بازرسان در ماههای اخیر داده است، این نهاد بین المللی روزهای دشواری را برای پاسخ دادن به سوالات مهم درباره تاسیسات هسته ای ایران پیش رو دارد اما در عین حال خوشبینی های بسیاری درباره رسیدن به نتیجه ای مثبت در مذاکرات وجود دارد.

آمانو با طرح این ادعا که مشکل اصلی عدم اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران و ندادن اجازه به بازرسان برای بازدید از سایت‌ هایی غیر از سایت‌ های فعلی است، بر اهمیت اجرای پروتکل الحاقی تاکید کرد.

مدیر کل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در عین حال گفت هنوز به آن نقطه از مذاکرات که باید می رسیدیم نرسیده‌ ایم، کارهای زیادی باید انجام شود و در مرحله اولیه باید مسائل اساسی حل شود.

این اظهارات درحالیست که یکی از مقامات ارشد آمریکایی تاکید کرده است باراک اوباما بر این باور است که تنها 50 درصد موفقیت در مسیر مذاکرات وجود دارد و تصمیمات دشواری را پیش رو داریم.

مدیر کل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی با اشاره به توافق طرفین بر رویکرد گام به گام و وجود محدودیت های بزرگ در مذاکرات فنی با ایران گفت: تاکید اصلی بر رویکرد کلی است که همین موضوع باعث افزایش شفافیت می شود و در حال بدست آوردن نتایج ملموس در روند گام به گام هستیم.

آمانو ضمن تشکر از تیم مذاکراتی ایران آنها را "بسیار محتاط و باهوش" خواند و گفت: بهترین فرصت برای رسیدن به یک توافق جامع وجود دارد.

نظرات بینندگان