arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۹۰۷۵
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۱ - ۰۱ اسفند ۱۳۹۲

آخرین نشست ایران و گروه ۱+۵ آغاز شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آخرین دور از نشست هیئت ایرانی و نمایندگان گروه ۱+۵ در چارچوب مذاکرات وین در مقر سازمان ملل لحظاتی پیش آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به وین؛ لحظاتی پیش آخرین دور از نشست‌‌های مشترک هیئت مذاکره کننده هسته‌ای ایرانی و نمایندگان کشورهای 1+5 در چارچوب مذاکرات وین پیش آغاز شد. این مذاکرات در مقر سازمان ملل در وین در حال برگزاری است.

قرار است در این مذاکرات دو طرف درباره موضوعات باقی مانده برای تعیین چارچوب مذاکرات آتی بحث و گفتگو کنند.

در این دور از مذاکرات و تا پیش از این، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر شام کاری مشترک خود با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سه نشست دیگر نیز با وی داشته است. همچنین هیئت‌های کارشناسی ایران و گروه 1+5 به ریاست سید عباس عراقچی و هلگا اشمیت طی دو روز اول مذاکرات سه نشست با یکدیگر داشته‌ و یک نشست فنی نیز در سطح کارشناسان دو طرف و به ریاست حمید بعید‌ی‌نژاد و استفان کلمنت برگزار شده است.

به گفته مقامات و دیپلمات‌های حاضر در این نشست،‌ دستیابی به چارچوبی برای هدایت مذاکرات آتی و ترتیب اولویت‌ها و مسائل مورد بررسی،‌ هدف اصلی این دور از نشست‌های وین بود.

پیشتر ایران و کشورهای 1+5 سوم آذر گذشته توافقنامه موقت شش‌ماهه‌ای موسوم به "برنامه اقدام مشترک" را منعقد کردند که بر اساس آن، ایران بخش‌هایی از برنامه‌ هسته‌ای خود را متوقف کرده و در مقابل برخی تحریم‌های اعمالی علیه کشورمان به‌طور موقت تعلیق می‌شود. این توافقنامه موقت از تاریخ 30 دی به‌طور رسمی اجرایی شد.
نظرات بینندگان