arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۹۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۳ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۲

"نمی‌توانم دلیل واقعی خودسوزی پدرم را بگویم"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قانون-روز بيست و هشتم بهمن ماه براي آنها كه در وزارت نفت كار مي‌كنند، روز متفاوتي بود . اين تفاوت را تنها بازديد سرزده رئيس‌جمهور رقم نزد ، خودسوزي مردي در ورودي اين وزارتخانه سبب شد نه تنها وزارت نفت اطلاعيه‌اي رسمي در اين خصوص منتشر كند بلكه وزير نفت نيز در صفحه فيس بوك خود توضيحي در اين مورد بدهد .

 در بخشي از توضيح وزير نفت در صفحه فيس بوك وي آمده است:" از این فیلم ضبط شده چنین برمی آمد که فردی حدود پنجاه و چند ساله وارد ساختمان می شود و به اولین باجه رجوع می کند، حدود یک دقیقه با فرد متصدی صحبت می‌کند و سپس حدود نیم متر از باجه فاصله می‌گیرد، بدون سر و صدا و پرخاش به دیگران یک بطری از جیبش درمی آورد که بعدا معلوم می شود بنزین است، در آن را باز می کند و روی شانه های خود می ریزد و به سرعت با روشن کردن کبریت، در عملی کاملا غیرمنتظره برای متصدی باجه و بقیه حاضران خود را به آتش می کشد. در فاصله کمتر از نیم دقیقه بعضی از همکاران که در آنجا حاضرند با در آوردن کت های خود و کپسول آتش نشانی، آتش را خاموش می کنند و این مرحله از ماجرای تاسف انگیز تمام می شود.

این حادثه بسیار تاثرآور بود. واقعا چرا چنین شد؟ چون شکی نیست که آنچه از ظاهر فیلم و صحبت های بعدی با فرد مصدوم بر می آید، این است که این فرد کاملا با قصد آتش زدن خود به وزارتخانه می آید. آن طور که از قول خود مصدوم نقل می کنند، او به باجه مراجعه کرده و تقاضای ملاقات فوری با مدیران ارشد وزارت نفت را داشته است و بعد از آن که از وی خواسته می شود که درخواست مکتوب خود را ارائه کند، اقدام به خودسوزی می کند.

  درباره چرايي بروز اين اتفاق حرف‌هاي فراواني گفته شد . از درخواست براي بازنشستگي پيش از موعد تا تلاش براي حفظ خانه سازماني . مهدي – ح فرزند دوم اين مرد، در گفت و‌گو با «قانون» ضمن تشكر از پيگيري‌هاي وزارت نفت براي درمان پدرش توضيحاتي را درباره وضعيت خانواده‌اش داد اما از اعلام دليل اصلي خودسوزي وي خودداري كرد و حاضر نشد به بسياري از سوالات ما پاسخ بگويد.

مردي كه حالا سه روز از فوتش گذشته است ، شنبه 26 بهمن ماه ، با خانواده‌اش خداحافظي مي‌كند، به تهران مي‌آيد و دوشنبه خود را در وزارت نفت به آتش مي‌كشد .
گفت‌و‌گوي «قانون» با پسر وي در پي مي‌آيد:

  چطور از ماجراي خودسوزي پدرتان خبردار شديد؟
 با تلفن همراه پدرم تماس گرفتيم . فرد ديگري پاسخ داد و برايمان توضيح داد كه چه اتفاقي افتاده است .

  چه مدت از حادثه گذشته بود؟
 فكر كنم يك ساعت بود .

متوجه شديد همان روز رئيس جمهور از وزارت نفت بازديدي سرزده داشت؟
 برادرم در سايت‌ها به دنبال خبر مي‌گشت كه متوجه شديم همان روز رئيس جمهور هم به وزارت نفت رفته است البته حتي كاركنان نفت هم از اين موضوع خبر نداشتند چه برسد به پدر من .

  وضعيت روحي پدرتان چگونه بود، تصور مي‌كرديد كه دست به چنين كاري بزند؟
 به هيچ وجه . اتفاقا در برخي سايت ها و خبرگزاري‌ها نوشته‌اند پدر من مشكل روحي و رواني داشته است . من همين جا صراحتا اين موضوع را تكذيب مي‌كنم .

  پس چه شرايطي سبب شد دست به چنين كاري بزند؟
 من ترجيح مي‌دهم در اين مورد صحبت نكنم .

  هيچ وقت پدرتان با شما درباره خودكشي حرف زده بود؟ افسردگي يا ناراحتي خاصي داشت؟
هيچ وقت . من اصلا نمي‌دانم اين خبرها كه پدر من بيماري روحي داشته است، از كجا درآمده است.نوشته بودند پدر من بازنشسته است . اتفاقا پدر من بازنشسته نبود . از سال 1386 به دليل جانبازي ايشان "حالت اشتغال" داشتند . يعني هم رديف با يك فرد شاغل به حساب مي‌آمدند.  و ما هم حدود سي سال است كه در يك خانه سازماني زندگي مي‌كنيم.موضوع اصلا تخليه خانه سازماني نبود چون پدر من هنوز بازنشسته نشده بود .

  نظرش درباره مرگ چه بود؟
كلا در اين مورد زياد حرف نمي‌زد . من واقعا اطلاع ندارم . وقتي كسي فوت مي‌كرد، متاثر مي‌شد اما تاثرش غير عادي نبود . مرگ اصلا دغدغه ذهني‌اش نبود كه بخواهد در موردش صحبت كند .

  پدرتان، پدر سختگيري بود؟
به هيچ وجه .

  در برابر مشكلات غالبا چه رفتاري داشت؟ سعي مي‌كرد با مشكلات مقابله كند يا تسليم مي شد؟
واقعا مظلوم بود.من همين را مي‌توانم بگويم كه واقعا پدرم آدم مظلومي بود.مي‌توانيد برويد از محل كارش تحقيق كنيد .از همكارانش بپرسيد . مطمئنم خيلي‌ها اين حرف من را تاييد مي‌كنند .

  واكنش همكاران پدرتان به اين اتفاق چه بود؟
ما هنوز به شهري كه پدرم در آن كار مي‌كرد نرفته ايم اما در تماسي كه داشتند همه ابراز تاسف كردند و شوكه شده بودند . پدرم در گچساران كار مي‌كرد اما ما فعلا دزفول هستيم.

   احتمال چنين رفتاري از سوي پدرتان را مي‌دادند؟
اصلا. آنها هم مي‌گفتند فكر نمي‌كرديم چنين اتفاقي رخ بدهد .

  ببينيد اخبار ضد و نقيضي درباره مشكل پدر شما منتشر شد . مي گفتند ايشان جزو كساني بود كه نمي‌خواست خانه سازماني را تخليه كند و بعد هم گفتند درخواست بازنشستگي پيش از موعد داشته است .دوست نداريد شفاف درباره مشكل صحبت كنيد ؟
 مشكل پدر من هيچ كدام از اين‌ها نبود.او 36 سال بود كه در صنعت نفت خدمت مي‌كرد پس طبق قانون مي‌توانست از امكان بازنشستگي استفاده كند. در ضمن ما هنوز در خانه سازماني زندگي مي‌كنيم و اصلا اخطاري بابت تخليه اين خانه سازماني نگرفتيم اما واقعا نمي‌توانم درباره اين موضوع حرف بزنم . شرايط روحي خوبي ندارم. باور كنيد يك ماه و نيم قبل كه حس مي كردم فشار روي پدرم سنگين است، هشدار دادم و نامه‌اي را به يك خبرگزاري فرستادم . اما آنها نامه را منتشر نكردند .

  يعني يك ماه و نيم قبل حس مي‌كرديد پدرتان به مرز خودكشي رسيده است؟
اصلا . من هنوز هم فكر مي‌كنم پدر من قصد خودكشي نداشت .

  اما پدر شما بنزين خريده وبا خودش به داخل وزارتخانه برده است . مي‌گويند وقتي درخواست ديدار وزير را داده و به او گفته‌اند درخواست كتبي بدهد، از گيشه دور شده ، بنزين را روي شانه‌هايش ريخته و كبريت زده است . اين به معناي قصد قبلي نيست؟
من فكر مي‌كنم او حتي وقتي مي‌سوخت هم فكر نمي‌كرد ماجرا منجر به مرگش شود .

   شما فيلم ضبط شده اين اتفاق را ديده‌ايد؟
 خير . من جرات ديدن اين فيلم را ندارم .

  گفتيد پدرتان جانباز بود ، نوع جانبازي وي چه بود؟
وي جانباز اعصاب و روان بود .در اين مورد هم خيلي‌ها دروغ نوشتند . نوشتند پدر من جانباز 45 درصد بود . در حالي‌كه جانباز 30 درصدي بود.

  شايد به همين خاطر ، يعني نوع جانبازي مطرح شده است كه ايشان مشكل روحي داشتند؟
 اگر كسي يك مدرك آورد كه در اين 10 سال پدر من دارو مصرف مي‌كرده يا يك نسخه پيدا كند، من حرفش را مي‌پذيرم . جانباز اعصاب و روان بودن به اين معنا نيست كه وي مشكل روحي و رواني داشته‌است . وي به خاطر نوع رفتار خانواده به تعادل رسيده بود و حتي نيازي به دارو نداشت.

  پدر شما چه سالي جانباز شد؟
فكر كنم سال 62 يا 63 بود اما از سال 71 به بعد دنبال تكميل مدارك جانبازي‌اش رفتند .

  پدر شما هم قبلا خواستار ديدار با وزير نفت شده بود؟
تا جايي كه من اطلاع دارم مي‌خواسته با مديران ارشد نفتي صحبت كند.

  چه زماني ؟
 در دولت قبلي . زمان وزارت آقاي قاسمي بود اما آن زمان هم موفق نشده بود با وزير ديدار كند .

  مشكل پدر شما چه بود كه فقط بايد با وزير ديدار مي‌كرد؟
 يك مشكل كاملا پيچيده .

   مشكل سياسي داشتند؟
 اصلا . به هيچ وجه . اما خب فشار آن قدر رويش زياد شد كه اين تصميم را گرفتند .

  مشكل مالي بود يا غير مالي؟
 بگذاريد در اين مورد سكوت كنم .

 درگير پرونده مالي شده بودند ؟
نه اصلا . اين هم صحت ندارد.

  فكر مي‌كني مشكل پدرت ارزش جانش را داشت؟
 من نمي توانم به اين سوال جواب بدهم اما خب وي در يك لحظه اين تصميم را گرفته است .

 كسي كه بنزين را با خود مي‌برد حتما قصد قبلي داشته است.
 نه او مي‌خواست از بنزين براي تهديد استفاده كند .

  كلا اهل تهديد كردن بود؟
خير . اصلا اهل تهديد نبود .

  در چه موقعيت روحي خانواده را ترك كرد؟
موقعيت معمولي . مثل هميشه .

  شرايط روحي‌اش عادي بود؟
 بله . مثل هميشه بود .

  گفت براي چه كاري مي رود؟
گفت مي‌روم مشكل را پيگيري كنم . خودمان او را به فرودگاه رسانديم. پروازش ساعت 11:55 دقيقه بود.روز يكشنبه جاي ديگري كار داشت و دوشنبه به وزارت نفت رفت كه آن اتفاق افتاد.حالا هم من از طرف خانواده‌ام تقاضا دارم با توجه به اتفاقي كه افتاده است و ابعاد مشكل پدرم، با وزيرنفت و وزير كشور ديداري داشته باشم .ابعاد موضوع به جاهايي برمي‌گردد كه من نمي‌توانم درباره‌اش صحبت كنم.
نظرات بینندگان