arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۹۸۵۳
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۱ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۲

اولین‌ فرمانداران زن‌ دولت یازدهم در سیستان و بلوچستان معرفی شدند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مجله مهر نوشت: سامیه بلوچ زهی، سنت شکنی کرد و به عنوان اولین شهردار زن مجرد و اهل سنت مطرح شد. او که حالا شهردار کلات است ، می گوید:«من زن بلوچی هستم که طلسم مدیریت در شهر خود را شکستم و تنها امیدم داشتن شهری سبز و آسمانی آبی است.»

گویا شکستن طلسم مدیریتی خیلی زود زن های دیگر را هم وارد کارهای مدیریتی این استان کرده و با صدور حکمی از سوی وزیر کشور، «زهرا اربابی» به سمت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شده است.

غیر از زهرا اربابی، بنا به پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان «حمیرا ریگی» هم به عنوان فرماندار شهرستان قصرقند در جنوب استان و «معصومه پرندوار» به عنوان فرماندار شهرستان مرزی هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان منصوب شده اند که البته ریگی پیش از این هم بخشداری چابهار را تجربه کرده بود.

زهرا اربابی که دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی واحد علوم تحقیقات تهران است، تنها مسوول زن ستاد انتخاباتی دکتر روحانی بود و پیش از آن هم در دوره های مختلف انتخابات مسئولیت هایی چون مسئول کمیته بانوان سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرو روستا در ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و عضو هیئت بازرسی هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای استان را برعهده داشت و از سال 84 هم رئیس تشکیلات حزب اعتدال وتوسعه استان سیستان و بلوچستان بوده است.

اربابی معتقد است که حضور بانوان در عرصه های اجتماعی سیاسی این استان چندان هم کم نبوده و می گوید:«در نیکشهر یک خانم عضو شورای شهر داریم. در زابل، در سراوان خانم هایی هستند که عضور شورای شهر هستند و البته شهردار سرباز، یک خانم سنی مذهب بلوچ هستند.در زاهدان شرایط برای فعالیت خانم ها مساعدتر شده است برای مثال مدیر کل آموزش و پرورش دو خانم را به عنوان معاونین خود انتخاب کرده است.البته این که چرا تا الان حضور خانم ها در عرصه فعالیت های اجتماعی و سیاسی کم رنگ بوده است برمی گردد به اینکه زنان هنوز خودشان را باور ندارند.»

حمیرا ریگی هم مانند سامیه بلوچی یک لقب اولین را با خود دارد؛ اولین بخشدار زن استان سیستان و بلوچستان. او که فیزیوتراپیست است و تجربه مدیریتی در سازمان بهزیستی و بخشداری چابهار را دارد، از سال 80 تا 85 ، بخشدار چابهار بود و می گویند با لباس محلی زنان بلوچ، با وجود بارداری تمام نقاط مرزی حوزه استحفاظی و مدیریتی خود را سرکشی می کرد و حالا هم باید به عنوان فرماندار شهرستان قصرقند فعالیت کند.

اوو می گوید:«حضور یک زن در پست سیاسی آن هم در استانی که تعصبات مذهبی و قومی داشت در ابتدا خیلی سخت به نظر می رسید. تصور عموم هم بر این بود که کار یک زن در این مقام بسیار سخت و دشوار است. اما تجربه من چیز دیگری بود. اوایل کمی تنش و یا اختلاف نظرهایی با بسیاری از مردم و حتی روحانیون مذهبی وجود داشت، اما بعد از مدت کوتاهی، آنها جز حامیان من شدند و در پیشبرد کارها و برنامه هایم به من خیلی کمک کردند.»

معصومه پرند وار هم که قرار است از این به بعد فرماندار شهرستان هامون باشد، فوق لیسانس برنامه شهری داشته و 14 سال کارمند استانداری سیستان و بلوچستان بوده است.او از سوی استاندار سیستان و بلوچستان به عنوان اولین فرماندار زن کابینه یازدهم انتخاب شد.

آمارها نشان می دهد که تنها 16 درصد از مدیران، مقامات عالی رتبه و قانونگذاران سیستان و بلوچستان را زنان تشکیل می دهند. در رده شغلی «قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران» مرکز آمار ایران گزارش داده است که در این استان 9 هزار و 137 نفر شاغل هستند که از این تعداد یک هزار و 379 نفر آنان را زنان تشکیل می دهند و این در حالی است که فقط 136 نفر از این تعداد در روستاها مشغولند.

البته پیش از این زنانی چون «حلیمه عالی» هم بودند که به عنوان نخستین زن اهل سیستان و بلوچستان وارد مجلس شد اما به نظر می رسد قرار است این روند و آمار تغییر کرده و زن ها مشاغل بیشتری را در اختیار بگیرند تا شاید سیستان و بلوچستان با وجود همه مشکلات و محرومیت هایش راه تازه ای را آغاز کند.
منبع: مهر
نظرات بینندگان