کد خبر: ۱۵۰۰۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۲ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۲

تلگراف: امید ایران برای درخشش در برزیل به قوچان نژاد است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه تلگراف در گزارشی از رضا قوچان نژاد نوشت امید ایران برای درخشش در برزیل به مهاجم چارلتون متکی است.

به گزارش ایرنا، ماه ژانویه قبل از جام جهانی ماه نقل و انتقالات است. این زمان آخرین فرصت بازیکنان است تا با انجام بازی حضور خود را در تیم های ملی کشورشان قطعی کنند.

اما در یکی از نقل و انتقالات این فصل که چندان مورد توجه قرار نگرفت، قوچان نژاد مهاجم 26 ساله تیم ملی ایران که این تیم را به جام جهانی رساند، به فوتبال انگلیس منتقل شد، اما نه به یک باشگاه لیگ برتر انگلیس بلکه به تیم دسته دو چارلتون اتلتیک رفت.

هر کسی که دیدار مقدماتی ایران را تماشا کرده باشد ممکن است از دیدن گوچی در تیم دسته فوتبال انگلیس متعجب شود. گل او که از روی سرعت و آمادگی وی بدست آمد صعود ایران را به جام جهانی قطعی کرد.

آن دیدار آخرین دیدار مقدماتی ایران برابر کره جنوبی بود که احتمالا سخت ترین مسابقه در فوتبال آسیا محسوب می شد. ازبکستان، کره و ایران هر سه شانس صعود یا کسب عنوان سومی برای سهمیه پلی آف را داشتند.

این دیدار تحت الشعاع جنجال میان کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران و کره بعد از برد جنجالی یک بر صفر ایران در تهران قرار داشت. سرمربی کره قول داد کی روش جام جهانی برزیل را در تلویزیون تماشا خواهد کرد. سان هیونگ مین کاپیتان تیم کره حتی از این هم فراتر رفت و وعده داد که کاری می کند که سرمربی پرتغالی ایران خون گریه کند.

اما این قوچان ن‍ژاد بود که در کره درخشید. ایران با نتیجه یک بر صفر سرگروه شد و کسی هم خون گریه نکرد. کی روش به سمت نیمکت تیم کره اشاره تندی کرد و بعدا با تصویر سرمربی کره بر روی سینه اش به سمت دوربین ها لبخند زد.

سرمربی پرتغالی ایران را می توان به خاطر این خوشحالی اش بخشید. این او بود که قوچان نژاد را برای بازی برای ایران ترغیب کرد. قوچان نژاد که متولد ایران است در کودکی به هلند رفت و آنجا بزرگ شد و بعدا که به فوتبال روی آورد به باشگاه هیرن فین رفت و دست آخر به تیم استاندارد لیژ بلژیک رفت.

او در تیم های ملی زیر 16 سال، 17 سال، 18 سال و 19 سال هلند بازی می کرد. وی در مصاحبه اخیری که با دیلی میل داشت در مورد انتخاب تیم ملی ایران گفت من با فرهنگ هر دو کشور بزرگ شدم اما در قلب من غرور ایرانی است.

درحالی که انگلیس در یک گروه آسان سرگروه شد، رقابتهای مقدماتی آسیا ماراتن استقامت است. اولین دور رقابتهای مقدماتی ژوئن 2011 آغاز شد و تا نوامبر 2013 ادامه داشت. مسافت سفر برای تیم ها بسیار طولانی است.

کی روش بعدا در گفت و گویی با فیفا اظهار داشت صعود با ایران به جام جهانی 2014 مانند صعود از جهنم به بهشت بود اما حالا ما در بهشت هستیم. ایران در گروه خود صدرنشین شد. قوچان نژاد بعد از یک شروع کند در سه بازی آخر ایرن برای راهیابی به جام جهانی گلزنی کرد از جمله گل های تعیین کننده ای که برابر قطر و کره به ثمر رساند.

او در چارلتون نیز شروع کندی داشته است و هنوز گلزنی نکرده است اما چارلتون در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی انگلیس است. در ماه ژوئن قوچان ن‍ژاد در کنار بازیکنانی نظیر لیونل مسی، آگوئرو و ته وز بازی خواهد کرد.

هر دقیقه ای که او در رقابتهای قهرمانی بازی می کند درصورتی که ایران امیدوار به صعود به مرحله دوم جام جهانی باشد، حیاتی است. آن زمان فایده این بازی ها روشن می شود.
نظرات بینندگان