کد خبر: ۱۵۰۱۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۶ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۲

انتقاد علم‌الهدی از عدم برخورد با مطبوعات

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
امام جمعه مشهد گفت: در روزهای کنونی آنچه باعث نگرانی مراجع عالی شده‌ است هجمه‌های ناجوانمردانه به ارزش‌ها و مبانی دینی اسلامی است که از سوی مطبوعات صورت گرفته‌ است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در جمع زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) برگزار شد، اظهار کرد: چند روز قبل یک روزنامه در بحث غدیر مطلبی انحرافی منتشر کرد و روزنامه‌ای دیگر از یک عنصر لائیک که دوازده سال رئیس دفتر اردشیر زاهدی داماد شاه بود، مقاله‌ای در خصوص قصاص به چاپ رساند که در آن مقاله از قانون آسمانی قصاص به عنوان قانون غیرانسانی یاد شده بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قانون قصاص ابداع شهید مظلوم دکتر بهشتی بود، خاطرنشان کرد: در آن زمان جبهه ملی جاسوس قسم‌خورده آمریکا در مقابل این قانون ژست آکادمیک به خود گرفت و قانون قصاص را غیرانسانی اعلام کرد که امام خمینی در برابر موضع‌گیری جبهه ملی، آنان را مرتد دانست و از نهضت ملی خواست تا موضع خودشان را در برابر جبهه ملی اعلام کنند و در غیر این صورت آنان نیز مرتد به شمار می‌آیند. در پی فرمایش امام خمینی (ره) نهضت آزادی موضع خویش را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه موضع روزنامه مذکور از رئیس دفتر اردشیر زاهدی که در گذشته عضو جبهه ملی بوده و به عنوان کارمند ایران در آمریکا چنین مقاله‌ای را به چاپ رسانیده‌ است، یادآور شد: به دنبال آن مجله‌ای وابسته به جریان چپ، فرقه بهائیت را یک اقلیت مذهبی اعلام کرده و علاوه بر موارد مذکور شخصی که مصاحبه‌ای از فرح دیبا گرفته است قصد دارد این مصاحبه را در روزنامه‌ای رسمی منتشر کند.

علم‌الهدی ادامه داد: در این حرکت‌های خزنده که در عرصه مطبوعات رخ می‌دهد، دو نکته قابل تامل است. نخست آنکه از قوه قضاییه به خاطر حساسیت دینی‌اش که منجر به توقیف بلافاصله روزنامه شد، تقدیر و تشکر می‌کنیم، چرا وقتی از وزیر مربوطه سوال شد چه برخوردی با این روزنامه خواهید داشت، او در پاسخ گفت «قوه قضاییه کار خودش را انجام داده و ما در کار قوه قضاییه دخالت نمی‌کنیم».

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: ترویج بی‌دینی در یک نظام مقدس اسلامی که متولی فرهنگ و مطبوعات است، امری ناصحیح است و برخورد برخی مسئولان دولت در برابر این مسائل برخورد مطلوبی نبود.

علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنانش افزود: در شرایط فعلی که مذاکرات هسته‌ای در وین مطرح است، آمریکایی‌ها مسئله حقوق بشر را به مسائل هسته‌ای پیوند می‌زنند تا جرائم خودشان را ادامه دهند. این‌ها لابی‌ها و دست‌نشاندگان آمریکا هستند بنابراین مسئولان نباید بی‌تفاوت باشند؟

امام جمعه مشهد ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای سیاست دولت است و دولت به اختیار خود وارد مذاکرات شده و آمریکا به بهانه این مسائل می‌خواهد بگوید در ایران آزادی بیان و قلم نیست و این موارد را با حقوق بشر پیوند بزند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حقوق بشر ظلم‌ها و ستم‌هایی است که در زندان‌های «ابوغریب» و «گوانتانامو» بر مردم اعمال می‌شود.

امام جمعه مشهد در خصوص برگزاری کنسرت در مشهد، افزود: بنده قضیه برگزاری کنسرت را یک بار دیگر هم در نماز جمعه مطرح کردم، من صرفا امام جمعه هستم و امام جمعه هم حق دخالت در مباحث اجرایی کشور را ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: من در اولین سفر استانی دولت نهم به هیئت دولت گفتم اگر بنا باشد برنامه‌ای فرهنگی حتی با مجوز وزارت ارشاد در مشهد برگزار شود، اول باید در خصوص شایسته بودن برگزاری این برنامه‌ها در مشهد که بارگاه امام رضا(ع) در آن واقع است، بررسی‌های لازم صورت گیرد و اگر اجرای کنسرت موسیقی با نظر شورای فرهنگ عمومی، شایسته فرهنگ شهر مشهد و در شان علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) بود، اجرا شود در غیر این‌صورت نه.

وی یادآور شد: مسائل اجرایی کشور مامور و متولی دارد و شورای فرهنگ عمومی دولت قبلی عدم برگزاری کنسرت را در مشهد به تصویب رسانده‌اند.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: بحث عدم برگزاری کنسرت موسیقی ربطی به مسئله حرام و حلال بودن ندارد، بلکه حتی اگر از پیشکسوتی در حوزه هنر موسیقی خواسته شود که در رواق امام خمینی (ره) بنوازد، وی هم از این کار خودداری می‌کند، چرا که اجرای این قبیل برنامه‌ها در خور حرم امام رضا (ع) نیست.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: برخی مدعی هستند که بنده از موضع‌گیری فرهنگی خود در خصوص برگزاری کنسرت و دیگر مسائل فرهنگی تنزل کرده‌ام، در حالی‌که واقعیت آن نیست و من آن را توطئه‌ای بیش نمی‌دانم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه اگر همه مردم هم امری خلاف شرع را بخواهند، این امر در کشور اجرا نخواهد شد، افزود: بنده هم چون روزهای نخست سخت به پای اعتقادات طلبگی خود ایستاده‌ام و خواستار رعایت اصول دینی هستم.
نظرات بینندگان