کد خبر: ۱۵۰۵۰۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۴ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۲

کوکولوژی، روشی برای رفع خستگی ذهن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بازی های روان شناسانه شامل آن دسته از بازی هایی است که ما را در شناخت ذهن خویش و ذهنیات دیگران یاری می کند. کوکولوژی نام بازی ای روان شناسانه است که برای رفع خستگی ذهن توسط یک پروفسور ژاپنی طراحی شده است.

به گزارش ایرنا، کوکولوژی (Kokology) ترکیب دو واژه کوکورو (Kokoro) به معنای ذهن، روح و احساسات در زبان ژاپنی و لوژی (Logia) به معنای شناختن و مطالعه به زبان یونانی است.

همه ما با چشم بیرونی به مشاهده دنیای اطراف می پردازیم و اطلاعاتی را از دنیای پیرامون مان کسب می کنیم. اما با چشم دل به دنیای پنهان درون می نگریم و با این دید است که ذهن خود را بررسی می کنیم یا به کشف افکار دیگران می پردازیم. هم چنین با همین افکار درونی است که به آینده می نگریم و سعی می کنیم پیش بینی کنیم که در آینده چگونه فردی خواهیم بود.

علم روان شناسی به افراد اجازه می دهد تا به مطالعه و درک ذهن بپردازد که البته متخصص شدن در این علم و دستیابی به مهارت هایی که از این علم افاده می شود مانند سایر علوم به زمان طولانی، تلاش پیگیر و تعهد نیاز دارد.

ˈکوکولوژیˈ یک بازی طبق اصول روان شناسی است که با شیوایی و جذابیت کمک می کند هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه و تجربه کند.

هم چنین می توان از کوکولوژی به عنوان یک وسیله ی ارتباطیِ فکری برای همه ی سنین استفاده کرد. خصوصاً که اکنون در زمانه ای هستیم که به عقیده ی بسیاری از روان شناسان هجوم بازی های رایانه ای عواقب جبران ناپذیری را به لحاظ افت توان مندیهای اجتماعی برای کودکان و نوجوانان رقم می زند. بازی هایی که بالاخص در کشور ما به دلیل عدم فرهنگ سازی در استفاده از بازی های تکنولوژی این عواقب به مراتب وخیم تر است.

اگر یکی از بهانه های استفاده از بازی های مدرن رایانه ای از دید بسیاری از علاقه مندان آن نبود فضای کافی جهت تحرک باشد، می توان بازی های کوکولوژی را که به عمیق تر شدن روابط دوستانه و عواطف و احساسات بین افراد کمک می کند را پیشنهاد کرد تا شکاف های ارتباطی از قبیل صحبت کردن و اندیشیدن درباره ی همدیگر عمیق تر نشوند. این بازی برای دانش آموزان که اغلب تحت آموزش های ˈحافظه محورˈ هستند کمک می کنند که به بازی ای ˈ تفکر محورˈ بپردازند.

برای بسیاری از مردم ، تست روان شناسی موضوعی مبهم و هراس آور است. در این زمینه ایسامو ساتیو، پروفسور روان شناسی دانشگاه ریشو در ژاپن و نویسنده کتاب کوکولوژی می گوید: ˈحتی خود من به عنوان یک روان شناس دوست ندارم تست روان شناسی بدهم. اما بازی های روان شناسی این کار را جذاب و جالب می کنند. ˈ

در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که همگی نمادین اند پاسخ دهید که پاسخ های شما تعبیر کننده حالت واقعی ذهنی شما نسبت به مسأله ای است که با آن درگیر هستید یا فرضاً درگیر خواهید شد.

نمونه زیر، تستی است که از کتابˈ کوکولوژیˈ اثر «تاداهیاکو ناگاوو» و « ایسامو سایتو» که بازی های جذاب و سرگرم کننده خودشناسی و روان شناسی را دربردارد، انتخاب شده این کتاب توسط چکاد سرامی و شاهین دهقان ترجمه شده است.

پرنده آبی:

روزی پرنده ای آبی رنگ ناگهان از پنجره وارد اتاق شما می شود و در آنجا به دام می افتد . چیزی در این پرنده شما را به خود جذب می کند و تصمیم می گیرید آن را نزد خود نگه دارید.

اما در روز بعد در عین شگفتی متوجه می شوید رنگ پرنده از آبی به زرد تغییر کرده است. این پرنده استثنایی دوباره تغییر رنگ می دهد و در صبح روز سوم به رنگ قرمز روشن در می آید. و در روز چهارم سیاه رنگ است.

سؤال:

اکنون روز پنجم است، وقتی از خواب بر می خیزید این پرنده چه رنگی است؟

1- پرنده تغییر رنگ نمی دهد و سیاه باقی می ماند.

2- پرنده به رنگ آبی که در ابتدا داشت باز می گردد.

3- پرنده سفید می شود.

4- پرنده طلایی می شود.

برای پاسخ به این پرسش، خوب فکر کنید. پس از آن با توجه به آنچه در ادامه ی مطلب می آید متوجه خواهید شد که پاسختان هر چه باشد به واقعیت بسیار نزدیک خواهد بود.

**پرنده در این تست نمادی از خوشبختی است که برای شما اتفاق می افتد اما تغییر رنگ ناگهانی آن نماد دلهره و اضطرابی است که در اثر ناپایداری خوشی ها و شادمانیها در ذهن شما رخ می دهد. پاسخی که شما انتخاب می کنید نشان دهنده عکس العمل شما در موقعیت های دشوار و مشکلات و بلاتکلیفی ها در زندگی واقعی است. یعنی به عنوان مثال در این تست کسانی که پرنده ی سیاه را انتخاب می کنند دارای دیدگاهی بدبینانه اند. پرنده آبی، انتخاب افراد خوش بین و عملگراست. پرنده سفید انتخاب کسانی است که در برابر مشکلات دارای روحیه ای مصمم و خونسردند.

کسانی هم که پرنده طلایی را برگزیدند از روحیه بی باک و نترسی برخوردارند.

مطالب و مباحث این کتاب برای هر فردی در سنین مختلف جذاب خواهد بود و به همین دلیل یکی از پرفروش ترین کتاب ها در دو کشور آمریکا و ژاپن بوده است.
نظرات بینندگان