کد خبر: ۱۵۰۵۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۲

سیب‌زمینی ارزان می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان در رابطه با افزایش قیمت سیب‌زمینی گفت: این افزایش قیمت مقطعی وکوتاه مدت است و رفته رفته با ورود سیب‌زمینی مناطق گرمسیری و سیب زمینی نو قیمت و حجم عرضه مناسب خواهد شد.

حسین مهاجران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کمبود سیب زمینی نشات گرفته از کاشت کم در سال جاری بوده و این مساله نیز به دلیل کاشت بسیار زیاد در سال گذشته همراه با کاشت سنتی بوده است.

وی با اشاره به این که پیش‌بینی می‌شود سال آینده حجم کاشت افزایش خواهد یافت و در نتیجه سیب‌زمینی با قیمت بسیار ناچیز عرضه خواهد شد، یادآور شد: سیب زمینی جیرفت کیلویی ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان و سیب زمینی کهنه ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان در میدان عرضه می‌شود.

قیمت سبزی منطقی شد

مهاجران تاکید کرد: امسال بعد از دو سال حجم عرضه و قیمت سبزی خوردن با حجم تقاضا برابر شده است.

او ادامه داد: سبزی از حاشیه تهران، دزفول و گلخانه‌ها تامین می‌شود که هر کیلو سبزی‌پلو ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان و سبزی خوردن ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان در میدان عرضه می‌شود.

دلایل تیرگی سیب قرمز

رییس اتحادیه میوه و سبزی فروشان در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که چرا درون سیب قرمز در ماه‌های پایانی سال تیره شده اما این اتفاق برای سیب زرد رخ نمی‌دهد گفت: سیب سرخ دارای میزان قند بالایی نسبت به سیب زرد است و قند بالا باعث تیرگی درون آن می‌شود.

او ادامه داد: از سوی دیگر زمان چیدن سیب تاثیر به سزایی بر رنگ درون سیب دارد و سیب‌هایی که در قسمت بالای درخت قرار دارند به طور نسبی باید پنج روز زودتر از بقیه میوه‌های درخت چیده شوند.

مهاجران یادآور شد: کیفیت سیب در سال جاری بهتر از سال گذشته است اما قیمت آ‌ن نسبت به سال گذشته افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود قیمت آن در شب عید افزایش نیابد.
نظرات بینندگان