کد خبر: ۱۵۰۵۳۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۳ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۲

بهبود كيفيت و افزايش توليد خودرو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جدیدترین ارزیابی کیفی خودروها در بهمن ماه حاکی از بهبود ۵ درصدی گروه خودروهای سواری است.

به گزارش فارس، در بهمن امسال مجموع خودروهای تولید شده در داخل کشور، اعم از سبک و سنگین نسبت به ماه قبل با افزایش 8.3 درصدی و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل با روند نزولی 27.9 درصدی مواجه شد. 
 
در ماه اخیر 99 درصد از خودروهای تولید شده در داخل کشور مختص خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز مربوط به خودروهای گروه سنگین (مسافری و باری) بوده است. 
 
در بخش سواری شاهد رشد 7 درصدی تیراژ تولید نسبت به ماه قبل بودیم که افزایش تولید خودروهای تیبا، سایپا X132 و سایپا X131 پارس خودرو از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند صعودی هستند. 
 
از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای سواری ساخت داخل می‌توان به تولید مجدد خودرو گرند ویتارا اشاره کرد. 
 
با توجه به افزایش تولید خودروهای سواری در بهمن ماه، تعداد خودروهای ارزشیابی شده نیز نسبت به ماه قبل 11.9 درصد رشد یافت، به طوری که جمعاً 19 مدل خودرو مورد بازرسی قرار گرفت که 13 مدل در سطح کیفی خیلی خوب و 6 مدل هم در سطح کیفی خوب قرار گرفته‌اند. 
 
در این ارزیابی، عیوب فنی و عملکردی شامل فنربندی، تعلیق فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز و تجهیزات الکتریکی است. 
 
عیوب تزئینات و مونتاژی نیز شامل تزئینات و صداهای غیرعادی است. 
 
عیوب بدنه شامل بدنه و نفوذ آب است و علاوه بر این، عیوب رنگ نیز مد نظر بوده است. 
 
در جدول رده‌بندی کیفی خودروهای سواری، خودروی سوزوکی گرندویتارا محصول شرکت ایران خودرو خراسان در صدر و خودروی MVM110 محصول شرکت مدیران خودرو در انتها قرار دارند. 
 
خودروهای سایپا 131 X و 132 X دارای بیشترین عیوب فنی و عملکردی را دارا هستند. 
 
در بخش عیوب فنی و عملکردی خودروهای سواری، محصولات شرکت سایپا یعنی سایپا X131 و سایپا X132 بیشترین نمرات منفی را کسب کرده‌اند. 
 
از طرفی شاهد بهبود کیفی 22.3 درصدی میانگین نمره منفی این بخش نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند مربوط به خودروهای پژو 405 و MVM110 است. 
 
در بخش تزئینات و مونتاژی، خودروهای MVM110 و سایپا X131 پارس خودرو بیشترین نمرات منفی را کسب کرده‌اند. در ضمن شاهد کاهش 2.5 درصدی میانگین نمره منفی این بخش، نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تغییر برای خودروهای MVM530 و تندر90 پارس خودرو است. 
 
در بخش بدنه، خودروهای MVM110 و سایپا X131 پارس خودرو بیشترین نمرات منفی را کسب کرده‌اند، همجنین نسبت به ماه قبل ارتقاء 2.8 درصدی را شاهد هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند صعودی، مربوط به خودروهای پژو 405 خراسان و سمند است. 
 
در بخش رنگ، میانگین نمره منفی نسبت به ماه قبل 8.9 درصد تنزل یافت که عمدتاً مربوط به افزایش نمره منفی خودروهای MVM530 و تندر90 پارس خودرو در این بخش است. 
 
همچنین خودروهای لیفان X60 و لیفان 620 بیشترین نمرات منفی را در بخش رنگ کسب کرده‌اند. 
 
تعداد ایرادات مهم و اساسی نیز در بهمن ماه 14.3 درصد افزایش یافت که عمدتاً مربوط به افزایش تعداد این ایرادات در خودروی سایپا X131 است. 
 
در نهایت، میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری دارای بهبود کیفی 5 درصدی بوده که عمدتاً مربوط به کاهش نمره منفی خودروهای شرکت ایران خودرو خراسان یعنی پژو 405 خراسان و پژو پارس خراسان است. 
 
طبق اعلام شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، در ارزیابی میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری در بهمن نسبت به ماه قبل از آن، پژو پارس خراسان بیشترین درصد بهبود و J5 هم بیشترین درصد تنزل را داشته‌اند. 
 
در بخش وانت شاهد افزایش 13.7 درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند مربوط به افزایش تولید وانت مزدا دو کابین و وانت نیسان CNG است. 
 
با توجه به افزایش تولید خودروهای وانت در بهمن ماه، ارزشیابی این خودروها نیز 16.2 درصد رشد یافت، به طوری که از 8 مدل خودروی ارزشیابی شده، 3 مدل در سطح کیفی خوب و 5 مدل نیز در سطح کیفی قابل قبول قرار گرفتند. 
 
در جدول رده بندی کیفی، وانت وینگل محصول شرکت سازه‌های خودرو دیار در صدر و وانت پیکان محصول شرکت ایران خودرو تبریز در انتها قرار گرفته‌اند. 
 
در نمودار زیر روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت را نسبت به ماه قبل مشاهده می‌کنیم، به طوری که وانت وینگل بیشترین درصد بهبود و وانت مزدا دو کابین بیشترین درصد تنزل را داشته‌اند. 
 
در بخش عیوب فنی و عملکردی، وانت پیکان بیشترین نمره منفی را کسب کرد. 
 
از طرفی شاهد بهبود 5.3 درصدی نمره منفی نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند رو به رشد مربوط به وانت وینگل است. 
 
در بخش تزئینات و مونتاژ، شاهد تنزل 7.8درصدی هستیم که عمدتاً مربوط به روند نزولی وانت مزدا تک کابین است. ضمناً وانت مزدا تک کابین بیشترین نمره منفی را نیز در این بخش کسب کرد. 
 
در بخش بدنه، وانت نیسان CNG بیشترین نمره منفی را کسب کرد، از طرفی هم در این بخش میانگین نمره منفی 5.5 درصد کاهش یافت که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند رو به بهبود مربوط به وانت مزدا تک کابین است. 
 
در بخش رنگ، وانت پیکان بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داد، همچنین شاهد ارتقاء کیفی 4.9 درصدی نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر مربوط به وانت وینگل است. 
 
در بخش ایرادات مهم و اساسی، روند نزولی 9.2 درصدی را شاهد هستیم که افزایش تعداد این ایرادات در وانت نیسان CNG و وانت دیزل زامیاد بیشترین تأثیر را داشته‌ است. در نهایت، میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت، بهبود کیفی 0.9 درصدی را نسبت به ماه قبل تجربه کرده است که عمدتاً مربوط به کاهش نمره منفی وانت وینگل است.
نظرات بینندگان