کد خبر: ۱۵۰۶۴۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۲ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۲

روزنامه النهار: دیدار نمایندگان ایران و عربستان چاره ساز نخواهد بود؛ جنگ های دیگری در راه است!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرکیس نعوم در روزنامه النهار نوشت:  گفتگوهای ایران و آمریکا بر پرونده هسته ای متمرکز است و اگر با مشکل و موانع احتمالی مواجه نشود، دست کم یک سال طول می کشد تا به سرانجام برسد.

به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir، در ادامه یادداشت نعوم آمده است: به نظر من این گفتگوها به نتیجه خواهد رسید و ایران مانور نمی دهد.

از سوی دیگر، با وجود دشمنی زیادی که میان ایران و عربستان وجود دارد، درگیری اصلی میان این دو کشور نیست، بلکه میان آمریکا و متحدانش از یک سو و ایران از سوی دیگر است.

عربستان در طول تاریخش هیچ گاه مانند امروز وارد رویارویی آشکار نشده بود. این کشور نگران است و ایران را تهدیدی جدی برای خود می داند. اما دیدار نمایندگان این دو کشور، به ویژه با توجه به کشمکشی که به آن اشاره کردم؛ مشکل را حل نخواهد کرد، زیرا بین این دو کشور توازن قوا وجود ندارد و جنگ هایی در منطقه شعله ور است و ممکن است جنگ های دیگری نیز به راه بیفتد.

مذاکراتی بین ایران و آمریکا شروع شده است، ولی این مذاکرات باعث توقف جنگ نخواهد شد. هنگامی که این مذاکرات به نتیجه برسد آمریکا طرف هایی در منطقه را که با یکدیگر اختلاف دارند و حتی جنگجویان سنی و شیعه را به منظور مبارزه با تروریسم اسلام گرای سنی که بسیاری به آن نام تکفیری داده اند، گرد هم می آورد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
یوس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
2
4
چنانچه واقعیات موجود را رصدنماییم کشورعربستان از عملکرد خودش میترسد ونگران است چرا انفجاراتی که قبلا درخلیج عدن برای ناو آمریکاییاتفاق افتاد آنموقع انگشت اتهام آمریکا بسوی ایران دراز شد ودرحالیکه بعدا مشخص شد که القاعده اینکار را کرده است یا سایر انفجارهایی که قبل از اعلام علنی فعالیت القاعده برعلیه منافع آمریکا صورتمیگرفت توسط القاعده بود انجار برجهای دوقلو هم به همین صورت انجام گرفت حالا هم خود آمریکا میداند وهم خود عربستان واقف هستند که سرزمین مادری که القاعده درآن رشد ونموداشته است عربستان بوده که با آموزشهای تندرو گرایانه وهابیون وتفسیر خاص از اسلام وهمچنین منابع ودلارهای نفتی که عربستان دراختیار این گروه میگذاشت خصوصا در جنگ افغانستان برعلیه شوروی سابق القاعده رشد کرد وخسارات عدیده به آمریکا ودیگر کشورها وارد کرد و متعاقب آن مولود القاعده که باز با آموزش وهابیون و دلارهای عربستان وقطر همراهی داشت موضوع طالبان است چه طالبان افغانستان وچه طالبان پاکستان که عربستان ازنیازهای مردم فقیر این دوکشور بهره برده و به اینجا رسانده است .
ازجانب دیگر عربستان هیچ نوع آزادی برای زنان قائل نبوده و مردم آن در یک حصار تنگ شاهزادگان زدنگی میکنند وخبری از دموکراسی نیست
وقتی عربستان این کارها را کرده ودموکراسی وآزادی برای مردمش وجود نداشته فقط نفت است که موقعیت اینکشور رابرای آمریکا و اروپا تعیین کننده نموده است الان درجنگهای منطقه ای اعم از لبنان وسوریه ویمن و ..... نقشودست عربستان مشهوداست این همه ناامنی که عربستان درمنطقه به آن دامن میزند در کنار نداشتن آزادی مردمش و ظلم وجور شاهزادگان برمردم هیچ دلیلی برای دفاع از این کشوربوجود نمیاید وتنها نفت است که باعث شده به اینکشور توجه وشد اما وقتی امنیت خلیج فارس برقرار شود وتنشهای بین آمریکا وایران در بلند مدت ازبین برود این عربستان است که احساس ناامنی نماید واین احساس خطر باعث شده که برای دفاع از خود دست به هر اقدامی بزند ولذا تامیتواند موجبات اقداماتی برعلیه ایران بوجود بیاورد .
عربستان با توجه به مشکلاتی که بوجود آورده است وشرحی از آن بیان شدچنانچه خود را باکشورهای منطقه همراه نکند و اصلاحات لازم برای آزادی برای مردمش در داخل بوجود نیاورد مطمئن باشد که دوامی نخواهد آورد وباتوجه به ساختاردرونی پادشاهی که دارد جنگ قدرت بین شاهزادگان نیز قوز بالا قوز شده است ولهذا دیری نخواهد گذشت که عربستان از درون پاشیده خواهد شد وبنظرم مقامات سعودی به این عملکرد خود واتفاقاتی که عرض کردم واقف هستند وبرهمین مبناست که دست به هرکاری میزنند ازطرف دیگرکشور آمریکا نیز میداند که سرمنشا کلیه اتفاقاتی که برعلیه منافع امریکا بوجود آمده است مستقم یا غیر مستقم عربستان ووهابیون میباشند اما وضعیت نفت این کشور ووابستگی آمریکا ناچار کرده دست به عصا حرکت نمایند
نظرات بینندگان