کد خبر: ۱۵۰۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۴ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۲

دولت دیر وارد بازار شب عید شد/مسئولین تنظیم بازار به مجلس دعوت می‌شوند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نسبت به سال‌های گذشته کمی دیر وارد بازار شب عید شد، گفت که نظارت باید در طول این ایام چند برابر شود تا کسی نتواند از بازار سوءاستفاده کند.

شکرخدا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با ابراز امیدواری از کنترل مناسب بازار شب عید عنوان کرد: پیشنهاد ما این است که مسئولین تنظیم بازار به کمیسیون کشاورزی بیایند و گزارشی از فعالیت‌های خود را به مردم ارائه دهند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: آشفتگی بازار شب عید را وزارت صنعت، معدن و تجارت و به طور عام دولت باید کنترل کند اما به نظرم نسبت به سال‌های گذشته دولت کمی دیر وارد شده و هنوز اطلاع‌رسانی کاملی به مردم نشده که چه برنامه‌هایی قرار است انجام شود.

وی ادامه داد: براساس اطلاعاتی که ما از طریق کمیسیون به دست آورده‌ایم، امسال هم غرفه‌های نوروزی برپا می‌شوند و با قیمت‌ نسبتا مناسبی به مردم خدمات‌رسانی می‌شود ولی نیاز است که در این مدت باقیمانده به عید دولت هرچه زودتر وارد کار شود تا واسطه‌ها،‌دلال‌ها و سوءاستفاده کنندگان، بازار را در دست نگیرند.

موسوی بازارهای نوروزی را در کنترل بازار تاثیرگذار دانست و افزود: اگر این بازارها نباشند قشر آسیب‌پذیر دچار مشکل می‌شود اما به هر حال در شب عید مرکبات، آجیل، گوشت، مرغ و حتی بعضی لوازم و کالاهای اساسی ممکن است تحت تاثیر نوسانات بازار قرار گیرند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در این زمان همه مردم خرید می‌کنند که نفع آن نیز متوجه بازار است. البته بازاریان و صنوف هم باید رعایت حال مردم را بکنند و با مردم همراه شوند. اگر آنها بخواهند با قیمت‌های زمان عادی فروش خود را داشته باشند ممکن است در درازمدت تاثیر منفی برای بازار داشته باشد. البته دولت نیز باید با تمام توانش بازار را کنترل کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی درباره نظارت بر بازار شب عید نیز توضیح داد: به طور کلی در کشورمان در بخش نظارت مشکل داریم. اگر دستگاه‌های حقوقی مثل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی وظیفه خود را به خوبی انجام دهند مشکلی پیش نمی‌آید که مجبور شویم نظارت شب عید را بیشتر کنیم.

وی با بیان اینکه در طول سال نظارت ضعیف است، تاکید کرد که دولت باید در این ایام نظارت را چندین برابر کند تا کسانی که قصد سوءاستفاده از بازار را دارند موفق نشوند و بازار به خوبی کنترل شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی اطلا‌ع‌رسانی مناسب را نیز در کنترل بازار مفید دانست و افزود: یکی از کارهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند انجام دهد این است که اطلاع‌رسانی کافی از طریق رسانه‌ها و جرائد انجام دهد تا همه بدانند که یک نهاد مسئول نظارت است و با متخلفان برخورد می‌کند.

موسوی اضافه کرد: بنابراین نکته اول اطلاع‌رسانی است و بحث دوم هم قاطعیت و تحکم در برخورد با متخلفان است. کسی هم از اینکه با متخلفان برخورد کند ناراضی نخواهد بود.

نظرات بینندگان