کد خبر: ۱۵۰۶۹۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۷ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۲

شباهت های احمدی نژاد و مرسی؛ از تورم بالا تا مسکن مهر مصری!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پیام نو نوشت:شباهت محمود احمدی نژاد و محمد مرسی مانند یک سیب نیست که از وسط نصف شده باشند اما  آن قدر هم کم نیست که نشود آنها را با یکدیگر مقایسه کرد؛ سیاست های پوپولیستی اقتصادی بخش مهمی از این شباهت هاست.

با گذشت زمان از دوران ریاست جمهوری محمد مرسی شباهت های وی با محمود احمدی نژاد عیان تر می شود. هر دوی آنها با سوار شدن بر موج تندروها به قدرت رسیدند، سیاست های اقتصادی و پوپولیستی این دو نیز شباهت های بسیاری با هم دارند. دادن پول نقد، تامین مسکن برای اقشار کم در آمد، استفاده از بودجه عمومی دولت جهت کسب محبوبیت و کنار گذاشتن نهادی که ناظر بر دخل و خرج دولت باشد، همه نشان از شباهت های غیر قابل انکار دارد.

تورم بالا؛اولین میراث مشترک  مرسی و احمدی نژاد

بعد از سقوط حسنی مبارک اصلاحات اقتصادی این کشور متوقف شد و با حضور محمد مرسی رهبر سیاسی اخوان المسلمین عملا این سیاستها متوقف شد این در حالیست که اگر حمایت های کشورهای سعودی ،کویت و قطر از دولت اخوان نبود اقتصاد این کشور ورشکست می شد. روز گذشته ابراهیم محلب نخست وزیر جدید مصر از بانک مرکزی این کشور دیدن کرد و هشام دامز ریس بانک مرکزی در مورد وضعیت اقتصادی این کشور توضیح داد. به گزارش  رامز مهمترین مشکل این کشور را رشد سر سام آور تورم و گران شدن مواد غذایی در دوسال گذشته بوده است و  تورم این کشور به حدی  بعد از ایران بالاترین مقام را در خاورمیانه کسب کرده است. وی  در ادامه میزان بدهی خارجی این کشور را ۴۶ میلیارد دلار اعلام کرد که۱۳  میلیارد آن توسط دولت محمد مرسی از کشورهای حوزه خلیج فارس دریافت شده است.

پخش پول بین اقشار فرودست جامعه

محمد مرسی در دوران یک ساله ریاست جمهوری خودش برای ایجاد محبوبیت در بین اقشار ضعیف جامعه مصر اکثر پول های قرض شده از کشورهای دیگر را صرف دادن یارانه و تزریق پول به جامعه کرده است که این خود علت اصلی رشد تورم در این کشور بوده است. تورم مصر در زمان مرسی به طور متوسط  ۱۰/۲ بود که بالاترین تورم در تاریخ مصر بود. در دولت احمدی نژاد به طور متوسط  ۴۹/۹ بود که تورم بسیار بالایی بود و پس از انقلاب بی نظیر بود.

تحدید استقلال بانک مرکزی

مطابق قانون اساسی مصر بانک مرکزی این کشور از دولت مستقل است و در واقع نقش سازمان برنامه و بودجه را ایفا می کند و به علت اینکه بانک مرکزی مخالف استقراض از کشورهای دیگر بود محمد مرسی خود شخصا اقدام به مذاکره با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پرداخت و نظر آنها را در مورد اعطا وام جلب کرد و طبق دستور کتبی که به وزارت دارایی داد این وزارتخانه را مجبور به تضمین باز پرداخت وام را کرد این در حالی بود که بانک مرکزی زیر بار این دستور نمی رفت. یکی از انتقادهای جدی به محمود احمدی نژاد هم تلاش برای تحدید استقلال بانک مرکزی بود. وی به طور دستوری سود بانکی را کاهش داد و سازمان برنامه بودجه را منحل کرد. البته اینها صرفا نمونه ای از تحدید نهادهای مالی مستقل از دولت توسط احمدی نژاد بود.

مسکن مهر مصری!

یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این دیدار بحث اعطای وام مسکن بود. دولت اخوان المسلمین قصد داشت که برای افراد کم در آمد اقدام به تهیه مسکن کند و حتی صحبتهایی نیز با چند شرکت ترکیه ای که در این زمینه فعالیت می کردند انجام داد که با کنار رفتن مرسی از دولت این طرح مسکوت ماند اما در دولت جدید پیشنهادی مطرح شده است که در صورت همکاری بانک مرکزی به اقشار کم در آمد وام مسکن با بهره ۷ درصد تعلق گیرد و مدت زمان بازپرداخت آن هم ۲۰ ساله باشد و به افرادی که دارای در آمد متوسطی هستند با بهره ۸ درصد تعلق گیرد که مدیر کل بانک مرکزی با این طرح موافقت کرد. احمدی نژاد هم سعی کرد با پروژه تبلیغاتی مسکن مهر دل اقشار کم درآمد را به دست آورد.

اینها شباهت های مرسی و احمدی نژاد بود اما تفاوت ها کم نیست. مرسی در قبال منتقدان سعه صدر بیشتری داشت اما در دولت محمود احمدی نژاد قطاری از روزنامه های توقبف شد و سیلی از روزنامه نگاران بیکار تشکیل شد.

نظرات بینندگان