کد خبر: ۱۵۰۷۶۴
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۸ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۲

ظریف خواستار همکاری صلح آمیز هسته ای ایران و ژاپن شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر امور خارجه روز چهارشنبه در دیدار با اعضای گروه دوستی و همکاری پارلمانی ژاپن و ایران، خواستار همکاری صلح آمیز هسته ای تهران - توکیو شد.
 

دکتر محمدجواد ظریف که برای دیدار رسمی دو روزه در توکیو بسر می برد، در تبیین فرصت های گسترش روابط ایران و ژاپن، یکی از زمینه های همکاری دو کشور را همکاری صلح آمیز هسته ای ذکرکرد و گفت: براساس توافق ژنو این همکاری ها امکان پذیر خواهد بود و حوزه های ایمنی هسته ای و تولید برق هسته ای می تواند در برنامه همکاری های دو کشور باشد.

وزیر امور خارجه همچنین حوزه محیط زیست و صنعت سبز را از زمینه های همکاری مشترک برشمرد.

ظریف در این دیدار با اعلام اینکه ژاپن از دوستان جمهوری اسلامی ایران است و همواره همکاری مبنای مناسبات دو کشور بوده است، به موضوع مذاکرات هسته ای پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر حسن نیت و اراده جدی وجود داشته باشد، مذاکرات راه حل دارد. ما با این دیدگاه وارد مذاکرات شده ایم.

وی گفت: از آنجا که ایران هیچگاه به دنبال سلاح هسته ای نبوده است و استفاده غیرصلح آمیز در برنامه هسته ای ما نیست، معتقدیم رسیدن به راه حل نهایی دشوار نخواهد بود.

وزیر امور خارجه افزود: گروهی در آمریکا فکر می کند که تحریم نتیجه می دهد از این رو روش فشار بیشتر را دنبال می کند، اما باید از بی نتیجه بودن آن در گذشته درس بگیرند.

ˈماساهیکو کموراˈ رییس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران نیز در این دیدار با اعلام استقبال ژاپن از توافق ژنو بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک در نوامبر گذشته، گفت: ما خوشحالیم که این توافق به خوبی پیش می رود.

وی افزود: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تردید ناپذیر است و ایران بعد از توافق ژنو به تعهدات خود عمل کرده است.

وی گفت: حصول توافق نهایی در مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک با منافع ملی ژاپن منطبق است و ژاپن به سهم خود برای کمک به دستیابی توافق نهایی تلاش می کند.

کمورا با ابراز تمایل فعالان بخش های اقتصادی ژاپن برای ورود مجدد به بازار ایران، گفت: فضای جدیدی ایجاد شده است که باید همه تلاش کنند آن را ادامه داده و گسترش دهند.

وی اضافه کرد: تحریم هدف نیست، بلکه هدف اعتمادسازی است و فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران به جهان معرفی و تحریم ها برداشته شود.

دیدار وزیر امور خارجه با اعضای گروه دوستی و همکاری پارلمانی ژاپن و ایران در توکیو انجام شد.

در این دیدار روند روابط ژاپن و ایران مرور شد و دو طرف علاقمندی خود را برای تقویت روابط و گسترش همکاری های موجود مورد تاکید قرار دادند.

نظرات بینندگان