کد خبر: ۱۵۰۹۰۰
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۲۱ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۲

عراقچی:دنیا باید به حقوق ما احترام بگذارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تسنیم: عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان و معاون وزیر امور خارجه دقایقی پیش در نشست بررسی توافق ژنو و آینده مذاکرات هسته‌ای به ایراد سخنرانی پرداخت.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه این نشست اظهار کرد:‌ در مذاکرات هسته‌ای دعوا سر این مسائل نبود، در حقیقت دعوا سر عزت ایران بوده و باید به بحث هسته‌ای به صورت کلان و ملی نگاه کرد.

عراقچی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه دست پری که می‌گوئید در مذاکرات داریم دقیقا چه چیزی است، گفت: فضای نقد باید باشد و احتیاجی نیست از هم مچ گیری کنیم و زخم زبان بزنیم چراکه بحث مذاکرات ملی بوده و فضا فضای ملی است.

**مردم و مجلسی‌ها محرم‌اند اما گوش‌های نامحرم هم وجود دارد/ هیچ چیز محرمانه‌ای وجود ندارد

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در پاسخ به سئوال یکی از حاضران مبنی براینکه نمایندگان مجلس آیا نامحرم هستند، گفت: ببینید هر چیزی حساب و کتاب دارد، دو نفر را که شورای عالی امنیت ملی تشخیص داده از ان‌ها شکایت کرده‌اند آن هم به این دلیل که یا اسرار را فاش کرده‌اند یا مسائل دروغ را عنوان کرده‌اند برای همین باید بگویم مردم محرمند اما نامحرم هم گوش می‌کند، باید به هرحال در هر مسائلی که مربوط به امنیت ملی می‌شود دقت کرد و محرم بود و اسرار را حفظ کرد، باز هم تأکید می‌کنم که شما محرم هستید و نمایندگان مجلس هم همین طور اما گوش‌های نامحرم هم وجود دارند.

وی تأکید کرد: مملکت حساب و کتاب دارد و هرچیز باید بر روی حساب و کتاب خود پیش برود و نمایندگان مجلس نیز محرم هستند و بنده چندین بار در کمیسیون امنیت ملی و ظریف نیز همین طور در جمع نمایندگان حاضر شده و توضیح داده‌ایم و آن چه لازم بوده گفتیم و همه اسناد را نشان دادیم‌، به‌ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی که خود جزو شورای عالی امنیت ملی بوده و از همه چیز خبر دارد.

معاون وزیر امورخارجه تأکید کرد: هیچ چیز محرمانه‌ای وجود ندارد و همه چیز برای مسئولان ‌گفته شده است.

**طرف مقابل به تعهدات عمل نکند همه چیز به حالت اولیه باز می‌گردد/ در ساختار تحریم‌ها شکاف ایجاد شده است

عراقچی در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی براینکه آیا راه گریز و برگشت در توافقنامه پیش بینی شده و وجود دارد تصریح کرد: در گام نخست همه چیز به صورت برگشت پذیر مشخص شده و اگر توافق ژنو به هر دلیلی در نیمه راه سبب شود که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند بلافاصله در کمتر از 24 ساعت همه چیز به حالت اولیه خود بازگشته و 5 درصد به 20 درصد تبدیل می‌شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان افزود: توجه کنید بعد از توافق ژنو که هنوز جوهرش خشک نشده بود چه تعداد کمپانی‌های خارجی و به‌ویژه اروپایی و وزرای خارجه آن‌ها در صف ایستاده بودند، هفته آینده نیز اشتون به ایران می‌آید در واقع طوری شده که آمریکایی‌ها به دست و پا افتاده‌اند که شرکت‌های اروپایی را توجیه کنند که کجا؟ هنوز تحریم برقرار است و این یعنی در ساختار تحریم شکاف ایجاد شده و فضای روانی تحریم شکسته شده است.

وی تأکید کرد: باید چند ماه تحمل کرد تا مذاکرات در گام نهایی به نتیجه برسد و تمام تحریم ها برداشته شود، اینکه به نتیجه می‌رسد و یا نمی‌رسد معلوم نیست، اوباما چند روز پیش در یک مصاحبه گفته که نتیجه مذاکرات در گام نهایی 50-50 بوده و من پس از آن در یک مصاحبه گفتم اوباما خوش بین است و هیچ چیز معلوم نیست.

**تحریم‌های هسته‌ای، 90 درصد تحریم‌ها را تشکیل می‌دهند

معاون وزیر امورخارجه در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان حاضر در جمع مبنی براینکه آمریکایی‌ها مدعی‌اند تحریم‌های مربوط به تروریسم و حقوق بشر همچنان ادامه پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: اینکه گفته‌اند تحریم‌های مربوط به تروریسم ادامه پیدا می‌کند درست است چراکه موضوع مذاکرات ما فقط هسته‌ای بوده ولاغیر، ما نه می‌خواستیم و نه اجازه داشتیم در مورد موضوع دیگر مذاکره کنیم و حق نداشتیم در مورد تحریم‌های حقوق بشری مذاکره کنیم، خط مشی مذاکره ما اینگونه بود، تحریم‌های هسته‌ای 90 درصد تحریم‌ها‌ را تشکیل می‌دهد و تحریم‌های تروریستی میزان اندکی را تشکیل داده است.

عراقچی در پاسخ به سئوال فردی که گفت من خود فوق لیسانس اتمی هستم و می‌دانم که نمی‌شود بلافاصله کمتر از 24 ساعت غنی‌سازی را به حالت قبل بازگرداند و اکسید را نمی‌شود بازفراوری کرد و این فرآیند حدود سه سال طول می‌کشد، گفت: خیلی تشکر می‌کنم از این بزرگوار که با نگاه فنی به مسئله نگاه کرد و امیدوارم وقتی فارغ التحصیل شدید و دکترا گرفتید به سازمان انرژی اتمی منتقل شوید اما باید گفت بنده که در این حوزه تخصصی ندارم و بلد نیستم و به همین دلیل است که در مذاکرات هسته‌ای متخصصان سازمان انرژی اتمی همراهی می‌کنند.

وی افزود: چیزی که می‌گویم بر مبنای حرف آنان بوده که وقتی inter connection میان سانترفیوژها متصل باشد غنی‌سازی 20 درصد و وقتی برداشته شود 5 درصد می‌شود، بر همین اساس کمتر از 24 ساعت امکان پذیر است، نکته دیگر اینکه اکسید را بازفراوری نمی‌کنند بلکه پروتونیوم را بازفراوری می‌کنند، مسئله دیگر این است که ما به دنبال سوخت هستیم و اکسید، به دلیل اینکه مرحله قبل از سوخت است را هیچ گاه reconvert نمی‌کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان افزود: طرف مقابل چون نگران غنی سازی 20 درصدی است می‌گوید باید مواد خود را به اکسید تبدیل کنید و در ارتباط با اینکه آیا به 20 درصد بازگرداندن مواد دو تا سه سال طول می‌کشد باید گفت این گونه نیست و این کار سریع‌تر انجام می‌شود.

**باید بپذیریم که برای اعتماد سازی راه مذاکره را انتخاب کرده‌ایم

وی گفت: اینکه غنی سازی حق ما است کاملا درست بوده اما باید بپذیریم برای اعتماد سازی راه مذاکره را انتخاب کرده‌ایم، مذاکره به معنای بده و بستان است که این تصمیم را من نگرفته‌ام تمام نظام گرفته‌است.

معاون وزیر امورخارجه در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه در بند بند توافقنامه فرصت فرار هسته‌ای دیده می‌شود، اینکه طرف مقابل به قول خودش ما را مهار کرده در مقابل این امر ما به چه چیزی دست یافته‌ایم، اظهار کرد: نگرانی طرف مقابل در این است که ایران از ان.پی.تی خارج شود و به سوی سلاح هسته‌ای برود آ‌ن‌ها می‌خواهند زمان رسیدن به‌ سلاح را طولانی کنند، این در صورتی است که ما در مقابل می‌خواهیم نشان دهیم به دنبال تولید سلاح نیستیم و می‌خواهیم حق هسته‌ای خود را ثابت کنیم بنابراین در یک دوره زمانی یک سری از محدودیت‌ها را می‌پذیریم.

عراقچی در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه چرا در مقابل یاوه گویی‌های مقامات آمریکا موضع جدی نگرفته و پاسخ مناسب نمی‌دهید، تصریح کرد: اگر مصاحبه‌های بنده و وزیر امور خارجه را بخوانید مشاهده می‌کنید ما پاسخ طرف مقابل را داده‌ایم، ممکن است به اقتضای دیپلماتیک با تأخیر بوده باشد اما همواره پاسخ آن‌ها را داده‌ایم.

**مقابله با دشمن تنها شعار دادن نیست/ دنیا باید به حقوق ما احترام بگذارد

وی  تأکید کرد: مقابله با دشمن تنها شعار دادن نیست شعار دادن راحت‌ترین کار است اما با شعار چیزی حل نمی‌شود، باید توجه داشته باشیم سیاست‌ها را نظام تصمیم می‌گیرد و تعیین می‌کند و ما براساس آن حرکت می‌کنیم، دنیا باید به حقوق ما احترام بگذارد و نباید به گذاریم دشمنان هزینه‌هایی را به ما تحمیل کنند که غیر ضروری است.

**موضوع هسته‌ای دستاورد دولت نیست بلکه موضوعی ملی است

معاون وزیر امور خارجه عنوان کرد: ملت ما در این 10 سال در برابر تهدیدهای دشمنان باج ندادند، دلیلی برای باج دادن وجود ندارد چون توافقنامه ژنو می‌گوید رسما هسته‌ای ایران می‌تواند ادامه یابد، مردم ما 10 سال ایستادگی کردند تا به اینجا رسیدند،‌ بسیاری از افراد به موضوع هسته‌ای به صورت ملی نگاه نمی‌کنند و نگاه آن‌ها دولتی است، باید توجه داشت موضوع هسته‌ای دستاورد دولت نیست بلکه یک موضوع ملی است.

عراقچی در ادامه سخنان اظهار کرد: مسئله مهم این است که نباید از مقام معظم رهبری مایه گذاشت، بنده نسبت به این مسئله حساس هستم و اشاره‌هایی که در مورد صحبت‌های مقام معظم رهبری همواره کرده‌ام صحبت های علنی ایشان بوده و اینکه نتیجه بگیرید ایشان طرفدار مذاکرات نیستند را باید دقیق بگویید، اما آن‌چه مسلم است فرمایشات مقام معظم رهبری برای ما نصب‌العین بوده و هرچه بفرمایند را گوش می‌کنیم.

**هرچه مقام معظم رهبری تشخیص دهند همانگونه عمل می‌کنیم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان افزود: مقام معظم رهبری، رهبری همیشه بیدار و همیشه هشیار هستند، هرچه تشخیص بدهند همانگونه عمل می‌کنیم و نباید دیدگاه‌های خود را در بیانات مقام معظم رهبری وارد کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی که هسته‌ای بهانه است برای تحریم‌ها و اگر این بهانه را بگیریم یک بهانه دیگر پیدا می‌کنند، گفت: این مسئله درست است، اما این بهانه خوب را باید از آنان بگیریم، آن‌ها همواره دشمن ما بوده و دشمنی ما نیز با نظام سلطه ادامه پیدا می‌کند، اینکه بگوییم اگر این بهانه را بگیریم بهانه دیگر پیدا می‌کنند پس دست روی دست بگذاریم موضع انفعال بوده در حالی که باید فعالانه در صحنه باشیم.

معاون وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: این مملکت مملکت امام زمان (عج) است، امیدواریم حضرت حافظ این مملکت باشند، هرچه داریم از برکت رهبری حکیمانه و خون شهدا است.
نظرات بینندگان