کد خبر: ۱۵۰۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۰۸ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۲

شرايط بیمه‌ زلزله در آپارتمان‌‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر سامانه املاک و مستغلات کشور از برقراری یک امکان تازه در این سامانه برای ارائه به متعاملین مسکن شامل خریدار و مستاجر خبر داد.

بهمن احمدپور در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه حوادث طبیعی یا رخدادهایی همچون آتش‌سوزی، بدون اراده مالکان و ساکنان یک ساختمان، آسیب‌های غیرقابل جبران به مهم‌ترین و با ارزش‌ترین دارایی افراد وارد می‌کند، اعلام کرد: با تفاهمی که بین سامانه رهگیری معاملات مسکن، شرکت بیمه و مشاوران‌املاک صورت گرفته، از هم‌اکنون خریدار و همچنین مستاجر جدید یک واحد مسکونی بعد از تنظیم مبایعه‌نامه و ثبت آن در سامانه رهگیری و دریافت کدرهگیری در بنگاه‌ مسکن می‌توانند در صورت نیاز، همزمان با دریافت یک نسخه از مبایعه‌نامه پرینتی، یک برگ بیمه‌نامه نیز برای پوشش بیمه‌ای ملک در برابر 6 حادثه طبیعی و غیرمترقبه دریافت کنند.

مدیر سامانه رهگیری با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته شده در این طرح بیمه‌ای، گفت: تعرفه بیمه‌ در نظر گرفته شده برای مالکانی که از طریق سامانه رهگیری در بنگاه‌های مسکن اقدام به دریافت بیمه‌نامه کنند، شامل 70درصد تخفیف نسبت به اصل تعرفه است.

احمدپور تصریح کرد: پوشش‌های بیمه‌ای این طرح شامل حریق، انفجار، صاعقه، زلزله، سیل و توفان است.

وی افزود: هزینه صدور بیمه‌نامه متناسب با ارزش ملک مورد تقاضا، در 5 سطح ریالی تعیین می‌شود طوری که املاک با ارزش 100 میلیون تومان، املاک با ارزش 200 میلیون تومان، املاک با ارزش 300 میلیون تومان، املاک با ارزش 400 میلیون تومان و املاک با ارزش 500 میلیون تومان هر یک دارای رقم مشخصی برای تعرفه بیمه‌نامه هستند.

تعرفه بیمه‌نامه حوادث 6گانه که از طریق سامانه رهگیری در بنگاه‌های املاک ارائه می‌شود بین 40 هزار تا حداکثر 300 هزار تومان است.

مدیر سامانه املاک و مستغلات تاکید کرد: هر یک از خریداران، فروشندگان، مستاجران، موجران و همچنین بیمه‌کنندگان ملک، آپارتمان، ساختمان، کارگاه و کارخانه و سایر موارد که برای انتقال یا واگذاری ملک مورد معامله خود به آژانس‌های املاک در سراسر کشور مراجعه می‌کنند و پس از معامله نسبت به اخذ کدرهگیری اقدام می‌کنند، همزمان یا هر زمان دیگر می‌توانند با پرداخت حق بیمه نسبت به خرید این بیمه‌نامه اقدام نمایند که در نهایت یک برگ رسید وصول حق بیمه که شامل تعهدات بیمه نامه و مشخصات آدرس ملک مورد معامله، مشخصات بیمه گذار، حق بیمه اخذ شده است به خریدار یا مستاجر تحویل می‌شود.

هر ساختمان یا واحد مسکونی که این بیمه‌نامه برای آن صادر می‌شود، در برابر خطرات و حوادث 6گانه قیدشده در بیمه‌نامه، به مدت یکسال بیمه است و خسارت ناشی از آن توسط بیمه‌گذار قابل پرداخت است.

احمدپور تصریح کرد: این تسهیلات بیمه‌ای ملک فقط به دارندگان کدرهگیری معاملات مسکن یعنی مالکان یا اجاره‌نشین‌هایی که برای خرید یا اجاره محل سکونت‌شان اقدام به دریافت کدرهگیری کرده‌اند، ارائه می‌شود. در این طرح برای مشاوران‌املاک ارائه‌کننده این خدمت نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.
نظرات بینندگان