کد خبر: ۱۵۱۱۱۷
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۸ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۲

آل‌اسحاق: لازم باشد واردات ممنوع می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی باید رویکرد درون‌زای برون‌نگر باشد، اظهار داشت: واردات باید در جهت رفع نیاز داخل و صادرات باشد و با شناسایی کالاهای غیرضرور برای واردات این کالاها ممنوعیت اعمال شود.

به گزارش فارس، یحیی آل اسحاق در پاسخ به این سؤال که مقام معظم رهبری در ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و همچنین جلسه‌ای که با سران سه قوه داشتند بر امنیت غذایی و جلوگیری از واردات بی‌رویه تأکید داشتند اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی توانمند و مقاوم کردن اقتصاد و جهت‌گیری مناسب برای استفاده بهینه از منابع و امکانات است.
 
وی با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی باید رویکرد درون‌زای و برون‌نگر داشته باشیم گفت: در اقتصاد مقاومتی باید صادرات به حد اعلای خودش برسد و توانایی رقابت‌پذیری در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرده و همچنین تولید در خدمت رفع نیاز داخل و توسعه صادرات باشد.
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری بر مدیریت واردات تأکید می‌کنند گفت: عدم واردات ذهنیت مثبتی نیست چرا که باید واردات را مدیریت کرد و در این مدیریت باید جهت واردات مشخص شود.
 
وی افزود: کشور کره 300 تا 400 میلیارد دلار واردات دارد اما در کنار آن 500 تا 600 میلیارد دلار صادرات دارد یعنی فعالیت‌های اقتصادی کشور با تبادلات مالی بیش از هزار میلیارد دلار در حال انجام است که از امتیازات چنین رویکردی افزایش اشتغال، رونق تولید، توسعه فناوری‌ها و همچنین تأمین نیازهای داخل است.
 
آل اسحاق با تأکید بر اینکه سیاست واردات در جهت صادرات و رفع نیازهای اساسی کشور باید با عنوان یک الگو در بدنه اقتصادی کشور مورد استفاده قرار گیرد و این رویکرد اساسی باعث می‌شود تا کالاهای ضروری و مورد نیاز کشور تأمین شده و از طرف دیگر باعث توانمندی در بازارهای جهانی، توسعه بازار داخلی، رشد و رونق اقتصادی می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه واردات یک طرفه و مصرفی به بدنه اقتصاد کشور آسیب می‌رساند گفت: تشخیص کالای غیرضرور از کالای ضرور مهم است و ما معتقدیم که واردات کالاهای مصرفی و غیرضرور باید به حداقل ممکن برسد و حتی اگر لازم باشد باید در این خصوص ممنوعیت صورت گیرد.
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: یکی از ابزارهای مرسوم در جهان استفاده از تعرفه‌ها برای مدیریت واردات است اما باید توجه داشته باشیم که اگر تعرفه‌ها از حد مشخصی بالا بروند باعث افزایش قاچاق در کشور می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری بر مدیریت واردات تأکید می‌کنند گفت: واردات باید در جهت صادرات و رفع نیازهای داخلی باشد چرا که کشور ما پتانسیل لازم را در بخش خدمات، توسعه بازارها، ترانزیت و استفاده از همسایگان دارد.
 
آل اسحاق با تأکید بر اینکه برای رونق تولید باید از نیروی انسانی استفاده بهینه شود و محدودیت‌ها برداشته شود اظهار داشت: نقش تجارت در توسعه اقتصادی یک نقش محوری است و آهنگ رشد تجارت و رشد صنعت به هم وابسته است لذا معنای آن این است که اگر تجارت مدیریت شود باعث رونق تولید و صنعت در داخل کشور می‌شود.
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در 10 سال گذشته میزان واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای 60 تا 70 درصد بوده و کالاهای مصرفی 20 تا 30 درصد بوده است لذا باید به نحوی سیاست‌گذاری شود تا کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای به 90 درصد برسد.
 
وی افزود: مدیریت واردات باید در راستای واردات مواد اولیه و ماشین آلات و با هدف حمایت از تولید داخل و توسعه صادرات باشد.
نظرات بینندگان