کد خبر: ۱۵۱۱۸۴
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۰ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۲

تهدید روسیه علیه اوکراین: پول ندهید گاز را قطع می کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس شرکت روسی گازپروم به اوکراین هشدار داد که به دلیل صورت حساب‌های پرداخت نشده گازی، شاید عرضه گاز را به این کشور متوقف کند.

به گزارش ایسنا، شرکت گازپروم روسیه با هشدار به اوکراین درباره صورتحساب های پرداخت نشده گازی و توانایی قطع عرضه گاز به این کشور، در حال افزایش فشارها بر دولت جدید کی یف و حامیان آن در اروپا (دریافت کننده نیمی از گاز روسیه از مسیر اوکراین) است.

الکسی میلر، رئیس شرکت گازپروم گفت: اوکراین یا بدهی گازی و صورتحساب مربوط به عرضه کنونی گاز را به روسیه می پردازد یا با خطر بازگشت به شرایط اوایل سال 2009 روبرو می شود.

شرکت گازپروم اویل سال 2009 میلادی عرضه گاز به اوکراین را به دلیل صورتحسابهای پرداخت نشده گازی متوقف کرد؛ این موضوع به افت عرضه گاز روسیه به اروپا در زمستان سرد این سال انجامید.

به گفته میلر، اوکراین بحران زده، پس از ناکامی در پرداخت گازبهای مربوط به ماه فوریه به روسیه، حدود یک میلیارد و 890 میلیون دلار صورتحساب پرداخت نشده گازی دارد.

وی افزود: هفتم مارس (جمعه 16 اسفندماه) مهلت پرداخت بهای عرضه گاز به اوکراین در ماه فوریه بوده اما شرکت گازپروم گازبهایی دریافت نکرده است..

میلر اعلام کرد: این به آن معناست که اوکراین پرداخت گازبها را متوقف کرده است و این موضوع با مفاد قرارداد و شیوه های بین المللی تجارت مغایرت دارد.

وی گفت: ما به سهم خود به تعهدهای قراردادیمان عمل کرده ایم اما نمی توانیم گاز مجانی عرضه کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، شرکت گازپروم سال گذشته میلادی 162 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا و ترکیه عرضه کرده بود که 86 درصد از این رقم از مسیر اوکراین عرضه می شود.

در پی افزایش تقاضا در اروپا به دلیل نگرانی درباره احتمال توقف عرضه گاز روسیه به این قاره از مسیر اوکراین،صادرات گاز نروژ به قاره سبز دیروز به بالاترین رقم از ژانویه سال 2013 رسید.
نظرات بینندگان