کد خبر: ۱۵۱۳۴۶
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۰ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲

واکسن هپاتیت درصورت فراموش شدن نوبت های آن باید دوباره از ابتدا تزریق شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس انجمن پزشکان متخصص داخلی گفت: افرادی که یک یا دو نوبت تزریق واکسن هپاتیت را فراموش کرده اند، باید پس از انجام یک آزمایش خون و تعیین میزان توانایی سیستم دفاعی خود، بار دیگر از ابتدا هر سه نوبت این واکسن را تزریق کنند.

دکتر ˈایرج خسرونیاˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: واکسن هپاتیت ازجمله واکسن هایی است که از سن هفت سالگی به بعد برای افراد تزریق می شود.

وی افزود: متاسفانه برخی در مورد تزریق این واکسن چندان دقت ندارند و یک یا دو دوره آن را تزریق و بقیه دوره ها را فراموش می کنند.

خسرونیا افزود: از آنجا که لزوم تزریق این واکسن در کشور ما از قدمت زیادی برخوردار نیست، ممکن است در بین میانسالان که دوران کودکی آنها طی شده است، افرادی باشند که این واکسن را نزده باشند.

وی ادامه داد: این دسته از افراد ابتدا باید یک آزمایش خون بدهند تا میزان توانایی سیستم دفاعی بدن آنها تعیین شود؛ در صورتی که توانایی سیستم دفاعی بدن آنها مناسب باشد، نیازی به تزریق این واکسن ندارند. اما اگر قدرت سیستم دفاعی آنها کم بود باید این واکسن را در سه نوبت تزریق کنند.

فوق تخصص بیماری های داخلی اظهار داشت: در بین افراد میانسال همچنین ممکن است افرادی باشند که یک یا دو دوره این واکسن را زده اما دوره های بعدی را فراموش کرده باشند.

خسرونیا گفت: این دسته از افراد نیز باید ابتدا آزمایش خون را بدهند اگر سطح ایمنی بدن آنها بالا بود، نیازی به تزریق ندارند اما اگر پایین بود باید دوباره از ابتدا هر سه نوبت را تزریق کنند.

واکسن هپاتیت در 3 دوره تزریق می شود؛ فاصله دوره اول تا دوم تزریق یک ماه و فاصله بین دوره دوم تا سوم تزریق 5 ماه است.

هپاتیت یا التهاب کبد در میان عوام مردم به یرقان و زردی مشهور است. مهمترین عوامل ایجادکننده آن ویروس ها هستند. ویروس ها موجودات بسیار ریزی هستند که از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شوند و برای رشد و تکثیر خود به یک موجود زنده نیاز دارند.

عوامل دیگری مانند دارو ها، بیماری های توارثی و خودایمنی و مصرف مشروبات الکلی نیز می تواند سبب بروز هپاتیت شود.

تاکنون 6 نوع ویروس هپاتیت شناخته شده که شایع ترین آنها ویروس های هپاتیت A، B و C است.
نظرات بینندگان